Բարձրարվեստ  երաժշտության  համերգ Օդեսայում՝ նվիրված Հանրապետության տոնին
Մայիսի 28 -ը՝ Սարդարապատի հերոսամարտի հաղթանակի և   Հայաստանի Առաջին Հանրապետության  օրը, համայն հայության նվիրական տոներից է,  քանզի հայն իր կյանքի, արյան ու մաքառումների գնով է ապահովել Հայոց պետականության կայացումը։ Լրացավ  այս կարևորագույն իրադարձությունների
100-ամյակը։ Մեկդարյա հոբելյանը Մայր հայրենիքում և Սփյուռքում, հընթացս հոբելյանական տարվա, նշվում է մեծ հանդիսավորությամբ,  տոնախմբություններով ու բազմաբնույթ  միջոցառումներով, որից անմասն չի մնում նաև օդեսահայությունը։
Մայիսյան՝ արևաշող այդ օրը հայ համայնքի  մշակույթի տան մեծ ու լուսավոր սրահն ընկղմվել էր բարձրարվեստ երաժշտության հնչյունների ծովում։ Կենտրոնի տնօրեն Աննա Գևորգյանի նախաձեռնությամբ և բազմակողմանի օժանդակությամբ, համայնքի շողշողուն աստղեր՝  օպերային երգիչներ Գայանե Հարությունյան ու Վասիլի Դոբրովոլսկի ամուսնական զույգը, սիրված երգչուհի և երգուսույց Սիրանուշ Մինասյանը,  հաղորդավարուհի ու պարուսույց Ազգանուշ Վարդանյանը  տոնական  հիասքանչ  համերգային ծրագիր էին պատրաստել, որում ընդգրկել էին նաև «Արևիկ» նախակրթարանի սաներին։ Համերգը, որի ընթացքում մեծ հաճույքով ունկնդրվեցին հայ երաժշտության հանճարներ Արամ Խաչատրյանի և Առնո Բաբաջանյանի բազմաժանր, անմահ ստեղծագործությունները, կայացավ՝ նվագակցությամբ սիմֆոնիկ համույթի, որը ղեկավարում էր  Օդեսայի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի դիրիժոր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Վիտալի Կովալչուկը և մասնակցությամբ երգչախմբի, որը ստեղծել և խմբավարում են շնորհալի ամուսինները։
Ներկա էին համայնքի ղեկավարությունը, հոգևոր դասի և քաղաքային  հեռուստաընկերություների ներկայացուցիչներ, թղթակիցներ և բազմաթիվ օդեսահայեր։ Ունեինք հեռուներից ժամանած հյուրեր.  եռօրյա այցով Օդեսայում էին գտնվում Ուկրաինայի հայ տիկնանց կոմիտեի  և մանկավարժական խորհրդի անդամները։    Նախատոնական օրերին նրանք մասնակցեցին համապատասխան ոլորտների համաուկրաինական համաժողովներին, որոնք կայացան տոնակատարության շրջանակներում  և,  հուրախություն բոլորիս, սուրբ տաճարում՝ միասնական աղոթքով, մշակույթի տանը՝ թեմատիկ զեկույցներով, ասմունքով, երգ ու տաղով և տոնական հյուրասիրությամբ՝ միասին դիմավորեցինք բաղձալի տոնը, որին ներբողված էր այս հիասքանչ համերգը։
Տերունական աղոթքից հետո դահլիճը հոտնկայս՝ հանդիսավորությամբ ունկնդրեց  ՀՀ  օրհներգը երգչախմբի կատարմամբ՝ հանց հայոց պետականության ու հայ ազգի ոգեշնչման, համախմբման և Ուկրաինայի հիմնը՝ հանց բազմազգ երկրի ժողովուրդների՝ հաշտության, սիրո և բարեկամության խորհրդանիշ։
Տոնի կապակցությամբ շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ համայնքի նախագահ Սամվել Տիգրանյանը և անդրադառնալով օրվա խորհրդին՝ նշեց.  «1918թվականի մայիսի  28-ը հայոց ազգի բազմադարյա տարեգրության փայլուն էջերից է, քանզի Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակմամբ իրականություն դարձավ մեր ժողովրդի դարավոր երազանքը՝  վերականգնվեց մեր երկրի անկախությունը։ Շնորհավո´ր պանծալի հոբելյանները… Մենք խոնարհվում ենք հանուն հայոց պետականության հաստատման նահատակված բոլոր ժամանակների հերոսների հիշատակին և հավաստում, որ նրանց սխրանքը երբե՛ք չի մոռացվի: Մայիսյան հերոսամարտերի խորհուրդը՝ այս դժվարին հաղթանակների կենդանի հիշողությունը նոր սերունդներին փոխանցելու պատգամ է նաև, որի հավաստիքը Սարդարապատի հուշահամալիրն է»:
Ասես մարդկային արցունքները ջինջ
Խտացել այստեղ, դարձել են պղինձ,
Խտացել այստեղ, փոխվել են երգի՝
ժամանակի մեջ ու տիեզերքի
Եվ հնչեցին « Դիմակահանդես»-ի թովիչ ռիթմերն ու  շողշողաց խաչատրյանական սուսերի փայլը։
Հուզմունքի ու հիացմունքի  հրաշալի պահեր պարգևեցին հանդիսատեսին մեր համայնքի սոխակների՝ Գայանեի ու Սիրանուշի հոգեզմայլ ձայների հնչյունները։ Սրահի լուսագեղ կամարների ներքո ճախրեց  «Ծիծեռնակ»-ը  և դայլայլեց «Առաջին սիրո երգը»։ Դահլիճը պարուրվեց նաև Արտեմի Այվազյանի «Աղջկա երգի» դյութիչ մեղեդիներով ու «Քելե, լաո՛»-յի կարոտագին ելևէջներով։  Երգչախումբը հրաշալի կատարեց «Սարերի հովին մեռնեմ» ժողովրդական ստեղծագործությունը. այն ուղեկցվեց «նաիրյան աղջիկների հեզաճկուն պարով», որի ավարտին վեհ ծածանվեց՝
Համանվագ մի եռագույն՝
Կարմիր, կապույտ, նարնջագույն,
Աշխարհասփյուռ  հայոց  որդոց
Տուն կանչող երգ ու սրբություն։
Հետաքրքիր էր՝  բազմազգ համույթը  հայերեն ճիշտ հնչողությամբ էր երգում և՝ այնքան հոգեհարազատ, որ, եթե աչքերդ մի պահ փակեիր ու  ըմբոշխնեիր այն, պարզապես կմոռանայիր, որ կատարողները հայեր չեն։( Այդ ամենը Գայանեի տքնաջան աշխատանքի ու ջանքերի շնորհիվ)։ Դրա վկայությունն էր նաև մեր վարդակերտ մայրաքաղաքի՝ Երևանի օրհներգը, որին ձայնակցեց դահլիճը։
Վասիլին վարպետորեն կատարեց սիրված կոմպոզիտորի «Ноктюрн»,  «Верни мне музыку» և «За всё тебя благодарю» լիրիկական ստեղծագործությունները։ Կոնսերվատորիայի վոկալ բաժնի ուսանող Ռաֆիկ Սարգսյանի կատարմամաբ հնչեց «Բարի արագիլ»-ը՝ որպես ավետաբեր գարնան, բարու ու գեղեցիկի խորհրդանիշ։
Խանդավառությամբ  ընդունվեց «Գետաշեն» երգը, մանավանդ, որ ձայնակցում ու ռիթմերի ներքո պարում էին արևիկցիները։
Տոնական համերգը հոգեկան մեծ բավականություն ու գեղագիտական անսահման հաճույք պարգևեց հանդիսատեսին։  Իր գոհունակությունը նա հայտնեց հոտնկայս՝ բուռն ծափահարռւթյուններով ու սրտագին բացականչություններով:
Մեծագույն հաղթանակների տոնակատարությունն ավարտվեց մեր նաիրյան, հնադարյան, ավանդական «Քոչարի»-ով։ Միանալով համահայկական ֆլեշմոբին՝ եկեղեցու բակում  հայուհիներս շուրջպար բռնեցինք.

Концерт в Одессе, посвященный празднику Республики
День 28 мая, день победы в героической Сардарапатской битве и Первой Армянской Республики – один из заветных праздников всего армянства, поскольку армяне ценой своей жизни, крови и борьбы обеспечили становление Армянской государственности. После этих важнейших событий минуло сто лет. Вековой юбилей на Матери-Родине и в Диаспоре отмечается с большой торжественностью – организуются многочисленные мероприятия, в стороне от которых не остается и армянство Одессы.
В этот солнечный день зал Дома армянской культуры был заполонен высокохудожественной музыкой. По инициативе и при всесторонней помощи директора центра Анны Геворгян блистательные звезды общины – Гаяне Арутюнян и ее супруг Василий Добровольский, любимая певица и педагог Сирануш Минасян, ведущая и педагог Азгануш Варданян подготовили замечательную праздничную программу, в которую были включены и воспитанники дошкольного учреждения «Аревик». Концерт, в ходе которого прозвучали бессмертные произведения гениев армянской музыки Арама Хачатряна и Арно бабаджаняна, состоялся под аккомпанемент симфонического оркестра под руководством дирижера Национального академического театра оперы и балета Одессы, лауреата международных конкурсов Виталия Ковалдьчука.
Присутствовали руководство общины, представители духовного сословия и городских телекомпаний, журналисты и многочисленные армяне Одессы. Были и гости издалека – с трехдневным визитом в Одессе находились представители Комитета армянских женщин и педагогического совета Украины. В предпраздничные дни они приняли участие во Всеукраинских форумах соответствующих сфер, состоявшихся в рамках празднества.
Присутствующие стоя прослушали Гимн РА. С поздравительной речью выступил председатель общины Самвел Тигранян, который коснулся символики дня, отметив: «28 мая 1918 года – одна из блестящих страниц многовековой истории армянского народа, поскольку провозглашением Первой Армянской Республики стала реальностью многовековая мечта нашего народа – была восстановлена независимость нашей страны. Поздравляю со славными юбилеями. Мы преклоняемся перед памятью героев всех времен, павших во имя утверждения армянской государственности, и заверяем, что их подвиги никогда не забудутся. Символ героических Майских сражений – также завет передать живую память об этих тяжелейших победах потомкам, свидетельством чему – мемориальный комплекс Сардарапата».
В зале прозвучали любимые произведения армянских композиторов.
�?нтернациональный ансамбль с безукоризненным армянским произношением пел, и слушатели забывали, что исполнители – не армяне. А гимн Еревана подхватил весь зал.
Мастерски исполнил Василий лирические произведения любимого композитора «Ноктюрн», «Верни мне музыку» и «За всё тебя благодарю». Студент вокального отделения консерватории Рафик Саркисян исполнил песню «Бари арагил» как символ весенней доброты и красоты.
С восторгом была принята песня «Геташен», тем более, что подпевали и танцевали «аревикцы».
Праздничный концерт доставил большое душевное наслаждение и эстетическое удовольствие зрителям, которые стоя, бурными аплодисментами выразили свое удовлетворение.
Праздник величайших побед завершился нашим традиционным «Кочари». Присоединившись к общеармянскому флеш-мобу, мы, армянки, завели в церковном дворе хоровод.