Լիբանանահայ Ժիրայր Գերգերյանը՝ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի խորհրդական
2018թ. մարտի 29-ին ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հրամանով՝ Ժիրայր Գերգերյանը նշանակվել է ԱՀ ՄԻՊ խորհրդական:
Այս մասին հաղորդում են Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից։
Հիշեցնենք, որ 2018թ. փետրվարի 1-ին ուժի մեջ մտած՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ԱՀ նոր օրենքով, ի թիվս այլ բովանդակային և կառուցվածքային փոփոխությունների, հնարավորություն է տրվում Պաշտպանին ունենալ պետական միջոցներով չվարձատրվող մինչև հինգ խորհրդական:
Ստորև ներկայացված է Ժիրար Գերգերյանի կենսագրականը.
Ժիրայր Գերգերյանը ծնվել է 1953թ.-ին, Լիբանանում, 1970թ.-ից բնակվում է Ֆրանսիայում:
Նա ավարտել է Փարիզի Քաղաքական գիտությունների ինստիտուտի քաղաքագիտության բաժինը, Փարիզի Պանթեոն Ասասի համալսարանի միջազգային իրավունքի բաժինը և Փարիզի համալսարանի հոգեբանության բաժինը:
Ժ. Գերգերյանը երկար տարիներ աշխատել է միջազգային և գործարարական իրավունքի ոլորտում: Նա կառավարել և զարգացրել է զգալի թվով ամերիկյան և եվրոպական համատեղ ձեռնարկություններ՝ իր գործունեության ընթացքում աշխատելով որպես խոշոր միջազգային ընկերությունների գործադիր տնօրեն և ավագ գործադիր փոխնախագահ:
Ժ. Գերգերյանը դասախոսել է և աշխատություններ հեղինակել միջազգային իրավունքի ոլորտում: Բացի հրապարակած բազմաթիվ հոդվածներից, նա նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների և ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ֆրանսերենով գրված երկու մենագրության, ներառյալ՝ «Լեռնային Ղարաբաղ. անջատման և ինքնորոշման միջև» գրքի հեղինակն է: Լինելով Փարիզի փաստաբանների միության անդամ` նա իր ջանքերն ուղղել է հայկական հիմնահարցերի՝ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից առաջմղմանը:
Սկսած 2015թ.-ից՝ Ժ. Գերգերյանը տարբեր ծրագրեր է նախաձեռնել և իրականացրել Արցախում՝ նպատակաուղղված երիտասարդների կարողությունների զարգացմանը:

Ливанский армянин Жирайр Гергерян – советник Защитника прав человека Арцаха
Приказом Защитника прав человека Республики Арцах Рубена Меликяна от 29 марта 2018 года Жирайр Гергерян назначен советником ЗПЧ Арцаха.
Об этом сообщили из аппарата Защитника прав человека Арцаха.
Напомним, что вступившим в силу 1 февраля 2018 года новым Законом Республики Арцах «О Защитнике прав человека», в числе других содержательных и структурных изменений, омбудсмену предоставляется возможность иметь  до 5 советников, не оплачиваемых за счет государственных средств.
Ниже представляем биографию Жирайра Гергеряна.
Родился в 1953 году в Ливане, с 1970-го проживает во Франции.
Окончил отделение политологии �?нститута политических наук Парижа, отделение международного права института «Пантеон Асаса» Парижа и отделение психологии Парижского университета.
Ж.Гергерян долгие годы работал в сфере международного и бизнес права, управлял и развивал значительное число американских и европейских совместных предприятий, в процессе своей деятельности работая исполнительным директором и старшим исполнительным вице-президентом крупных международных компаний.
Ж.Гергерян преподавал и издавал труды в области международного права. Помимо многочисленных опубликованных статей, является также автором двух написанных на французском монографий относительно армяно-турецких отношений и карабахского конфликта, в том числе книги «Нагорный Карабах: между отделением и самоопределением». Будучи членом Союза  адвокатов Парижа, он прилагает усилия  продвижению армянских проблем с точки зрения международного права.
Начиная с 2015 года Ж.Гергерян инициировал и осуществил в Арцахе различные программы, нацеленные на развитие способностей молодежи.