Վաքըֆլը գյուղում տեղի հայերը նշել են Սուրբ Աստվածածնի վերափոխման տոնը
Պաշտոնապես Թուրքիայի «միակ հայկական գյուղը» համարվող Վաքըֆլըում տեղի հայերը նշել են Հայ առաքելական եկեղեցու 5 տաղավար տոներից մեկը եղող Սուրբ Աստվածածնի վերափոխման տոնը: Կրոնական արարաողության ժամանակ շարականներ և աղոթքներ են հնչել, իսկ արարողությունից հետո կատարվել է խաղողի օրհնության կարգ: Այդ մասին հաղորդում է Akunq.net-ը` վկայակոչելով թուրքական լրատվամիջոցները:
Աղբյուրի համաձայն` Վաքըֆլըի հայկական եկեղեցում մատուցված պատարագին բազմաթիվ քրիստոնյա հայեր են մասնակցել Ստամբուլից, Անկարայից, Սամանդաղից, Անթաքիայից և Իսքենդերունից: Մասնակիցներին հյուրասիրել են նաև հայկական ավանդական հարիսայիով:
Տոնակատարությանը մասնակցել է նաև Կ.Պոլսո հայոց պատրիարքի փոխանորդ, արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանը, իսկ պատարագը մատուցվել է Հաթայ նահանգի Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևորական Ավետիս Թաբաշյանի ձեռամբ, ով ներկաներին բացատրել է տոնի խորհուրդը:

В деревне Вакифлы местные армяне отметили Праздник Успения Пресвятой Богородицы
Местные армяне, в деревне Вакифле, которая официально считается “единственной армянской деревней” в Турции, отметили один из пяти главных праздников Армянской Апостольской церкви, посвященной Богоматери – Успение Пресвятой Богородицы.Как сообщает Akunq.am, со ссылкой на турецкие СМ�?, во время литургии звучали молитвы, был исполнен религиозный псалом, а после совершен обряд благословления и освещения винограда.
По словам источника, в Армянской церкви Вакифлы литургию посетило большое количество христианских армян из Стамбула, Анкары, Самандага, Антекии и �?скендеруна. Участников церемонии также угостили традиционной армянской харисой.
В торжестве участвовал архиепископ Патриарх Константинопольский Арам Атешян, а на литургии служил священник Аветис Табашян из Армянской Апостольской церкви, который объяснил прихожанам суть праздника.