Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդին
Ապրիլի 11-ին Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արք. Սարգիսյանին:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև իրանահայ հայրենադարձ Խաչիկ Խաչատուրյանը:
Ողջունելով Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդին՝ Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ մեծ երջանկություն է նորից հանդիպել Հայ Առաքելական եկեղեցու ամենակարկառուն ներկայացուցիչներից մեկի հետ: Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց նաև, որ Իրանի հայ համայնքը կառչած է իր ինքնությանը, և հույս հայտնեց, որ իրանահայ մեր հայրենակիցներն առավել ակտիվորեն կմասնակցեն Սփյուռքի նախարարության 2018 թվականի ծրագրերին, մասնավորապես՝ «Իմ Հայաստան» փառատոնին, հուլիսի 6-8-ը կայանալիք Համահայկական երիտասարդական հավաքին, «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրին:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արք. Սարգիսյանը նշեց, որ համայնքը պատրաստվում է Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակաման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակների տոնակատարություններին: «Մի շարք միջոցառումներ ունենք, կկազմակերպվեն նաև դասախոսություններ, հանդիպումներ: Երբ նայում ենք մեր պատմության ընթացքին, կրած դժվարություններին, անհնար է չնկատել, որ միայն աստվածային հրաշքով է պայմանավորված մեր գոյությունը, որ այսօր մենք կանք, կան ազատ, անկախ Հայաստանն ու Արցախը, կազմակերպված Սփյուռքը: Մեր միակ փրկությունը հզոր Հայրենիքն է»,-նշեց Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդը:

Грануш Акопян приняла предстоятеля армянской епархии Тегерана
Грануш Акопян 11 апреля приняла предстоятеля армянской епархии Тегерана Католикосата Великого Дома Киликийского архиепископа Сепуха Саркисяна.
На встрече присутствовал также репатриант из числа иранских армян Хачик Хачатурян.
Приветствовав предстоятеля армянской епархии Тегерана, Грануш Акопян отметила, что большое счастье – вновь встретиться с одним из самых видных представителей Армянской Апостольской церкви. Грануш Акопян подчеркнула также, что армянская община �?рана крепко держится за свою идентичность, выразив надежду, что наши соотечественники, иранские армяне, еще более активно будут участвовать в программах Министерства Диаспоры 2018 года, в частности, фестивале «Моя Армения», предстоящем 6-8 июля общеармянском молодежном слете, программе познания Родины «Ари тун».
Выразив благодарность за теплый прием, архиепископ Сепух Саркисян отметил, что община готовится к празднованию 100-летия провозглашения Первой Армянской Республики и героических Майских сражений. «Запланирован ряд мероприятий, будут организованы также лекции, встречи. Когда мы оглядываемся на ход нашей истории, вынесенные трудности – невозможно не заметить, что одним лишь Божественным чудом обусловлено наше существование, что мы сегодня есть, есть свободная независимая Армения и Арцах, организованная Диаспора. Наше единственное спасение – могучая Родина», – отметил предстоятель армянской епархии Тегерана.