Հայաստանի և Ղազախստանի վարչապետները երկկողմ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր են քննարկել
Ալմաթիում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիջան Սագինտաևի հետ:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ անցած տարվա առաջին 11 ամիսների ընթացքում, 2016թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 51.2 տոկոսով: Երկու երկների վարչապետները համակարծիք են եղել, որ այժմ անհրաժեշտ է շարունակել ջանքեր գործադրել այդ ցուցանիշները բարելավելու և տնտեսական կապերն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ երկու երկրներում էլ կան բազմաթիվ հեռանկարային նախագծեր, որոնք կարելի է իրականացնել համատեղ և փոխշահավետ պայմաններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության ոլորտներում փոխգործակցության հարցերին:
Կարեն Կարապետյանը նաև գործընկերոջը տեղեկացրել է Մեղրիում բացված Ազատ տնտեսական գոտու հնարավորությունների մասին՝ ընդգծելով, որ այդ, ինչպես նաև այլ արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առկայությունը լավ հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի միջոցով այլ խոշոր շուկաներ մուտք գործելու համար:

Премьер-министры Армении и Казахстана обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
Находящийся с рабочим визитом в Алматы премьер-министр РА Карен Карапетян сегодня встретился с премьер-министром Казахстана Бакытжаном Сагинтаевым.
Карен Карапетян отметил, что благодаря совместной работе за 11 месяцев прошлого года, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, товарооборот между двумя странами вырос на 51,2%. Премьер-министры двух стран выразили единое мнение, что теперь нужно продолжить прилагать усилия для улучшения этого показателя и дальнейшего углубления экономических связей.
Премьер-министр РА подчеркнул, что в обеих странах есть многочисленные перспективные проекты, которые можно осуществлять совместно и на взаимовыгодных условиях.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества и реализации совместных программ в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности.
Карен Карапетян также проинформировал коллегу о возможностях открывшейся в Мегри свободной экономической зоны, подчеркнув, что она, а также наличие других льготных торговых режимов, открывают хорошие возможности для выхода через Армению на другие крупные рынки.