Նախատեսում ենք այնպես անել, որ միկրոբիզնեսն ազատվի հարկերից. Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է սիրիահայերի բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Հյուսիսային պողոտայում բացված «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ, որը նվիրված է Երևանի 2800-ամյակին: Կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարը շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել սիրիահայերի աշխատանքներին և հետաքրքրվել նրանց գործունեությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է արել նրանց հետևողական լինել նախաձեռնություններում և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակելու է ուշադրության կենտրոնում պահել սիրիահայերի խնդիրներն ու բիզնես գործունեության համար ապահովել առավելագուն բարենպաստ պայմաններ: «Մենք հիմա պատրաստում ենք Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններ: Նախատեսում ենք այնպես անել, որ միկրոբիզնեսն ընդհանրապես ազատվի հարկերից: Առևտրաշրջանառության շեմը դեռ չենք որոշել, այն քննարկման փուլում է, սակայն դիտարկում ենք 20 մլն դրամի շրջանառության տարբերակը: Այսինքն, եթե այդ սահմաններում լինի ձեր բիզնեսը, ապա դուք ընդհանրապես կազատվեք հարկերից: Քննարկվում է, թե որ ոլորտները մտնեն այդ արտոնության մեջ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ բիզնեսը ևս պետք է անզիվ լինի, աշխատի օրենքի շրջանակում: «Փորձը ցույց է տալիս, որ 250 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող գործարարն այն կարող էր մասնատել փորք շրջանառությունների, որ հարկերից խուսափեր: Այժմ քննարկվում են նաև այդ գործընթացները վերահսկելու մեխանիզմները»,- ընդգծել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Տոնավաճառ ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Ճանաչել: Պաշտպանել: Իրագործել:» ծրագրի շրջանակում՝ «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ի, Սփյուռքի նախարարության, ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի՝ Կարիտաս Ավստրիայի և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ: Ցուցահանդեսը բացվել է հոկտեմբերի 16-ին և կավարտվի այսօր՝ ժամը 20:00-ին:
Ցուցահանդես-տոնավաճառում ներկայացված են 50-ից ավելի սիրիահայերի կողմից ներկայացված ձեռքի աշխատանքները, զարդերն ու քաղցրավենիքը:

“We intend to exempt micro business from taxes” – Nikol Pashinyan visits charity fair organized by Syrian-Armenians
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan visited a charity exhibition referred to as “The Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan,” dedicated to the 2800th anniversary of Yerevan.
The Acting Prime Minister toured the pavilions to get acquainted with the exhibits and inquire about Syrian-Armenians’ activities. Nikol Pashinyan called on them to be consistent in their initiatives and underlined that the Government will continue to focus on Syrian-Armenians’ problems and provide the most favorable conditions for business.
“We are now amending the Tax Code. We plan to make sure that micro business is exempt from taxes. We have not decided on the trade turnover threshold, it is in the stage of discussion, but we are considering the option of 20 million drams’ turnover. We are discussing which spheres will be covered by that privilege,” Nikol Pashinyan said, adding that business should also be indifferent, working within the framework of the law. “Experience shows that a business with a turnover of 250 million drams may split into smaller entities in order to avoid taxes. Now the mechanisms of controlling these processes are being discussed,” the Acting Prime Minister noted.
The fair is organized under the EU-supported Recognize-Protect-Implement project in cooperation with the Armenian Caritas, the Ministry of Diaspora, the UNHCR Armenia Office and the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues together with Caritas Austria and the Yerevan Town Hall. The exhibition kicked off on October 16 and will be on until 20:00 today. It features hand-made works, jewelry and sweets presented by over 50 Syrian-Armenians.