Երևանում մեկնարկեցին Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումները
Երևանում հոկտեմբերի 7-ին մեկնարկեցին Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումները, որոնց աշխատանքների սկիզբն ազդարարվեց Մշտական խորհրդի նիստում՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար- ՖՄԽ-ի նախագահի կողմից:
«Նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում այսօր: Որոշումների կայացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը նախ հաստատվում են անդամ երկրների դեսպանների կողմից, այնուհետև ներկայացվում նախարարներին և նախագահներին։ Այստեղ թե՛ լիիրավ, թե՛ ոչ լիիրավ, թե դիտորդ բոլոր անդամ երկրների դեսպաններն են: Մենք փաստաթղթերի պատրաստման մեջ ենք անձամբ ներգրավված: Որոշումները կայացվում են անդամ պետությունների և կառավարությունների կողմից: Ինչևէ, իհարկե, հսկայական պատասխանատվություն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց ՖՄԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով՝ Ֆրանկոֆոնիայի հաջորդ գագաթաժողովը կանցկացվի Թունիսում:
«18-րդ Գագաթաժողովը կանցկացվի Թունիսում, ինչպես որոշվել էր Անտանանարիվուում: Այն կլինի նույնքան կարեւոր գագաթաժողով, քանի որ համընկնում է ազմակերպության 50-րդ տարեդարձին: Պետք չէ մոռանալ, որ Թունիսը կազմակերպության հիմնադիր երկիր է»,- նշեց դեսպանը:
Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում նախատեսված է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի ելույթը Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական, դիվանագիտական և քաղաքական գործունեության վերաբերյալ: Մշտական խորհուրը կքննարկի Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական 35-րդ համաժողովի և 17-րդ գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները: Այսօր բոլոր քննարկումներն անցկացվելու են փակ ռեժիմով:
Հոկտեմբերի 8-9-ը Երևանում անցկացվելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 35-րդ նախարարական համաժողովը:  Հոկտեմբերի 9-ին Ազատության հրապարակում նախատեսված է  Ֆրանկոֆոնիայի ավանի պաշտոնական բացումը: Ֆրանկոֆոնիայի ավանում գագաթաժողովի մասնակից երկրները, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործընկերներն ու  գործակալությունները հնարավորություն կունենան ցուցադրել իրենց երկրների մշակութային և լեզվական ողջ բազմազանությունը: Կներկայացվեն արհեստագործական իրեր, մասնակից պետությունների զբոսաշրջային հնարավորությունները, արվեստի, մշակույթի գործեր, ինչպես նաև ազգային խոհանոցը: Բացմանը նախատեսված են ելույթներ, երաժշտական կատարումներ, այց Ֆրանկոֆոնիայի ավանի տաղավարներ:
Ֆրանկոֆոն մամուլի միջազգային միության (ՖՄՄ) 47-րդ նստաշրջանը տեղի կունենա 2018թ. հոկտեմբերի 9-12-ը, Ծաղկաձորում։ Այս նստաշրջանի քննարկումների համար ՖՄՄ-ն ընտրել է «Լրատվամիջոցները եւ միգրացիան» թեման։ Այս շատ արդիական թեման հնարավորություն կտա հասկանալու տեղեկատվության մշակման ձևերը և ԶԼՄ-ների դերն իրենց երկրներում հասարակական կարծիքների ձեւավորման գործում։
Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակներում առաջին անգամ հոկտեմբերի 10-ին «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կազմակերպվելու է տնտեսական ֆորում` ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: 2014թ.-ին Դաքարում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի 15-րդ գագաթաժողովի ընթացքում մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել առավել խորացնել  Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ուղղությունը՝ ընդունելով Ֆրանկոֆոնիայի առաջին տնտեսական ռազմավարությունը: Ռազմավարության նպատակն է «ուժեղացնել ֆրանկոֆոն տնտեսական գոտին՝ դիմագրավելով տնտեսական, սոցիալական, էներգետիկ եւ բնապահպանական մարտահրավերների հանգեցնող խնդիրներին, ինչպես նաեւ հակազդել գլոբալ տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգերում աճող անհամաչափություններին»:
Հոկտեմբերի 11-ին Հանրապետության հրապարակում ժամը 19:30-ին  կանցկացվի գալա համերգ, որի եզրափակիչ հատվածը նվիրված է լինելու աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին: Համերգի մյուս մասում ելույթ կունենան աշխարհահռակ երգիչներ Անժելիկ Կիժոն, Մելոդի Գարդոն,  Զազը:
Հոկտեմբերի 11-12 կանցկացվի Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովը, որը կմեկնարկի բացման հանդիսավոր արարողությամբ: Գագաթնաժողովի օրակարգում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցն է:
Գագաթաժողովի թեման է «Ապրել միասին` հարգելով համերաշխությունը, մարդասիրական արժեքներն ու բազմազանությունը՝ իբրեւ խաղաղության եւ բարօրության հիմք ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում»: Համընդհանուր արժեքների վրա խարսխված այս թեման հնարավորություն կտա արտացոլել Ֆրանկոֆոնիայում խաղաղությունը, համերաշխությունը եւ զարգացումը։ Որպես Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի լոգո ընտրվել է նուռը՝ ի նշան ֆրանկոֆոն ողջ տարածքի խաղաղության եւ բարգավաճման։

В Ереване стартовали мероприятия Франкофонии
7 октября в Ереване стартовали мероприятия в рамках XVII саммита Франкофонии. Старт La Francophonie дан генеральным секретарем МОФ на заседании постоянного совета МОФ.
«Сегодня продолжаются подготовительные работы. Документы, необходимые для принятия решений, утверждаются послами стран-членов МОФ, после чего представляются президентам и министрам. Здесь послы всех стран-членов – и полномочные, и неполномочные, и стран-наблюдателей. Мы участвуем в подготовке документов. Решения принимают правительствами и государствами-членами. Это огромная ответственность», – как передает Арменпресс, сказал представитель РА в МОФ, посол Кристиан Тер-Степанян.
По его словам, следующий саммит МОФ состоится в Тунисе.
«XVIII саммит Франкофонии состоится в Тунисе, как было решено в Антананариву. Это будет по значимости такой же саммит, поскольку совпадает с 50-летием организации. Не нужно забывать, что Тунис — страна-основатель МОФ», – сказал он.
В ходе заседания постоянного совета запланировано выступление генерального секретаря МОФ об экономической, дипломатической и политической деятельности организации.
Постоянный совет обсудит подготовительные работы к XVII саммиту Франкофонии и 35-му министерскому заседанию.
Сегодня все заседания будут проходить в закрытом режиме.
Старт La Francophonie будет дан генеральным секретарем МОФ – председателем постоянного совета МОФ.
8-9-го октября состоится 35-е министерское заседание МОФ в составе министров �?Д стран-участниц МОФ.
9-го октября в 17:00 на площади Свободы состоится официальная церемония открытия Франкофонской деревни. На территории Франкофонской деревни будет более 40 павильонов, где партнеры МОФ смогут все многообразие языка и культуры свих стран. Деревня будет открытой для публики, в ежедневном режиме. Будут концерты, музыка, выставки произведений национальных культур, ремесел, кухни.
9-12 октября в Цахкадзоре состоится 47 сессия Международной ассоциации франкофонных СМ�?. Тема – «СМ�? и миграция».
В рамках XVII саммита Франкофонии 10 октября впервые в Центре креативных технологий ТУМО состоится экономический форум под патронатом президента РА Армена Саркисяна. В ходе XV саммита Франкофонии в Дакаре в 2014г. участники выразили готовность максимально углубить и расширить экономические направления МОФ и принять первую экономическую стратегию. Цель стратегии – усилить франкофонную экономическую зону, противодействуя экономическим, социальным, энергетическим и экологическим вызовам, а также растущей диспропорции в глобальных экономических и финансовых системах.
11-го октября в 19.30 на площади Республики состоится Гала-концерт с участием известных исполнителей, заключительная часть которого будет посвящена Шарлю Азнавуру. Выступят всемирно известные певцы Анжелик Кижо, Мелоди Гардо и др.
11-12 октября состоится XVII саммит Франкофонии. В повестке – вопрос избрания генерального секретаря МОФ.
Тема саммита – «Жить вместе – уважая согласие, гуманитарные ценности и многообразие как фундамент мира и благоденствия на франкофонной территории».
В качестве логотипа XVII Саммита Франкофонии в Ереване избран гранат, имеющий символическое значение в армянской культуре. Гранат избран в знак мира и благоденствия в пространстве Франкофонии.