Ղազարոս Աղայանի հիշատակին նվիրված միջոցառում Վրաստանի Բոլնիս-Խաչեն գյուղում
Մայիսի 5-ին Վրաստանի Բոլնիսի շրջանի Բոլնիս-Խաչեն գյուղում հանդիսավորապես նշվեց նույնանուն գյուղի զավակ, մեծ մանկավարժ ու մանկագիր, հայտնի գրող ու հասարակական գործիչ Ղազարոս Աղայանի հիշատակի օրը, որին իրենց մասնակացությունը բերեցին նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը և դեսպանության անձնակազմը։ Ավանադական դարձած միջոցառումը կազմակերպվել էր Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախաձեռնությամբ և Բոլնիս-Խաչեն հայրենակցական միության աջակցությամբ։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունից, միջոցառման բացման իր խոսքում Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ,աղայանական օրվա կազմակերպիչ Գևորգ Սնխչյանն անդրադարձ կատարեց մեծ գրողի կենսագրությանը և գրական գործունեությանը, խոսեց այն մեծ ներդրման մասին, որ Ղազարող Աղայանը ունեցել է հայ գրականության զարգացման գործում:
Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանն իր խոսքում ընդգծեց Ղազարոս Աղայանի այն մեծ դերն ու նշանակությունը, որ ականավոր գործիչն ունեցել է հայ մանկան դաստիարակության գործում՝ միաժամանակ ողջունելով նմանօրինակ միջոցառումների կազմակերպիչներին՝ հայ մեծանուն գրողների և նրանց ստեղծագործություների հանրահռչակման գործում ցուցաբերած հետևողական աշխատանքի համար։
Միջոցառմանը ներկայացվեցին հայկական երգ ու պարի, ինչպես նաև ասմունքի կատարումներ։
Դեսպան Սադոյանը նաև շրջայց կատարեց Ղազարոս Աղայանի տուն-թանգարանում և գրառում կատարեց պատվո հյուրերի հուշամատյանում։ Ռուբեն Սադոյանը գյուղացիներին վստահեցրեց, որ դեսպանությանը կանի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի հայ մեծ մանկագրի տուն-թանգարանն ունենա ավելի բարվոք պայմաններ և ավելի ներկայացուցչական տեսք։

В Болниси отметили 178-летие Газароса Агаяна
В Болнис-Хачене 5 мая отметили 178-летие армянского известного классика, педагога, публициста Газароса Агаяна.
На мероприятии приняли участие писатели и деятели культуры из Тбилиси и Ниноцминды.
Выступления представителей культуры и властей сопровождался концертом, организованным центром культуры Ниноцминдского муниципалитета, где выступили танцевальный ансамбль «Наири» хореограф ансамбля Лусине Мзыкян и ансамбль песни «Саят Нова» хореограф Айастан �?спирян. На концерте выступили также ученики местной школы.
На праздничном мероприятии присутствовали деятели культуры Ниноцминдского муниципалитета, посол Республики Армении в Грузии Рубен Садоян, руководство Болнисского муниципалитета, члены Союза армянских писателей Грузии «Вернатун», родственники Газароса Агаяна и жители Болнис-Хачена.
Мероприятие прошло по инициативе Союза армянских писателей Грузии «Вернатун», и при финансовой поддержке районной администрации Квемо-Картли и Болнисского муниципалитета.
Газарос Агаян родился 16 апреля 1840 года в селе Болнис-Хачен Болнисского района. Учился в Нерсесяновском училище в Тбилиси. С 1867 года посвятил себя педагогической и литературной деятельности. Писал стихи, поэмы, детские сказки, перевел произведения Пушкина и Крылова. Оставил богатое литературное наследие, является автором учебников и статей по педагогике.