«ԹՈՒՄՈ»-ի Փարիզի մասնաճյուղը կղեկավարի Կորյուն Խաչատուրյանը
Փարիզի կենտրոնական՝ Լե ալ (Les Halles) թաղամասում սեպտեմբերի 25-ից կսկսի գործել «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասնաճյուղը: «Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով «Նոր հառաջ» պարբերականին, հայտնում է, որ Փարիզում ստեղծվելիք մասնաճյուղը «ԹՈՒՄՈ»-ի առաջին միջազգային կենտրոնն է հանդիսանալու: Այն անվճար կրթություն պիտի ապահովի 12-18 տարեկան շուրջ 1500 պատանիների: «ԹՈՒՄՈ-Փարիզ»-ի մասնաճյուղի տնօրենն է լինելու փարիզահայ Կորյուն Խաչատուրյանը, որը շուրջ երկուսուկես տարի ղեկավարել է «ԹՈՒՄՈ»-ի Ստեփանակերտի մասնաճյուղը:
Փարիզի մասնաճյուղում ուսանողները հնարավորություն են ունենալու ուսումնասիրելու՝ ֆիլմերի պատրաստություն, ծրագրավորում, գրաֆիկական դիզայն, անիմացիա, խաղերի պատրաստում, եռաչափ ձևավորում, նկարչություն և երաժշտություն: Կենտրոնն ունենալու է 32 մասնագետ:
Ըստ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի՝ «ԹՈՒՄՈ»-ն պիտի դառնա երիտասարդների հաղորդակցության խաչմերուկ, որտեղ նրանք ո´չ միայն կարող են ձեռք բերել նոր հմտություններ, այլ նաև հնարավորություն են ունենալու իրագործելու իրենց ստեղծագործ գաղափարներն ու թվային փորձարկումները:
Կենտրոնի բացման գաղափարը ծագել է 2016-ին, երբ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն այցելելով ««ԹՈՒՄՈ-Երևան»՝ տպավորվել էր գաղափարով և կենտրոնի պատասխանատու Մարի Լու Փափազյանի հետ համաձայնություն էր ձեռք բերել Փարիզում ևս նման կենտրոն բացել:
Աշխատանքային բազմաթիվ այցերից հետո, այսօր արդեն իր բոլոր հարմարություններով՝ ««ԹՈՒՄՈ-Փարիզ»-ը պատրաստ է բացմանը:

Корюн Хачатурян возглавит парижский филиал «Tумо»
С 25 сентября на центральном квартале Парижа Ле-Аль (Les Halles) начнет действовать филиал Центра креативных технологий «Тумо». «Hayern Aysor», ссылаясь на журнал «Нор Гарадж», сообщает, что парижский филиал «Тумо» будет выступать в качестве первого международного центра.
Примерно 1500 молодых юношей и девушек в возрасте от 12 до 18 лет будут обеспечены бесплатным  образованием. Парижский филиал «Тумо» возглавит Корюн Хачатурян, который около двух лет возглавлял степанакертский филиал.
В парижском филиале студенты получат возможность исследовать:кинопроизводство, программирование, графический дизайн, анимацию, игры, 3D-дизайн, рисование и музыку. В центре будет 32 специалиста.
По словам мэра Парижа Анны �?далго, «Тумо» должен стать перекрестком коммуникации для молодежи, где они могут не только приобретать новые навыки, но и иметь возможность реализовать свои творческие идеи и цифровые эксперименты.
�?дея открытия центра возникла в 2016 году, когда мэр Парижа Анна �?далго посетила «Тумо» в Ереване. Она была впечатлена этой идеей и договорилась с ответственным центра Мари Лу Папазян открыть такой же центр в Париже.