Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Կանադայում
Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի կապակցությամբ Կանադայի տարբեր քաղաքներում տեղի ունեցան բազմաթիվ միջոցառումներ: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հիմնական միջոցառումները տեղի ունեցան մայրաքաղաք Օտտավայում: Դրանք մեկնարկեցին ՀՀ դեսպանությունում, ուր Կանադայում ՀՀ դեսպան Լևոն Մարտիրոսյանն ընթերցեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա առթիվ, ինչից հետո ՀՀ դեսպանությունում հոգևոր հայրերի և հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացավ ավանդական հիշատակի աղոթք և խնկարկում: Դեսպանության առջև գտնվող «Հավերժ Հայաստան» հուշարձանի առջև տեղի ունեցավ պսակների զետեղման արարողություն:
Այնուհետև Կանադայի խորհրդարանի առջև կայացավ Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի` Կանադայում կենտրոնական միջոցառումը, որին ներկա էին աշխատանքային այցով Կանադայում գտնվող, ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Վաչե Գաբրիելյանը, դեսպան Լևոն Մարտիրոսյանը, հոգևոր առաջնորդներ, Կանադայի ժառանգության նախարար Մելանի Ժոլին,կանադացի խորհրդարանականներ, Կանադայում հավատարմագրված դեսպաններ, դիվանագետներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում դեսպան Մարտիրոսյանը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց Կանադայի կառավարությանը` բոլոր մակարդակներով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու համար: Դեսպանը մասնավորապես նշեց. «Մենք միշտ կհիշենք Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին ընդունած պետությունների օժանդակությունը: Մեր քույրերն ու եղբայրներն իրենց երախտագիտությունն արտահայտեցին` դառնալով իրենց պետությունների նվիրական քաղաքացիները»:
Ելույթներով հանդես եկան նախարար Ժոլին, Կանադայի խորհրդարանում ներկայացված բոլոր կուսակցությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Կանադայում բնակվող մի շարք ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ: Միջոցառումից հետո կայացավ հիշատակի քայլերթ:
Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ կայացան նաև Տորոնտո, Մոնրեալ, Վանքուվեր, Էդմոնթոն, Սեն Կետրինզ, Համիլթոն և այլ քաղաքներում:

Мероприятия в Канаде, посвященные 103-й годовщине Геноцида армян
В связи со 103-й годовщиной Геноцида армян в разных городах Канады состоялись многочисленные мероприятия. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
Основные мероприятия состоялись в столице Оттаве. Они стартовали в посольстве РА, где посол РА в Канаде Левон Мартиросян зачитал послание и.о. премьер-министра РА Карена Карапетяна по случаю Дня поминовения жертв Геноцида армян, после чего состоялась поминальная молитва, возложение  венков к памятнику Вечная Армения.
Затем у здания парламента Канады состоялось основное мероприятие, на котором присутствовали находящийся с рабочим визитом в Канаде и. о. вице-премьера РА Ваче Габриелян, посол Левон Мартиросян, духовные лица, министр Наследия Канады Мелани Жоли, канадские депутаты, аккредитованные в Канаде послы и дипломаты, общественно-политические деятели, многочисленные представители армянской общины.
В своем выступлении посол Мартиросян выразил признательность правительству Канады за признание и осуждение Геноцида армян на всех уровнях. В частности, посол отметил: «Мы всегда будем помнить помощь государств, принявших едва спасшихся от Геноцида армян. Наши братья и сестры выразили свою признательность, став преданными гражданами этих государств».
С речами выступили министр Жоли, представители всех партий, представленных в парламенте Канады, а также представители проживающих в Канаде национальных меньшинств.
Мероприятия состоялись также в Торонто, Монреале, Ванкувере, Эдмонтоне, Сен Кетринге, Гамильтоне и других городах.