«Ֆրանսիայում Արցախի օրեր»-ը շարունակվում են Դեսին Շարպիո քաղաքում
Մարտի 12-ին Ֆրանսիայի Ռոն Ալպ-Օվերն շրջանի Դեսին Շարպիո քաղաքում մեկնարկել են միջոցառումները՝ «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում։
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ հանդիսավոր բացման արարողությանը ներկա էին Ֆրանսիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Դեսին Շարպիոյի քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրան, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Դանիել Կազարյանը,  Լիոնում Հայաստանի փոխհյուպատոս Գայանե Մանուկյանը, քաղաքային խորհրդի անդամներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական կազմակերպություների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ։
Միջոցառումները սկսվել են Ֆրասիացի լուսանկարիչ Իվան Թրավերի «Արցախ. մի երկրի ոգին» խորագիրը կրող լուսանկարների ցուցահանդեսի ներկայացմամբ:
«Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» ծրագրում ընդգրկված են նաև նկարիչ Սիլվեն Սավոյայի «Ճանապարհորդություն դեպի Արցախ» ջրանկարների շարքը, Առնո Խայաջանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի, Հյուլե Քեշիշյանի «Արցախը 180 վայրկյանում» անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները Տոբոգան թատերասրահում:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում է նաև Դեսինի-Շարպիոյի Հայ մշակույթի տան կողմից մարտի 19-ին կազմակերպել ֆրանսահայ մաթեմատիկոս, պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանի դասախոսությունը՝ «Բացահայտել Արցախը» խորագրով։
2017 թ. սեպտեմբերի 25-ին բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել Արցախի Հանրապետության Ճարտար և Ֆրանսիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքների միջև:

Days of Artsakh in France Festival continues in France’s Décines-Charpieu
March 12th marked the launch of the events of the Days of Artsakh in France Festival in the French commune of Décines-Charpieu in Auvergne-Rhône-Alpes region.
According to the Department of Information and Public Relations at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, among those attending the solemn opening ceremony were Permanent Representative of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan, Mayor of Décines-Charpieu Laurans Fotra, President of the France-Artsakh Friendship Circle Francois Roshbluan, Deputy of the French National Assembly Daniel Kazarian, Deputy Consul of Armenia in Lyon Gaiane Manukyan, members of Décines-Charpieu City Council, representatives of local self-government bodies and non-governmental organizations and journalists.
The events began with French photographer Ivan Traver’s photo exhibition entitled “Artsakh: The Spirit of a Land”.
The program of the festival also features a presentation of painter Silven Savoya’s watercolor paintings entitled “Journey to Artsakh”, as well as screenings of Arno Khayajanyan’s documentary film “We and Our Mountains” and Hule Keshishyan’s animated film “Artsakh in 180 Seconds” at Tobogan Theater.
The festival will also feature French-Armenian mathematician and historian Claude Moutafian’s lecture entitled “Discovering Artsakh” and to be hosted by the Armenian Culture Home in Décines-Charpieu.
On September 25, 2017, the city of Tchartar of the Republic of Artsakh and the city of Décines-Charpieu of France signed a declaration of friendship.