Գլենդելում կբացվի «Այցելիր Երևան-2800» խորագրով լուսանկարչական ցուցահանդես
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Գլենդել քաղաքի Կենտրոնական գրադարանի և արվեստի կենտրոնում հուլիսի 13-23-ը կանցկացվի լուսանկարների ցուցահանդես՝ նվիրված Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին: Ցուցահանդեսն անցկացվում է Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի նախաձեռնությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»–ի հետ զրույցում նշեց Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը, ով ներկայում գտնվում է Գլենդելում, ցուցահանդեսն անցկացվում է «Այցելիր Երևան-2800» խորագրի ներքո, ներկայացված են մայրաքաղաքի թեմատիկ լուսանկարներ:
«Ցուցահանդեսում ներկայացված շուրջ 50 լուսանկարում պատկերված է 19-րդ դարի վերջերի և 20-րդ դարի սկզբների, նաև խորհրդային ժամանակաշրջանից մինչև մեր օրերի Երևանը: Հին ու խորհրդային շրջանի լուսանկարների բնօրինակներն այսօր էլ պահպանվում են Երևանի պատմության թանգարանի հավաքածուներում և արտատպվել են հատուկ այս ցուցահանդեսի համար»,-ասաց Գևորգ Օրբելյանը:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը կլինի հուլիսի 13-ին, սակայն արդեն երկու օր է այն բաց է այցելուների համար: Գևորգ Օրբելյանը նշեց, որ ցուցահանդեսի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն կա ինչպես հայ համայնքի, այնպես էլ Լոս Անջելեսում բնակվող այլ ազգերի շրջանում:
«Ցուցահանդեսի այցելուներից բավական դրական արձագանքներ ենք ստանում: Շատերը հետարքրվում են, թե որտեղ է գտնվում Երևանը, ինչ զբոսաշրջային հնարավորություններ ունի: Ակնկալում ենք, որ այս ցուցահանդեսի միջոցով կբարձրանա Երևանի ճանաչելիությունը և հետաքրքրությունը մեր երկրի մայրաքաղաքի նկատմամբ, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի տուրիզմի զարգացմանը»,-ասաց Գևորգ Օրբելյանը:

“Visit Yerevan-2800” photo exhibition to open in Glendale
From July 13 to 23, the Central Library and Art Center of Glendale (California) will host a photo exhibition dedicated to the 2,800th anniversary of Yerevan. The exhibition is the initiative of the Tourism Division at Yerevan Municipality.
Head of the Tourism Division at Yerevan Municipality Gevorg Orbelyan, who is currently in Glendale, told Armenpress that the exhibition will be held under the title “Visit Yerevan-2800” and will feature photos of the capital city of Armenia.
“The nearly 50 exhibited photos portray Yerevan of the late 19th century and early 20th century and Yerevan starting from the Soviet era and leading up to our days. The originals of the photos of Old Yerevan and Yerevan in the Soviet era are kept in the collections of the Museum of History of Yerevan and have been reprinted especially for this exhibition,” Gevorg Orbelyan said.
The official opening of the exhibition will be held on 13 July, but it has been open for visitors for the past two days. Gevorg Orbelyan noted that the exhibition has sparked great interest among members of the local Armenian community and representatives of other nationalities residing in Los Angeles.
“We have been receiving quite a lot of positive feedback from visitors. Many people are asking us where Yerevan is and what tourism in Yerevan has to offer. We expect that this exhibition will help raise the level of recognizability of and interest in Yerevan, and this will contribute to the growth of tourism,” Gevorg Orbelyan said.