Հայկական կոխ ըմբշամարտը ներկայացվել է Ուկրաինայի ազգային մարտարվեստի փառատոնում
Ուկրաինայի Զապորոժիե քաղաքում անցկացվում է Անատոլի Երմակի անվան 22-րդ միջազգային ռազմական եւ ավանդական մշակույթների փառատոնը, որին աջակցում է Ուկրաինայի երիտասարդության եւ սպորտի նախարարությունը:
Ինչպես հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը, Զապորոժիեի մարզի հայերի միությունը աջակցել է փառատոնի անցկացմանը, իսկ Մարիուպոլցի ըմբիշներ Տարոն Մակարյանը եւ Գենադի Կորխը հայկական կոխ ըմբշամարտը ներկայացրեցին բազմաթիվ ազգային մարտարվեստների շարքում:
Կայքը հիշեցնում է, որ օգոստոսի 17-19-ը Կիեւում կանցկացվի Անատոլի Երմակի անվան 22-րդ միջազգային փառատոնի վերջնական փուլը, որտեղ նույնպես կներկայացվի հայկական կոխ ըմբշամարտը:
Ինչպես հայտնի է, Ուկրաինայի հայերի միությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում Ուկրաինայում սպորտի և մարզիկների աջակցությանը: Մարզական տարբեր միջոցառումների ընթացքում տրվում են մրցանակներ Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի կողմից։

Армянский кох представлен на фестивале национальных единоборств в Украине
В Запорожье проходит 22-й Международный фестиваль национальных воинских и традиционных культур «Запорожский Спас» имени Анатолия Ермака, который проходит при поддержке Министерства молодежи и спорта Украины.
Как сообщает AnalitikaUA.net, Союз армян Запорожской области поддержал проведение фестиваля, а в лице молодых борцов из Мариуполя Тарона Макаряна и Геннадия Корха представил в числе множества национальных единоборств древнее армянское национальное единоборство кох.
17-19 августа в Киеве в парке «Киевская Русь» пройдет финальная часть 22-го Международного фестиваля «Казацкий Спас» имени Анатолия Ермака, где также будет представлен армянский кох.
Напомним, что поддержка спортивных проектов является одним из приоритетов в работе Союза армян Украины. На разных спортивных мероприятиях вручаются призы председателя Союза армян Украины Вилена Шатворяна. В спортивных секциях Союза армян Украины тренируются дети разных национальностей.