ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 26-ամյակին նվիրված միջոցառում Մինսկում
Հունվարի 26-ին Բելառուսի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանությունում հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ նշվեց Հայոց բանակի կազմավորման 26-ամյակը:
Դեսպան Եսայանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց բանակի դերակատարությունը նորանկախ Հայաստանի կյանքում, ներկայացրեց ՀՀ զինված ուժերի փառավոր ուղին` նշելով, որ Հայոց բանակի կայացումը զուգորդվել է բանակի գլխավոր առաքելության փայլուն իրականացմամբ:
Նույն օրը դեսպանությունում տեղի ունեցավ հանդիպում հայ համայնքային կառույցների ղեկավարության և ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում դեսպան Եսայանը համայնքի ներկայացուցիչների հետ քննարկեց 2018 թվականի ընթացքում դեսպանություն-համայնք համագործակցության հիմնական ուղղությունները և նախատեսված միջոցառումներին համայնքային կառույցների մասնակցության հնարավորությունները:
Հատուկ ուշադրություն դարձվեց Հայաստանում կազմակերպվող համահայկական բնույթի միջոցառումներին Բելառուսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցության ապահովմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև Մինսկում հայկական եկեղեցու շինանրարության գործում ներհամայնքային անհրաժեշտ կազմակերպչական աշխատանքները և շինարարության հետ կապված ֆինանսատնտեսական խնդիրները:

Мероприятие в Минске, посвященное 26-летию формирования Вооруженных сил РА
В посольстве РА в Беларуси с участием представителей армянских общинных структур 26 января было отмечено 26-летию формирования Вооруженных сил РА.
В своей приветственной речи посол Есаян подчеркнул роль армии в жизни независимой Армении, представил славный путь Вооруженных  сил РА, отметив, что становление Армянской армии сопровождалось блестящей реализацией главной миссии армии.
В тот же день в посольстве состоялась встреча с руководством и представителями армянских общинных структур, в ходе которой посол Есаян обсудил с ними основные направления взаимодействия посольство-община в течение 2018 года, возможности участия общинных структур в намеченных мероприятиях.
Особое внимание было уделено обеспечению участия представителей армянской общины Беларуси в организуемых в Армении общеармянских мероприятиях.
В ходе встречи были обсуждены также необходимая внутриобщинная организационная работа в связи со строительством в Минске армянской церкви и финансово-экономические вопросы, связанные с этим строительством.