Creative Armenia-ն և ՀԲԸՄ –ն հայտարարում են նորարար տաղանդավոր արվեստագետներին օժանդակող ծրագրի մեկնարկը
Creative Armenia-ն և Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) սիրով հայտարարում են «Creative Armenia – AGBU» Fellowship-երի մեկնարկը, որոնք կօգնեն բացահայտել ու աջակցել արվեստի տարբեր ոլորտներում գործող ստեղծարար տաղանդավոր արվեստագետներին, ինչպես նաեւ կնպաստեն նրանց առաջխաղացմանը։ Ֆինանսավորում, մենթորություն ու առաջխաղացման հատուկ ռազմավարություններ ներառող այս մեկամյա ծրագրի միջոցով Creative Armenia-ն և ՀԲԸՄ-ն հնարավորություն կընձեռեն նորարար արվեստագետներին հասնելու ինչպես տեղական, այնպես էլ համաշխարհային ստեղծագործական վերելքի։
«Որպես ազգ՝ մենք իրոք հպարտանում ենք մեր խորաթափանց գրողների, երաժիշտների, կինոգործիչների ու նկարիչների թողած ժառանգությունով։ Բայց միևնույն ժամանակ ի՞նչ ենք մենք անում ապագա ստեղծարար արվեստագետների բացահայտելու և աջակցելու ուղղությամբ», – ասաց ռեժիսոր և սցենարիստ, Creative Armenia-ի հիմնադիր տնօրեն Կարին Հովհաննիսյանը։ «Creative Armenia – AGBU Fellowship-երը մեր պատասխանն են այս հարցին»։
Այս ծրագիրը ՀԲԸՄ-ի և Creative Armenia-ի առաջին համագործակցությունն է։ Կազմակերպությունների ռազմավարական գործընկերության մեկնարկը տրվել է մայիս ամսին։ Creative Armenia-ն մշակութային հիմնադրամ է հայ ժողովրդի համար, որը նպատակ ունի հայտնաբերել, զարգացնել ու խթանել ստեղծարար տաղանդավոր արվեստագետների արվեստի տարբեր ճյուղերում։ Սփյուռքահայության վստահությունը վայելող ՀԲԸՄ-ն տասնամյակներ շարունակ հնարավորություններ է ստեղծում հայ արվեստագետների համար՝ շարունակելու կրթությունը և ցուցադրելու իրենց տաղանդն աշխարհի տարբեր լսարանների առջև: Կազմակերպությունը հաստատագրել է իր աջակցությունն արվեստին ԱՄՆ-ում (2012թ.-ին) եւ Ֆրանսիայում (2016թ.-ին) կատարողական արվեստների բաժինների ստեղծմամբ։
«Այս համագործակցությունն աննախադեպ հնարավորություններ է ստեղծում արվեստագետների համար՝ ընդլայնելու իրենց լսարանն ու ճանաչում ձեռք բերելու Հայաստանում և աշխարհում», – ասաց պրոդյուսեր Էրիկ Իսրայելյանը, ով ՀԲԸՄ-ի Կենտրոնական խորհրդի անդամ է և Creative Armenia-ի խորհրդատվական խորհրդի հիմնադիր անդամ: «Այս fellowship-ը կօգնի խթանել հայկական արվեստն ու մշակույթը համաշխարհային թատերաբեմում»։
Creative Armenia – AGBU Fellowship-երը տրամադրվում են նորարար արվեստագետներին ստեղծարար բոլոր որոլտներից` ներառյալ կինոյի, երաժշտության, գրականության, կերպարվեստի, թատրոնի, դիզայնի և լուսանկարչության։ Մեկ տարվա ընթացքում մասնակիցները կունենան ոլորտի առաջատար մասնագետների հետ կապեր հաստատելու հնարավորություն, ինչպես նաև մշակված ռազմավարություն զարգացնելու, ներկայացնելու և խթանելու իրենց նախագծերը՝ մենթորների հետ անհատական հանդիպումների և աշխատաժողովների միջոցով։ Նրանց կտրամադրվի նաև 5,000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ։ Fellowship-երին կարող են դիմել ազգությամբ հայ արվեստագետները, ինչպես նաև նրանք, ովքեր մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել հայկական մշակույթի նկատմամբ։ Մասնակիցների ներկայությունը Հայաստանում պարտադիր չէ։
Հայտերն ընդունվում են մինչև սեպտեմբերի 15-ը creativearmenia.org/fellowships և agbu.org/creativearmenia կայքէջերում։
Հարցումների համար գրեք Ալեք Մուհիբյանին alec@creativearmenia.org հասցեով եւ Հայկ Արսենյանին harsenyan@agbu.org հասցեով։
2017թ.-ին հիմնադրված Creative Armenia-ն մշակութային նորարարական հիմնադրամ է, որը մշակում ու իրագործում է մշակութային վերելքին ուղղված քաղաքականություն։ Creative Armenia-ի հիմնադիր խորհրդի անդամներն են` Սերժ Թանգյանը, Էրիկ Իսրայելյանը, Արսինե Խանջյանը , Էրիկ Պողոսյանը, Կառլա Կարապետյանը, Սիմոն Աբգարյանը և Մայքլ Արամը։ Հավելյալ տեղեկությունների համար այցելեք՝ creativearmenia.org։

Creative Armenia and AGBU Launch Fellowships to Champion Innovative Talents
Creative Armenia and the Armenian General Benevolent Union (AGBU) are delighted to announce the launch of the Creative Armenia-AGBU Fellowships, which will discover, nourish and promote creative talents across the arts. Through a year-long program of funding, mentorship and tailored promotion strategies, Creative Armenia and AGBU will empower innovative artists to achieve a career breakthrough, both locally and globally.
“As a nation, we take great pride in a heritage of visionary writers, musicians, filmmakers, and artists. But what are we actually doing to discover and empower our future creative visionaries?” said filmmaker and writer Garin Hovannisian, founding director of Creative Armenia. “The Creative Armenia-AGBU Fellowships are our answer to this question.”
The Fellowships represent the first collaboration of AGBU and Creative Armenia, which entered into a strategic partnership in May. Creative Armenia, a global arts foundation for the Armenian people, pursues a mandate to discover, develop, promote, and produce innovative talent. A trusted bedrock of the Armenian diaspora, AGBU has been creating opportunities for Armenian artists for decades to extend their education and showcase their talents to diverse audiences across the globe. The organization formalized its support for the arts with the establishment of the Performing Arts Departments in the United States (in 2012) and France (in 2016).
“The synergy of this partnership opens up unprecedented opportunities for artists to expand their reach and make their work known locally and internationally,” said producer Eric Esrailian, who is a member of the AGBU Central Board and a founding member of Creative Armenia’s Board of Advisors. “This fellowship will help advance Armenian arts and culture on the global stage.”
The Creative Armenia-AGBU Fellowships are open to innovative talents in all creative fields—including film, music, literature, visual arts, theater, design, and photography. During the course of one year, fellows will gain access to industry connections and tailored strategies to develop, pitch and promote their projects through one-on-one mentorship meetings and workshops. A $5,000 grant will also be provided. The fellowships are open to artists of Armenian origin and those who have a demonstrated interest in Armenian culture. The presence of fellows in Armenia is not required.
Applications are accepted now through September 15 on creativearmenia.org/fellowships and agbu.org/creativearmenia.
For inquiries, please contact Alec Mouhibian at alec@creativearmenia.org and Hayk Arsenyan at harsenyan@agbu.org.
Founded in 2017, Creative Armenia is an innovative arts foundation that develops – and realizes – the strategies of a cultural awakening. Its founding advisory board includes Serj Tankian, Eric Esrailian, Arsinée Khanjian, Eric Bogosian, Carla Garapedian, Simon Abkarian and Michael Aram. For more information, please visit www.creativearmenia.org.