Չիկագոյում բացվեց ՀՀ պատվո հյուպատոսություն
Մարտի 22-ին տեղի ունեցավ Չիկագոյում Հայաստանի Հանրապետության պատվո հյուպատոսության բացման պաշտոնական արարողությունը (հյուպատոսական շրջանը ներառում է ԱՄՆ Իլինոյ, Միսուրի, Այովա, Վիսկոնսին ու Մինեսոտա նահանգները):
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Չիկագոյի կենտրոնում գտնվող Հայաստանի նոր հյուպատոսական ներկայացուցչությունում տեղի ունեցած բացման ու պատվո հյուպատոս Օսկար Թաթոսյանի պաշտոնավարման մեկնարկի ազդարարման հանդիսավոր արարողությանը հաջորդեց դիվանագիտական ընդունելություն Չիկագոյի պատմական ��?Union League Club’-ում:
Ներկաներին ողջունեցին Չիկագոյի քաղաքապետ Ռահմ Էմանուելը, Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը և ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը: Հանդիսությանը ներկա էին 400-ից ավելի հյուրեր, այդ թվում` Իլինոյ նահանգի կոնգրեսականներ, Չիկագոյի հյուպատոսական կորպուսի անդամներ, ինչպես նաև տեղի ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Միջոցառմանը ելույթ ունեցավ նաև Սմիթսոնիան հաստատության հատուկ ծրագրերի տնօրեն Հալե Բաթվինը, ով ներկայացրեց հունիսի 27-ից հուլիսի 8-ը Վաշինգտոնում կայանալիք Սմիթսոնիան Ֆոլքլայֆ փառատոնին Հայաստանի` որպես հատուկ հրավիրյալ հյուրի, մասնակցության մանրամասները:

The Inauguration of the Honorary Consulate of the Republic of Armenia in Chicago
The Honorary Consulate of the Republic of Armenia in Chicago (consular district covering the States of Illinois, Missouri, Iowa, Wisconsin and Minnesota) was officially inaugurated on March 22, 2018. A ribbon cutting ceremony at the Armenia’s new consular office in downtown Chicago and the official installation of the Honorary Consul of Armenia – Mr. Oscar Tatosian, were followed by a diplomatic reception in Chicago’s historic Union League Club.
The gathered were addressed by Chicago’s mayor Honorable Rahm Emanuel, Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Khajag Barsamian and Armenian Ambassador to the United States Grigor Hovhannissian. The event was attended by over 400 guests including House Representatives from Illinois, members of the Chicago consular corps and members of the Armenian American community.
The Director of Special Projects at Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage Halle Butvin delivered a speech at the event, introducing the Armenian programme of the Smithsonian Folklife Festival, which will kick off in Washington DC on June 27th and will last until July 8.