Oգոստոսի 23-ին վաճառքի է հանվել Լեհաստանում մեծ հեղինակություն վայելող «w SIECI HISTORII» («Պատմության ցանցերում») գիտահանրամատչելի պատմագիտական ամսագրի 2018 թվականի սեպտեմբեր ամսվա թիվ 9 (64)-րդ թողարկումը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ամսագրում հրապարակվել են ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանի «Ժողովրդագրական իրավիճակը Երևանում 19-րդ դարի առաջին քառորդին», ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Համո Սուքիասյանի «Հայաստանի անկախության վերականգնումը և օրենսդիր և գործադիր իշխանության մարմինների ձևավորման գործընթացը (1918թ. մայիս–օգոստոս)», ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, Լիլիթ Զաքարյանի «Արցախյան շարժում. ազգային-ազատագրական պայքարից անկախ պետության», պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արմեն Մարուկյանի «1988-1990 թվականներին Ադրբեջանի տարածքում հայերի հանդեպ իրականացված ցեղասպանության իրավական ասպեկտները․ Սումգայիթի օրինակով» թեմաներով հոդվածները։
Ամսագրում հրապարակվել է նաև լեհ պատմաբան Հենրիկ Լիտվինի «Հայը չի ենթարկվում սխեմաներին» վերնագրով հոդվածը, որն անդրադառնում է Լեհաստանի պատմության մեջ նշանակալի դերակատարություն ունեցած հայազգի գործիչ, դիվանագետ Քշիշտոֆ Սերեբկովիչի կյանքին և գործունեությանը։

23 августа 2018 года был выпущен в свет сентябрьский номер № 9 (64) Польского научно-популярного журнала «W SIECI HISTORII» («В сетях истории»)
По данным Департамента информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел, в журнале опубликованы статьи доктора Академии наук НАН РА Ашота Мелконяна «Демографическая ситуация в Ереване, в первой четверти 19-го века», старшего научного сотрудника �?нститута истории Национальной академии наук, Доцента Амо Сукиасяна «Восстановление независимости Армении и формирование законодательных и исполнительных органов власти (май-август 1918 года)», старшего научного сотрудника �?нститута истории Национальной академии наук, доктора исторических наук, доцента Лилит Закарян «Арцахское движение: от национально- освободительной борьбы к независимому Государству», кандидата исторических наук, доцента Армен Марукяна, «Правовые аспекты геноцида армян на территории Азербайджана в 1988-1990 годах. Сумгаитский случай “.
В журнале также опубликована статья польского историка Генриха Литвина под названием «Армяне не поддаются схемам», которая обращается к фигуре поляка армянского происхождения дипломата Кшиштофа Серебрековича, который сыграл значительную роль и оставил след в истории Польши.