«Հայկական վալս». Ազնավուրի Ազգային հարգանքի տուրքին ֆրանսիացու կատարած երգը
Նախօրեին Փարիզում տեղի ունեցավ ֆրանսահայ մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված Ազգային հարգանքի տուրքի արարողությունը։ Շանսոնյեի աճյունը՝ փաթաթված Ֆրանսիայի դրոշով, Հաշմանդամների պալատի բակ դուրս բերվեց Դլե Յաման երգի մեղեդիների ներքո։
Հարգանքի տուրքի արարողության ժամանակ հնչեց ևս մեկ հայերեն երգ, որն այնքան էլ ծանոթ չէր հայ հանրությանը, բայց իր երաժշտությամբ, խոսքերով ու ֆրանսիացի զինվորականի կողմից գեղեցիկ կատարմամբ հուզեց բոլորին։
Այսպես, երգը կոչվում է «Հայկական վալս», որը կատարում է Ֆրանսիայում հիմնադրված Bratsch երաժշտական համույթը։
Խումբը հիմնադրվել է 1972թ․-ին կիթառահար Դեն Ղարիբյանի ու ջութակահար Բրունո Ժիրարդի կողմից։ Այն մինչ այժմ թողարկել է ավելի քան 10 ալբոմ։
Bratsch-ի երաժշտությունը բազմազան է, որի վրա ազդեցություն է ունեցել ջազը, հայկական, ռուսական, հունական, ռոմա երաժշտությունը։
Խմբի առաջին ալբոմը՝ Sans Domicile Fixe թողարկվել է 1990թ․-ին, որը նրան մեծ ճանաչում է բերել։ Bratsch-ն իր «Plein du Monde» ալբոմի թողարկման համար համագործակցել է բազմաթիվ հայտնի աստղերի հետ, որոնցից էր նաև Ազնավուրը։ Խմբի հետ Ազնավուրը կատարել է «La Goutte D’eau» երգը (Ջրի կաթիլ)։ Երգը Ազնավուրը կատարում է ֆրանսերեն, իսկ Դեն Ղարիբյանը՝ հայերեն։
Խումբը 2015թ․-ին համերգային շրջագայությունից հետո հայտարարեց իր բաժանման մասին, սակայն այս օրերին այն համերգներ է տալիս որպես «Dan Gharibian Trio»։ Այսօր նրանց համերգը տեղի է ունենալու Ֆրանսիայի Ռեն քաղաքում։

Автор исполненной на церемонии прощания с Шарлем Азнавуром в Париже песни на армянском языке – Ден Гарибян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/10/38_850.thumb_.jpg)
Накануне, 5 октября, в Париже прошла церемония прощания с легендарным французским шансонье армянского происхождения Шарлем Азнавуром.
Церемония прошла в почетном дворе парижского Дома инвалидов, где по традиции Франция провожает в последний путь великих людей нации.
Гроб с телом скончавшегося в возрасте 94 лет шансонье, накрытый государственным флагом Франции, и венок в цветах армянского триколора внесли во двор военнослужащие, под народную армянскую мелодию «Дле яман» (Dle yaman), исполненную на дудуке.
Во время национальной церемонии прощания с всемирно известным певцом и поэтом Шарлем Азнавуром прозвучала еще одна песня на армянском языке, которая была не столь известна армянской общественности, но мелодией, словами и исполнением французского военного растрогала всех.
Так, песня называется «Армянский вальс», ее исполняет основанный во Франции музыкальный коллектив Bratsch.
Группа была основана в 1972 году гитаристом Деном Гарибяном и скрипачом Бруно Жирардом. Группа Bratsch выпустила свыше 10 альбомов.
При этом репертуар у Bratsch многообразный, на его формирование свое влияние оказали джаз, армянская, русская, греческая музыка.
Первый альбом – Sans Domicile Fixe – группа выпустила в 1990 году, он принес Bratsch признание. Для выпуска альбома «Plein du Monde» Bratsch сотрудничала со множеством звезд, среди них был и всемирно известный шансонье Шарль Азнавур. С группой Азнавур исполнил песню «La Goutte D’eau» («Капля воды»). Свою партию Азнавур исполняет на французском, а Ден Гарибян – на армянском языке.
Группа в 2015 году после концертного турне заявила о распаде. Сегодня, однако, она дает концерты как «Dan Gharibian Trio». Так, сегодня состоится их концерт во французском городе Рен.