Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Լիտվայի Շյաուլյայ քաղաքում
Ապրիլի 29-ին Շյաուլյայի Սբ. Պետրոսի և Պողոսի անվան մայր տաճարում Շյաուլյայի եպիսկոպոս Եվգենյուս Բարտուլիսի կողմից մատուցվեց Սուրբ պատարագ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Պատարագին, որը նախաձեռնվել էր Լիտվայում ՀՀ դեսպանության կողմից, մասնակցում էին Շյաուլյայի հարյուրավոր բնակիչներ, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Եպիսկոպոս Բարտուլիսն իր խոսքում անդրադարձավ պատմական փաստերի՝ ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության ոճրագործության իրագործման հրամանն արձակվել է Օսմանյան կայսրության կառավարության կողմից ու այն եղել է կանխամտածված և ծրագրված հանցանք: Եպիսկոպոսն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման ավանդույթին՝ որպես յուրահատուկ խորհրդանիշ հիշատակելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում վառվող անմար կրակը:
Պատարագի ընթացքում ելույթ ունեցավ Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը, ով ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որոշ փաստեր՝ ընդգծելով, որ Վատիկանի գաղտնի փաստաթղթերի հրապարակումը նոր հնարավորություններ է ընձեռել Հայոց ցեղասպանության հետազոտության համար:
Դեսպանն անդրադարձավ Հռոմի Պապ Բենեդիկտոս XV-ի, կաթոլիկ հոգևորականներ Անջելո Դոլչիի, Մայքլ Լիբլի գրագրությանը և նշեց, որ ցեղասպանության ժամանակ սպանվեցին 48 եպիսկոպոսներ, 4500 հոգևորականներ, հայ կաթոլիկների 87% -ը բնաջնջվեց, 2200 եկեղեցիներ թալանվեցին կամ ոչնչացվեցին: Եզրափակելով իր խոսքը, դեսպանը նշեց, որ դա հանցանք էր ոչ միայն մարդկության, այլ նաև քաղաքակրթության դեմ: Արարողության ավարտին հնչեց հայկական հոգևոր երաժշտություն:
Նույն օրը եպիսկոպոսարանի հարակից տարածքում բացվեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հետ միասին դեսպանության կողմից կազմակերպած հայկական միջնադարյան եկեղեցիների ֆոտո-ցուցահանդեսը, որը գործելու է մեկ ամիս։ Ցուցադրության են ներկայացվել 8-15-րդ դարերի հայկական եկեղեցիների շուրջ երեք տասնյակ լուսանկարներ, որոնք կատարվել են «Արմենպրես» գործակալության կողմից իր շուրջ մեկդարյա գործունեության ընթացքում:
Շյաուլյայի տաճարում, ինչպես նաև նույն օրը՝ ավելի վաղ, Շյաուլյաի լիտվական «Խաչերի սար» կոչվող սրբավայրում Բալթյան երկրներում Հայոց առաքելական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Խոսրով Ստեփանյանը հանդես եկավ աղոթքով:

Мероприятия в литовском городе Шауляй, посвященные 103-й годовщине Геноцида армян
В кафедральном соборе Св. Петроса и Погоса Шауляя 29 апреля епископом Шауляя Евгенюсом Бартулисом была отслужена Священная Литургия в память жертв Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
В Литургии, инициированной посольством РА в Литве, участвовали сотни жителей Шауляя, а также представители армянской общины.
Епископ Бартулись в своей речи коснулся исторических фактов, подчеркнув, что приказ об осуществлении Геноцида армян был отдан правительством Османской империи, это было организованное и спланированное преступление.
На Литургии выступил также посол РА в Литве Тигран Мкртчян, представивший некоторые факты относительно Геноцида армян, подчеркнув, что обнародование секретных документов Ватикана раскрыло новые возможности для исследования Геноцида армян.
Посол коснулся переписки Папы Римского Бенедикта XV, католических духовников Анджело Дольчи, Майкла Либла, отметив, что во время Геноцида были убиты 48епископов, 4500 духовных служителей, истреблено 87 процентов армян-католиков, были разграблены и разрушены 2200 церквей. Посол отметил, что это преступление не только против человечества, но и цивилизации. По завершении церемонии прозвучала армянская духовная музыка.
В тот же день состоялось открытие фотовыставки средневековых армянских церквей, организованная информационным агентством «Арменпресс» и посольством. Были представлены около трех десятков фотография армянских церквей VIII-XV веков, сделанных агентством «Арменпресс»в течение почти вековой деятельности.
В Шауляйском храме, а ранее на месте паломничества «Гора крестов» духовный пастырь Армянской Апостольской церкви в странах Балтии Хосров Степанян вознес молитву.