Թուրքիայում նախընտրական քարոզարշավը ստուգում է քաղաքական գործիչների «զտարյունությունը»
Այդ քարոզարշավից ոչ մի լավ բան չի ստացվի, քանի որ Թուրքիայի բնակչությունն իրեն միայն թուրքեր է համարում, իսկ դրանից առաջ՝ օսմաններ: Ցանկացած այլ ծագում համարվում է «ոչ մաքուր»
Այս շաբաթ թուրքական մամուլում հայտնվել է երկու նորություն, որոնք արժանի են սևեռուն ուշադրության: Առաջինը՝ թույլ տալ հային, տվյալ դեպքում Լեո Սուրեն Հալեպլիին աշխատել պետական կառույցում և հայ լրագրողների անունների հրապարակումը, որոնք մահացել են 1915-ին Հայոց ցեղասպանության տարիներին: Հազիվ թե մեզ հետաքրքրեին այդ հաղորդագրությունները, եթե չլինեին երկրի խորհրդարանի ընտրությունների համար քարոզարշավի ահագնացող ծավալները:
Ցանկացած հայտարարություն, որը բխում է մեծամասնության թեկնածուներից, պետք է ընդունել հենց այդ համատեքստում: Ինչ վերաբերվում է երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, ապա, նա, ինպես միշտ, իր ամպլուայի մեջ է. աշխատում է հասարակության համար սկանդալի եզրին, մեղադրում է բոլորին, ում կարելի է և չի կարելի: Կրկին երդվում է թուրքական միությանը, Եվրամիությանը, արաբներին հավատարմության մեջ, բացի Իսրայելից: Բայց դրա համար կա բացատրություն. չի կարելի ձեռք բերել արաբական աշխարհի աջակիցությունը և լավ հարաբերություններ պահպանել Իսրայելի հետ: Դա հաջողվել է միայն Հոսնի Մուբարաքին և ինչ-որ առումով Արաբական պետությունների լիգային Ամր Մուսայի ղեկավարությամբ: Բայց ափսոս, ամեն ինչ անցել է, և հիմա Թուրքիան փորձում է գլխավոր դեր խաղալ արաբական Արևելքում՝ մոռանալով Սաուդյան Արաբիայի և դեռևս գործունակ Քադաֆիի մասին: Ընդ որում, Թուրքիայում հիանալի հասկանում են, որ «հեղափոխություն» ապրած արաբական երկրներին տանող ճանապարհն ընկած է Եգիպտոսի միջոցով: Հենց այդ նպատակով նախագահ Գյուլը մեկնել է Կահիրե: «Մենք կկիսվենք մեր փորձով, կպատմենք, ինչպես ենք բարեփոխումներ իրականացրել մեր երկրներում: Անցումային փուլը պետք է առավելագույնս բաց լինի, թափանցիկ և արդարացնի ժողովրդի սպասումները, և ժողովուրդը պետք է մասնակցի այդ գործընթացին»,- ասել է Գյուլը: Նա նաև նշել է այդ հարցում Թուրքիայի անկեղծությունը, որը տարածաշրջանի մաս է: «Մենք բարձր հեղինակություն ունենք և մեր կարծիքի հետ հաշվի են նստում: Տեղի ունեցածը ժողովրդական ապստամբություն է: Այն, ինչ անհրաժեշտ է անել այսօր՝ գործել ռացիոնալ և վճռական: Անհրաժեշտ է ապահովել ժողովրդավարություն և օրենքի գերակայություն»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Ինչպես միշտ, թուրքական պաշտոնատար անձնանց խոսքերը և գործողությունները բոլորովին հակադիր են: Ժողովրդավարությունը, իհարկե, լավ է, բայց ինչպես վարվել ԵԱՀԿ հերթական դժգոհության հետ լրագրողների հետապնդումների առիթով: Բոլորի աչքերին թոզ փչելու Թուրքիայի կարողությունը հայտնի է վաղուց՝ դեռ Օսմանյան կայսրության ժամանակներից: Կարելի է նույնիսկ ասել, որ վերջին 600 տարում ոչինչ չի փոխվել, միգուցե միայն արտաքին տեսքը՝ խալաթից ու նարգիլեից մինչև աշխարհի լավագույն մոդելավորողների հագուստներ:
Նույն քարոզարշավի շրջանակներում սկսվել է առաջատար կուսակցությունների առաջնորդներին «արատավորումը»: Այդպես, համենայն դեպս, թուրք քաղաքական գործիչներն ընկալում են իրենց ոչ թուրքական արմատների մասին հիշատակումները: Ամեն ինչ սկսվել է դեռ մի քանի առաջ, երբ պատգամավոր Ջահան Արիթմանը «մեղադրել» է նախագահ Գյուլին նրանում, որ նրա մայրը հայուհի է: Թուրքիայի բնակչությունը համարում է իրենց միայն թուրքեր, իսկ մինչ այդ՝ օսմաններ: Ցանկացած այլ ծագում համարվում է «ոչ մաքուր»: Մենք արդեն չենք հիշի, որ և երիտթուրքերը և Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքը դյոնմե են եղել (մահմեդականություն ընդունած հրեաներ): Իսկ ահա հայ տատիկների մասին խոսելու հարկ չկա: Բայց ամենահետաքրքիրն այն է, որ թուրքերի նախնիների շարքում ադրբեջանցիներ չեն եղել: Փաստն ինքնըստինքյան ոչինչ չի նշանակում, եթե հաշվի չառնել այն, որ նրանք չեն եղել նաև Օսմանյան կայսրության տարիներին, երբ գերի և հարեմ էին վերցնում չերքեզներին, ալբանացիներին, սլավոնացիներին, բայց կովկասյան թաթարներ չեն եղել…Իսկ այն, որ Թուրքիայի վարչապետն ազգությամբ լազ է, նորություն չէ:
Տարօրինակ է, որ Եվրոպա մտնել փափագող երկիրը հոգ է տանում «զտարյունության» մասին: Եվրոպան արդեն նման բան տեսել է անցյալ դարի 30-ականներին: Արդեն լավ է այն, որ Թուրքիայում տեղը ունեցողն ընդամենը նախընտրական քարոզարշավ է, դեռևս:

Предвыборная кампания в Турции проверяет «чистоту крови» политиков
Ничего хорошего из этой кампании не получится, поскольку население Турции считает себя только турками, а до этого османами. Любое другое происхождение считается «нечистым».
На этой неделе в турецкой прессе появились две новости, заслуживающие прис тального внимания. Первая – о разрешении армянину, в данном случае Лео Сурену Халепли работать в госструктурах и публикация имен армянских журналистов, погибших в годы Геноцида армян 1915 года. Вряд ли нас заинтересовали бы эти сообщения, если бы не набирающая обороты предвыборная кампания по выборам в парламент страны.
Любое заявление, исходящее от основных претендентов на большинство следует воспринимать именно в этом контексте. Что касается премьер-министра страны Реджепа Тайипа Эрдогана, то он, как всегда, в своем амплуа: работает на публику на грани скандала, обвиняет всех кого можно, и кого нельзя – также. Вновь клянется в верности тюркскому союзу, ЕС, арабам и кому угодно, кроме недавнего стратегического партнера и союзника �?зраиля. Но и на это есть объяснение: нельзя заручиться поддержкой арабского мира, сохраняя хорошие отношения с �?зраилем. Это удавалось только Хосни Мубараку и в некоторой степени Лиге Арабских государств (ЛАГ) во главе с египтянином Амром Мусой. Но увы, все прошло, и теперь Турция пытается играть главную роль на арабском Востоке, совершенно забывая о Саудовской Аравии и пока еще вполне дееспособном Каддафи. Причем в Турции прекрасно понимают, что путь к арабским странам, пережившим «революцию» лежит через Египет. �?менно с этой целью президент Гюль отправился в Каир. «Мы поделимся своим опытом, расскажем, как мы осуществили реформы в нашей стране. Переходный период должен быть максимально открытым, прозрачным и удовлетворяющим, должен оправдать ожидания народа и народ должен участвовать в этом процессе», – сказал Гюль. Он также подчеркнул искренность в этом вопросе Турции, являющейся частью региона. «Мы снискали высокий авторитет и с нашим мнением считаются. Произошедшее – народная революция. То, что необходимо сделать сегодня – действовать рационально и решительно. Необходимо обеспечить демократию и верховенство права», – сказал президент Турции.
Как всегда, слова и действия турецких официальных лиц диаметрально противоположные. Демократия, конечно же, хорошо, но как же быть с очередным недовольством ОБСЕ по поводу преследований журналистов. Умение Турции напустить туману известно давно – еще с времен Османской империи. Можно даже сказать, что ничего за 600 лет не изменилось, разве что внешний вид – от халата с кальяном к костюмам от лучших модельеров мира.
В рамках той же предвыборной кампании началось «очернение» лидеров ведущих партий. Так, во всяком случае, воспринимают турецкие политики упоминания о своих не-тюркских корнях. Все началось еще пару лет назад, когда депутат Джаан Арытман «обвинила» президента Гюля в том, что у него мать армянка. Сейчас об армянских корнях говорят в связи с лидером ведущей оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP) Кемалем Кылычдорглу, а на днях вдруг заговорили о еврейском происхождении Реджепа Тайипа Эрдогана. Ничего хорошего из этой кампании не получится, поскольку население Турции считает себя только турками, а до этого османами. Любое другое происхождение считается «нечистым». Мы уже не будем вспоминать, что и младотурки, и Мустафа Кемаль Ататюрк были дёнме (евреи, принявшие ислам). А уж о бабушках-армянках и говорить нет приходится. Но вот что самое интересное – азербайджанцев среди предков турецких политиков нет. Факт сам по себе ничего не значащий, если не учитывать то, что не было их во времена Османской империи, когда в плен и гаремы брали черкесов, албанцев, славян, да кого угодно, но кавказских татар не было… А то, что премьер-министр Турции – лаз по национальности, не новость.
Странно все же, что страна, так жаждущая попасть в Европу, заботится о «чистоте крови». Европа уже видела такое в 30-х годах прошлого века. Хорошо уже то, что все, происходящее в Турции – всего лишь предвыборная кампания. Пока что.