Սան Պաուլոյում կայացավ Սևակ Ամրոյանի և Սոնա Ռուբենյանի համերգը
Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ և ՀՅԴ Բրազիլիայի կենտրոնական հանձնախմբի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 12-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության 100 և Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 90-ամյակի առիթով կազմակերպված համերգը՝ մասնակցությամբ Սևակ Ամրոյանի և Սոնա Ռուբենյանի:
Համերգային ծրագրի սկզբում օրվա բանախոսը խոսել է 90 տարի առաջ հիմնադրված Համազգայինի նպատակների մասին, այն է՝ պահպանել, զարգացնել և տարածել հայկական մշակույթը և հայեցի դաստիարակությունը Ցեղասպանությունից հետո աշխարհի տարբեր երկրներում հաստատված և աստիճանաբար իրենց արմատներից հեռացող սերունդների մեջ՝ իբրև Հայաստանի և համայն հայության գոյատևման հիմք: Այնուհետև անդրադարձել է ավելի կարևոր տարեդարձին՝ Հայաստանի Հանրապետության 100-ամյակին՝ շեշտելով, որ յուրաքանչյուր հպարտ հայի մեջ կա մի հսկա Անդրանիկ, Կոմիտաս Վարդապետ և Նարեկացի՝ իր աղոթքներով: Բանախոսը հիշատակել է նաև Հայաստանում կատարված Թավշյա հեղափոխությունը, ընդգծել, թե վերջինս հպարտության ինչ զգացումներ է արթնացրել աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերի հոգիներում:
Որպես եզրափակիչ խոսք՝ օրվա բանախոսը խոսքն ուղղելով Սփյուռքում ապրող հայերին՝ ընդգծել է, որ նրանցից յուրաքանչյուրը պետք է իր մասնակցությունն ունենա հայապահպանությանը, ազգային գործունեությանը, վերադառնա տուն՝ հայրենիք, պետք է առավել ակտիվ ներգրավված լինի համայնքային կյանքին, հաճախի հայկական եկեղեցիներ և դպրոցներ և թույլ տա, որպեսզի հայկական խոսքն ու երգը հնչի իր տանը:
Այնուհետև ողջ երեկոյի ընթացքում Սևակ Ամրոյանը և Սոնա Ռուբենյանը ազգային, հայրենասիրական երգերի կատարմամբ ոգևորել են դահլիճում հավաքված հանդիսատեսին:
«Երեկոն հրաշալի անցավ, Սևակի և Սոնայի երգերը բոլորին խանդավառեցին, իսկ Համազգայինի «Կիլիկիա» պարախումբը ոտքի հանեց բոլորին՝ միանալու ընդհանուր տոնին: Մեր շնորհակալությունն ենք ուզում հայտնել Սփյուռքի նախարարությանը, որ հնարավոր դարձրեց այս հրաշալի համերգը: Նախարարություն, որը կարծես ամեն օր շշնջում է մեր ականջներին՝ մենք ձեզ չե´նք մոռացել, դուք էլ չմոռանանք, որ հզոր ազգի զավակներ եք»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց ՎարդինեԳալաջյանը:
Հավելենք, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կրթամշակութային աջակցություն հայ համայնքներին-2018» ծրագրի շրջանակներում օգոստոսի 4-ից 12-ը Սևակ Ամրոյանը և Սոնա Ռուբենյանը համերգներ ունեցան Մոնտեվիդեոյում (Ուրուգվայ), Բունեոս Այրեսում, Կորդոբայում (Արգենտինա) և Սան Պաուլոյում (Բրազիլիա):

Состоялся концерт Севак Амрояна и Соны Рубенян в Сан-Паулу
При поддержке Министерства Диаспоры РА и АРФ центральной комисси Бразилии 12 августа  в Сан-Паулу состоялся концерт, посвященный 100-летию Республики Армения и 90-летию Армянского образовательного и оультурного союза , с участием Севак Амрояна и Соны Рубенян.
В начале концерта особый гость затронул тему общенациональных целей, основанных 90 лет назад, а именно: сохранить, распространить и привить армянскую культуру и армянское воспитание в поколениях, переживших Геноцид,из-за которого им пришлось обосноваться в разных уголках мира, тем самым теряя связь со своими корнями.Он с особой важностью подчеркнул факт 100-летия Республики Армения, отметив, что в каждом гордом армянине живет такой выдающийся человек как были,например, Андраник,Комитас или Нарекаци.Также упомянул бархатную революцию в Армении, сказав, что она порадила чувство гордости у всех армян диаспоры.В заключительном слове гость обратился к армянам диаспоры, отметив, что каждый из них должен иметь участие в процессе сохранения армянской идентичности, национальной деятельности. Он призвал их вернуться домой на Родину, стать более вовлеченными в жзини общин, чаще посещать армянские церкви и школы и чтобы армянская речь и музыка чаще и громче звучала в их домах.
В течение всего вечера Севак Амроян и Сона Рубнян вдохновляли аудиторию исполнением  национальных, патриотических песен.
«Вечер был замечательный, песни Севака и Соны привели всех в восторг , а тацевальный ансамбль “Киликия поставил свех на ноги, создав праздничное настроение. Мы хотим выразить нашу благодарность Министерству диаспоры за этот  замечательный концерт. Министерство которое, которое каждый день дает знать, что всегда с нами и помнит о нас, что мы достойные сыновья нашей прекрасной и могущественной  родины ». – сказала Вардине Галаджян в разговоре с « Hayern Aysor».
Добавим, что с 4 по 12 августа в рамках программы Министерства диаспоры РА “Культурно-образовательная поддержка армянским общинам-2018” Севак Амроян и Сона Рубенян выступили с концертами в Монтевидео (Уругвай), Буэнос-Айресе, Кордове (Аргентина) и Сан-Паулу (Бразилия).