Տեսակոնֆերանս՝ Դարոն Աճեմօղլուի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, ԿԶՆ ինովացիոն լաբի տնօրեն Էրիկ Գյուլազյանը տեսակոնֆերանս են ունեցել աշխարհահռչակ տնտեսագետ, պրոֆեսոր Դարոն Աճեմօղլուի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի զարգացման հեռանկարները, Աճեմօղլուի հետ համագործակցության հնարավոր ձևաչափերը:
Վարչապետը ներկայացրել է կառավարության առաջիկա ծրագրերն ու առաջնահերթությունները: Տնտեսագետն ընդգծել է, որ ճիշտ ժամանակն է նախաձեռնել և սկսել իրականացնել կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ՝ քաղաքական ուղղվածությամբ, արդարադատության, ֆինանսական համակարգերի և ներդրումային միջավայրի բարելավման ոլորտներում, որոնք պետք է լինեն կոնկրետ գործողություններ՝ որոշակի ժամանակահատվածում արդյունքներ արձանագրելու նպատակով:
Դարոն Աճեմօղլուն կարևորել է իշխանության տարբեր ճյուղերում ինստիտոցիոնալ հակակշիռների ճկուն մեխանիզմների ներդրումը, որոնք կերաշխավորեն նախկինում եղած արատավոր երևույթների բացառումը, կառավարության գործելաոճի թափանցիկության բարձրացումը, ինչը թույլ կտա հանրությանն իշխանության գործողությունները պահել մշտադիտարկման մեջ: «Ներկա կառավարության գործունեության արդյունքում քաղաքացիները զգում են իրենց ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ։ Շատ մարդիկ Հայաստանում այս պահին իսկապես ոգևորված են, իսկապես ուզում են լինել քաղաքականության մաս»,- ասել է Դարոն Աճեմօղլուն:
Տնտեսագետը պատրաստակամություն է հայտնել ցանկացած ձևաչափով աջակցել Հայաստանի կառավարությանը զարգացման, ժողովրդավարացման և բարեփոխումների իրականացման գործում:

Видеоконференцию с Дароном Аджемоглу
Премьер-министр Никол Пашинян, вице-премьер Тигран Авинян, руководитель аппарата вице-премьера Вараг Сисерян, директор Центра стратегических инициатив Александр Хачатурян, директор инновационоого лаба Эрик Гюлазян провели видеоконференцию с всемирно известным экономистом, профессором Дароном Аджемоглу. Обсуждались возможные форматы будущего сотрудничества с Аджемоглу.
Премьер-министр представил планируемые программы и приоритеты правительства. Экономист подчеркнул, что сейчас – время для планирования и проведения краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных институциональных реформ политической направленности в сферах юриспруденции, финансовой системе и улучшения инвестиционной среды, что предполагает конкретные действия с целью констатации видимых результатов в определенные сроки.
Дарон Аджемоглу высказался о важности внедрения гибких механизмов институциональных противовесов в различных ветвях власти, что гарантирует исключение порочных явлений прошлого, повышение прозрачности деятельности правительства, что, в свою очередь, позволит обществу постоянно обеспечивать мониторинг действий властей. «В результате деятельности действующего правительства граждане чувствуют свою вовлеченность в политику. Многие люди в Армении в данный момент действительно воодушевлены, действительно хотят быть частью политики», – сказал Дарон Аджемоглу.
Экономист выразил готовность помочь правительству Армении в вопросах развития демократии, развития и реформ в любом формате.