Լույս է տեսել «Վան-Վասպուրականի կրոնամշակութային կյանքը և պետականության ստեղծման փորձը (1908-1918)» գիրքը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Հրատարակչական բաժինը լույս է ընծայել պ. գ. թ., դոցենտ Ավետիս Հարությունյանի «Վան-Վասպուրականի կրոնամշակութային կյանքը և պետականության ստեղծման փորձը (1908-1918)» գիրքը: Հրատարակությունը նվիրված է հայոց պետականության վերականգնման և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյակին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»ի-ին հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից, աշխատությունը ներկայացնում է Վան-Վասպուրականի 1908-1918 թթ. պատմությունը, եկեղեցական և մշակութային կյանքը, ինչպես նաև ազատագրական պայքարն ու պետականության ստեղծման փորձերը:

Вышла в свет книга «Религиозно-культурная жизнь Ван-Васпуракана и попытка создания гоударственности (1908-1918)»
С благословения Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II издательский отдел Первопрестольного Святого Эчмиадзина выпустил в свет книгу «Религиозно-культурная жизнь Ван-Васпуракана и попытка создания гоударственности (1908-1918)» кандидата исторических наук, доцента Аветиса  Арутюняна, посвященную 100-летию восстановления Армянской государственности и провозглашения Первой Армянской Республики.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из информационной службы Первопрестола, труд представляет историю Ван-Васпуракана 1908-1918 гг., церковную и культурную жизнь, а также освободительную борьбу и попытки создания государственности.