Նիդեռլանդների խորհրդարանի ստորին պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Նիդեռլանդների խորհրդարանի ստորին պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև որոշում է կայացրել, որ երկրի պետքարտուղարը պետք է այցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հայտնում է NLTimes-ը:
Երկրի խորհրդարանի ստորին պալատի պատգամավորների մեծամասնությունը հավանության է արժանացրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկու նախագիծ: Դրանցից մեկը վերաբերում է ստորին պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։ Երկրորդում նշվում է, որ Նիդերլանդների նախարարը կամ պետքարտուղարը պետք է ներկա գտնվի Երևանում ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառումներին ապրիլին։
Երկու բանաձևերն էլ համահեղինակել է «Քրիստոնեական միության» պատգամավոր Ջոել Ուորդեվինդը։ Իշխող կոալիցիայի բոլոր կուսակցությունները միացել են բանաձևերին, գրում է armradio.am-ը։

Нижняя палата парламента Нидерландов признала Геноцид армян
Нижняя палата парламента Нидерландов признала Геноцид армян, а также приняла решение о том, что Госсекретарь страны должен посетить мемориальный комплекс Цицернакаберд, сообщает NLTimes.
Большинство депутатов нижней палаты парламента страны одобрили две резолюции относительно Геноцида армян. Один из них касается признания нижней палатой Геноцида армян. Во второй отмечается, что министр или Госсекретарь Нидерландов должен присутствовать в апреле в Ереване на мероприятиях поминовения жертв Геноцида армян.
Соавтором обоих резолюций является депутат от «Христианского союза» Джоел Уордевинд. Все партии правящей коалиции присоединились к резолюциям, сообщает armradio.am.