Ասվտրիահայ բժիշկը Ստեփանակերտում իրականացնում է անվճար վիրահատություններ
Ստեփանակետի Հանրապետական բժշկական հիվանդանոցում ասվտրիահայ անոթաբան Արա Ուղուրլյանն մայիսի 16-18-ն իրականացնում է անվճար անոթային վիրահատություններ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արա Ուղուրլյանն ասել է, որ արդեն 3 տարի է, ինչ ինքն այցելում է Ստեփանակերտ և տեղի մասնագետների հետ իրականացնում անոթային վիրահատություններ:
Նա նշել է, որ իր նպատակն է արցախցի գործընկերների հետ առանց վիրահատական միջամտությունների իրականացնել խցանված անոթների բուժում: Այցի ընթացքում նախատեսված է 16 վիրահատություն:
Մեր զրուցակիցն ասել է, որ արցախցի մասնագետներն արդեն ինքնուրույն կարողանում են իրականացնել նման վիրահատություններ: «Մեր հետազոտություններից պարզ է դարձել, որ տղամարդկանց ավելի քան 70 %-ի մոտ առաջացած անոթների խցանումները հիմնականում ծխելու արդյունք են: Ծխախոտի մեջ եղած նիկոտինը քայքայում և բարակեցնում է անոթների պատերը, որի պատճառով էլ սկսում է աթերոսկլերոզ և անոթների խցանում: Անոթային հիվանդությունները հիմնականում ի հայտ են գալիս 40 տարեկանից հետո»,-ասել է Ա. Ուղուրլյանը:
Հանրապետական բժշկական կենտրոնի անգիոգրաֆիայի բաժանմունքի վարիչ Գևորգ Ամիրջանյանն էլ ասել է, որ իրենց բաժանմունքում են իրականացվում ստորին վերջույթների զարկերակների ինվազիվ միջամտությունները:
Ըստ նրա՝ Ա. Ուղուրլյանի նախկին 2 այցն իրենց համար ավելի շատ ուսուցողական նպատակ էր հետապնդում, իսկ այս անգամ արդեն ավստրիահայ բժշկի հսկողությամբ իրենք են իրականացնում անոթային վիրահատություններ:
«Կարող ենք ասել, որ Արցախում արդեն լուծված է ստորին վերջույթների զարկերակների ինվազիվ միջամտությունների կատարումը, սակայն կարող են լինել բացառիկ դեպքեր, երբ կարիք կլինի փորձառու մասնագետների օգնությունը»,-նշել է Գ. Ամիրջանյանը:
Հիվանդանոցում ունեցած անգիոգրաֆ սարքի միջոցով իրականացվում են ոչ միայն սրտի կորոնար զարկերակների միջամտություններ, այլև տարբեր տեսակի պերիֆերիայի (ծայրամասային) և այլ վիրահատություններ:
Անգիոգրաֆիայի բաժանմունքի վարիչի խոսքով՝ խնդիրն այստեղ ոչ այնքան սարքերն ու գործիքներն են, որքան հիվանդների ճիշտ ախտորոշումը՝ պարզելու համար թե որ հիվանդին է անհրաժեշտ ինտերվենցիոն կամ բաց վիրահատությունների միջամտություն, և որին դեղորայքային բուժում:

Австрийский врач армянского происхождения проводит бесплатные операции в Степанакерте
В Республиканской медицинской больнице Степанакерта сосудистый хирург Ара Огурлян проводит бесплатные сосудистые операции.
В интервью корреспонденту “Арцахпресс” Ара Огурлян сказал, что он уже три года посещает Степанакерт и совместно с местными специалистами проводит сосудистые операции. В ходе визита запланировано 16 операций.
Наш собеседник сказал, что арцахские специалисты уже в состоянии выполнять такие операции самостоятельно. «�?з наших исследований стало ясно, что более 70% мужчин имеют закупорку сосудов, главным образом из-за курения. Никотин в сигаретах разъедает и разрушает стенки сосудов, вызывая атеросклероз и закупорку сосудов. Сосудистые заболевания чаще всего наблюдаются после 40 лет», – сказал А. Огурлян.
Начальник отделения ангиографии Республиканского медицинского центра Геворг Амирджанян сказал, что в их отделении проводятся инвазионные вмешательства для лечения сосудов нижних конечностей.
По его словам, предыдущие два визита А. Оргуляна имели для них ознакомительные цели, а на этот раз уже под наблюдением австрийского врача они сами проводят сосудистые операции.
«Мы можем сказать, что в Арцахе уже решены вопросы, связанные с инвазивным вмешательством для лечения сосудов нижних конечностей, но могут быть исключительные случаи, когда будет необходимость в помощи опытных специалистов», – сказал Г. Амирджанян.
Ангиографический комплекс в больнице служит не только для вмешательства в коронарную артерию сердца, но и для различных видов периферических и других операций.
По словам начальника отделения ангиографии, проблема здесь заключается не столько в устройствах и приборах, сколько в правильности диагноза для пациентов, чтобы выяснить, какой пациент нуждается в интервенционной хирургии или в открытом хирургическом вмешательстве, или медикаментозном лечении.