Վատիկանում Նարեկացու արձանի տեղադրումը սպասված իրադարձություն է. La Stampa-ի անդրադարձը
Իտալական հեղինակավոր La Stampa պարբերականն անդրադարձել է Վատիկանում Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանի բացմանը, որը տեղի կունենա ապրիլի 5-ին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պարբերականը գրում է, որ արձանի բացման արարողությանը ներկա է լինելու կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը:
La Stampa-ն նշում է, որ բացմանը մասնակցելու նպատակով Վատիկան կժամանի Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով այդ օրն առավոտյան ընդունելության կարժանանա Հռոմի պապի կողմից: Ավելի ուշ, կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդը կընդունի նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսին և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին:
Լրատվամիջոցն ընդգծում է, որ Վատիկանի սրտում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի տեղադրումը Նախագահ Սարգսյանի ցանկությունն էր, որի մասին նա բարձրաձայնել էր 2016 թվականի հունիսին, երբ Ֆրանցիսկոս պապը ժամանել էր Հայաստան՝ «առաջին քրիստոնյա երկիր»: Այցի ժամանակ Հայաստանի ղեկավարը Հռոմի պապին էր նվիրել Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ ի նշան երախտագիտության այն բանի, որ 2015 թվականին Գրիգոր Նարեկացուն շնորհվել էր Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի կոչում:
La Stampa-ն գրել է նաև, որ ինչպես ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանը՝ տեղադրվելիք արձանի հեղինակը նույն ճարտարապետն է, ով հեղինակել էր Պապին նվիրված մանրակերտը:

La Stampa covers placement of statue of Gregory of Narek at the Vatican
Italy’s reputable La Stampa newspaper has covered the unveiling of the 2 meter bronze statue of Gregory of Narek to be unveiled at the Vatican on April 5. As reported Armenpress, La Stampa writes that the unveiling of the statue will be attended by Pope Francis I.
La Stampa mentions that President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan will arrive at the Vatican to participate in the unveiling and will be received by the Pope in the morning of that day. Later, the Pope will also receive His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians and His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia.
The newspaper emphasizes the fact that the placement of the statue of Saint Gregory of Narek in the heart of the Vatican was the wish of President Sargsyan expressed when pope Francis visited Armenia (“the first Christian nation”) in June 2016. During the visit, the President of Armenia had presented a layout of the statue of Gregory of Narek to the Pope as a gift and as a sign of gratitude for granting the title of Universal Doctor to Gregory of Narek in 2015.
La Stampa also wrote that, as Ambassador of the Republic of Armenia to the Vatican Mikael Minasyan reported on his Facebook page, the sculptor of the to-be-placed statue is the same architect who authored the layout of the statue presented to the Pope as a gift.