Երևանի 2800-ամյակին նվիրված համերգ Գերմանիայում
Օգոստոսի 27-ին Բեռլինի Մենդելսոնի անվան համերգասրահում Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Աշոտ Սմբատյանի հովանու ներքո կայացավ համերգ` նվիրված Հանրապետության 100-ամյակին և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին, որը համատեղ կազմակերպվել էր ԳԴՀ-ում Հայաստանի և Իռլանդիայի դեսպանությունների կողմից, Մենդելսոնի անվան երաժշտական ընկերակցության աջակցությամբ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան Ֆելիքս Մենդելսոնի անվան երաժշտական ընկերակցության նախագահ Թոմաս Լաքմանը և դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Երաժշտական կատարումներով հանդես եկավ գերմանաբնակ հայ անվանի դաշնակահարուհի Լուսինե Խաչատրյանը: Հնչեցին Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Էդվարդ Միրզոյանի, Առնո Բաբաջանյանի և Ալեքսանդր Հարությունյանի ստեղծագործությունները:
Համերգի ավարտին առաջին անգամ կատարվեց Սոնա Թալյանի «Անձրևի կաթիլներ» ստեղծագործությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԳԴՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, ԳԴՀ կառավարության հասարակական և գիտական շրջանակների, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

В Берлине состоялся концерт, посвященный 100-летию Республики Армения и 2800- летию Еревана
27 августа  в к/зале им.Мендельсона  в Берлине  под патронатом посла  РА  в  ФРГ АшотяСамбатяна  состоялся концерт, посвященный 100-летию Республики Армения  и 2800-летию Еревана. Концерт организовали посольства Армении и �?рландии при содействии музыкального сообщества им. Мендельсона.
С приветственным словом выступили руководитель музыкального сообщества им. Мендельсона Томас Лакман и посол Ашот Смбатян.
В концерте выступила пианистка ЛусинеХачатрян (Германия).  Прозвучали произведения   Комитаса, Арама  Хачатуряна, Эдварда  Мирзояна, АрноБабаджаняна  и  Александра Арутюняна.
В заключение  состоялась премьера произведения СоныТальян «Капли дождя».
Присутствовали представители аккредитованного в  Германии дипкорпуса, правительственных общественных и научных кругов, а также армянской  диаспоры.