Նախագահը Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանին հանձնել է Հայրենիքի շքանշանը
Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած ժողովրդական արտիստ, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման և մեծարման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառման ժամանակ ժողովրդական արտիստ, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանի ասպետ Տիգրան Մանսուրյանը ներկայացրել է Հովհաննես Չեքիջյանի կենսագրությունը, անցած ստեղծագործական ուղին և նվաճումները, առանձին դրվագներ պատմել իր հիշողություններից, որոնք լավագույնս բնութագրում են մաեստրո Չեքիջյանին:
Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելու ազգանվեր գործում դրսևորած անմնացորդ նվիրումի, մշակույթի բնագավառում ներդրած անձնական մեծ ավանդի, ինչպես նաև հայ ժողովրդին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար ՀՀ բարձրագույն կոչմանն արժանացած անվանի մտավորականին հանձնելով Հայրենիքի շքանշանը՝ Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել և ամբողջ հայ ժողովրդի անունից մաղթել է քաջառողջություն ու նորանոր հաջողություններ նրա շնորհակալ գործում:
Պարգևատրման արարողության ժամանակ Նախագահ Սարգսյանն իր շնորհավորական խոսքն է հղել ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանին:
Տիգրան Մանսուրյանի խոսքը Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման և մեծարման արարողության ժամանակ
Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Սիրելի՛ մաեստրո,
Հարգարժա՛ն պետական այրեր,
Սիրելի՛ գործընկերներ, բարեկամներ,
Այսօր այս փառավոր օրն ինձ մեծ պատիվ է տրված բացման երկու խոսք ասելու այս հանդիսավոր արարողակարգի առթիվ՝ փոքր-ինչ ներկայացնելով մեր այսօրվա ոչ թե մետաֆորիկ, այլ իրապես հերոսին, ազգային հերոսին: 1961 թվականին սահմանը հատեց իր անցյալի և ամբողջ ներկա գործունեության, որը եղավ մի հրաշալի սկիզբ ներդրվելու իր կարողություններով, տաղանդով, փորձով, ընտանիքի ձեռքբերումներով հայ երաժշտական իրականությանը: Դա եղավ իրոք փառավոր սկիզբ և այնքան հետևողական, որ երբեմն ապշում ես՝ մի՞թե կարելի է այդքան հետևողական, այդքան ծրագրված կյանքով ապրել, երբ ամեն մի դրվագն իր գինը ունի, իր արժեքն ունի, և ամեն մի նշանակալի երևույթ իր տեղն ու ծավալը ունի, յուրաքանչյուրի համար կա ճշգրիտ վերաբերմունք: Եվ այս ամբողջի թագավորությունը երաժշտությունն է, այնտեղից է ծնունդ առնում մարդկային այս նկարագիրը, հարաբերությունների այս տեսակը երաժշտությունն է: Եվ ուրեմն, քանի որ երաժշտության մասին եղավ խոսքը, երկու դրվագ ուզում եմ հիշել այս պահին: Այն, թե ինչպես Երևան քաղաքի սրտում՝ հրապարակում Արամ Խաչատրյանը նկարահանվում էր՝ նկարվում էր նրա «Ձոն երջանկության» մեծածավալ գործը՝ գրված նվագախմբի, մեծ երգչախմբի, մենակատարների և այլ գործիքների համար: Եվ այստեղ ես ականատեսն էի Արամ Խաչատրյան-Հովհաննես Չեքիջյան համագործակցության, որ ամբողջ մի Հայաստանի երաժշտական սիրտն էր դարձել այդ պահին, որտեղ մեծ վարպետը և այսօրվա մեր հերոսը «Երջանկության ձոնն» էին ձայնագրում: Դա, իրոք, գեղեցիկ օր էր՝ երկուսին տեսնել մեկ գործի շուրջ:
Երկրորդ դրվագը, որ ուզում եմ հիշել, տարիներ անց էր, երբ Չեքիջյանը Լոս Անջելեսում է, հայկական համայնքային հարաբերությունների հարցեր է ճշտում, ըստ երևույթին, համերգ պետք է լինի, և ի պատիվ իրեն երեկո է, ընդունելություն դահլիճում: Հրաշալի խոսքից և մաեստրոյին ներկայացնելուց հետո այնտեղ հայտնվում են իր նախկին գործընկերները՝ տարեց մարդիկ, որոնց պահանջն է բեմ բարձրանալ մի անգամ ևս իրենց կյանքում և երգել մաեստրոյի հետ: Դա իսկապես տեսնելու մի գեղեցիկ պահ էր: Տարեց մարդիկ՝ տարիներով աշխատած կապելլայում, բարձրացել են բեմ: Մեծ թիվ չէր երգիչների, երգչուհիների, բայց դա ի՜նչ հնչողություն էր, դա ի՜նչ երգեցողություն էր, դա ի՜նչ երաժշտական ակտ էր իրապես: Կարծես թե հանդիպել են զորավարը և զինվորները պատերազմից տարիներ անց և իրար շատ լավ գիտեն, կես նշանից հասկանում են՝ ուր հասնել, ինչպես հասնել: Դա իրոք մարդկային նկարագրի մի շատ գեղեցիկ դրսևորում էր նախ այս երգչախմբի անդամների, որ հավատարիմ են մնացել, սիրում են իրենց մաեստրոյին, և մաեստրոյի վերաբերմունքը այդ երաժիշտներին: Այս երկու դրվագը կուզեի հիշել անցած տարիներից:
Իր այսօրվա արարողակարգի շնորհավորանքը շատ-շատերիս է այսօր բաժին հասնում՝ իր բազմահազար, միլիոնավոր ունկնդիրներին, եթե այս տարիների ընթացքի բոլոր լսարանները հիշենք աշխարհով մեկ: Նաև շնորհակալության զգացումն է գործընկերների, որոնք իր հետ աշխատել են և այսօր էլ աշխատում են կոնսերվատորիայում, բուհական համակարգում: Գործընկերների ուրախությունն է այսօր, մեծաթիվ գործընկերների: Եվ, անշուշտ, բացառիկ երևույթ է, քանի որ եղածը և իրականությունն այսօրվա՝ ակադեմիական երաժշտության ներկայացուցիչը, այսօրվա հայ երաժշտության նահապետը հռչակվում է ազգային հերոս: Դա իրոք լուրջ քայլ է հայ ազգային երաժշտության այս տարիների զարգացման ընթացքին, մեծագույն քայլ է: Բանն այն է, որ իրապես բախտն այդպես է տնօրինել, ժամանակն այդպես է տնօրինել, որ առաջին հերոսը պիտի լինի ոչ թե գործիքային երաժշտության բնագավառից, ոչ թե երաժշտագիտությունից, ոչ թե երաժշտության այս կամ այն մասնագիտությունից, այլ հատկապես ակադեմիական այն կառույցից, որ կոչվում է երգչախումբ:
Երգչախումբը սկիզբն է, մայր արմատն է ամբողջ դասական երաժշտության՝ դեռ եկեղեցուց, անցյալի եկեղեցուց, և այսօր էլ այդպիսին է: Կոմիտասն է այդ հիմքը դրել մեզանում, որը մնաց անհաղթահարելի բարձունք իբրև արվեստ՝ կոմիտասյան երգչախմբային մտածողությունը: Եվ ահա այսօր այս փառավոր իրականության ներսում մեծարվում է այս աշխարհի ներկայացուցիչը: Իհարկե, ունեցանք գործիքային երաժշտության մեծեր, որոնք մեր գործիքային երաժշտության անունը հանեցին աշխարհով մեկ. բավական է հիշել Արամ Խաչատրյանին, Բաբաջանյանին, Միրզոյանին: Բայց ահա գալիս է անկախության շրջանը, և անհրաժեշտ է նորովի անցյալը վերանայել, և երբ նորովի ես վերանայում անցյալը, շատ օրգանական և շատ բնական է, երբ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանից հետո բացվում է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը: Դա այնքան խորհրդանշական է Հայաստանի, նոր Հայաստանի իրականության, երաժշտական իրականության պարագայի տեսանկյունից: Եվ ահավասիկ դրա նույն շարունակությունն է այսօր, օրգանական շարունակությունը՝ այս արարողությունը, երբ հռչակվում է հերոս:
Գիտեք, զարմանալի օրինաչափությամբ մենք չկարողացանք Հովհաննես Չեքիջյանին անվանել վարպետ, թեև ինքը վարպետ է անշուշտ՝ և՛ իր կենսափորձով, և՛ տարիքով, և՛ ավանդույթի բոլոր օրենքներով, բայց իրոք որ երիտասարդ ոգի ունի և առայժմ մենք չկարողացանք նրան վարպետ ասել, ասում ենք մաեստրո:
Ես մաղթում եմ, որ այդ ոգին, երիտասարդական ոգին շարունակվի: Մի քանի օր առաջ համերգ եղավ, իր համերգն էր վարում՝ հոբելյանական համերգը: Ես վախենում էի, այնպիսի ակտիվ շարժումներ էին այս կամ այն ակորդը շեշտելու, որ վախենում էի՝ հանկարծ ոտքը չսայթաքի, բայց տեսնում էի, որ աներեր կանգնած էր վարպետը, որ նույնքան մաեստրո է:
Սրտանց շնորհավորում եմ, մաեստրո՛ քեզ: Մեզ համար առաջնորդ ես եղել մշտապես, այսօր էլ կլինես՝ նախ և առաջ հավատարմորեն ծառայելու արմատներին, սրբություններին, արժեքներին, պետականությանը, հայոց ոգուն՝ անմնացորդ անտրտունջ. որովհետև գերադասեց ծառայել: Որպեսզի ծառայես, մաեստրոյին պետք էր իր ինքնուրույնությունը, իր ինքնավարությունը: Մեզանում կային երկու խոշոր կազմակերպություններ՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը՝ գաղափարական, գեղարվեստական շատ կարևոր կազմակերպությունը, բայց կար նաև երգչախմբային ընկերությունը, որը կոչված էր այս ամբողջը տնօրինելու: Չեքիջյանը հրաշալիորեն համագործակցեց թե՛ մեկի, թե՛ մյուսի հետ՝ հրաշալի համագործակցության օրինակներ բերելով մեջտեղ, բայց զարմանալիորեն գերադասեց մնալ ինքնուրույն, միայնակ՝ իր գործի գլխին, իր ծրագրերի գլխին, և ահա այսօր նաև դրա արդյունքը՝ այս ինքնուրույնության, իր հարցերը ինքը լուծելու, գեղարվեստական մարմին դարձնելու այս որոշումը ու ներքին ծրագիրը:
Սրտանց շնորհավորում եմ, ուրախ եմ հայ երաժշտության համար, ուրախ եմ Կոմիտասի ոգու համար, որ այսօր իր զավակին հասցրեց ազգային հերոսի բարձր կոչմանը: Խորապես շնորհակալ եմ, պարո՛ն Նախագահ, Ձեզ, և սիրելի բարեկամներ, մաղթենք ևս նորանոր հաղթանակներ հայ երաժշտությանն ու Հովհաննես Չեքիջյանի գործունեությանը՝ արգասաբեր գործունեությանը:
Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման և մեծարման արարողության ժամանակ
Հարգարժա՛ն մաեստրո Չեքիջյան,
Այսօր մենք մեծարում ենք Հովհաննես Չեքիջյանին, ով արժանացավ Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոսի կոչման և ում այսօր պատիվ ունեմ հանձնելու Հայրենիքի շքանշանը: Սա բարեբախտություն է ինձ համար և վստահ եմ՝ բոլորի համար, քանի որ մեզ վիճակվել է լինել Հովհաննես Չեքիջյանի ժամանակակիցը:
Մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանն արդեն խոսեց մեր հերոսի անցած ճանապարհի մասին, մեզ դրվագներ պատմեց: Իհարկե, մաեստրո Չեքիջյանի մասին խոսելը և՛ հեշտ է, և՛ դժվար:
Հեշտ է, քանի որ նա ապրել է բացառիկ հարուստ և արգասաբեր ստեղծագործական կյանք, անցել է մի ուղի, որ արժանի է հիացմունքի և երախտագիտու-թյան: Հեշտ է նրան ներկայացնելը, քանի որ նա ինքն իրեն վաղուց ներկայացրել է թե՛ մեզ, և թե՛ ողջ աշխարհին:
Այդուհանդերձ, դժվար է ներկայացնել մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանին, քանի որ գրեթե անհնար է բացատրել այն հսկայական էներգիան, որ առկա է այս ազնիվ մտավորականի մեջ: Այդ էներգիան, որ շռայլորեն և անսպառ կերպով բաշխում է իր շրջապատին, բխում է նրանից արդեն տասնամյակներ շարունակ: Այդ էներգիան բխում է՝ իր շուրջը տարածելով բարին ու գեղեցիկը, մարդկայինն ու հավերժականը, այն լավագույնը, որ ազգային է և միաժամանակ համամարդկային:
Հայաստանի ժողովրդի մի զգալի մասը հայրենադարձներ են կամ նրանց սերունդներ: Սա շատ ընդգրկուն թեմա է, և հիմա, թերևս, դրա շուրջ չեմ ծավալվի: Միայն նշեմ, որ հայրենադարձները շատ բան են բերել Հայաստան` սկսած մեր առօրյայից ու կենցաղից:
Նրանց շարքում եղել են բացառիկ մտավորականներ, որոնք իրենք իրենցով մարմնավորել են մի ողջ դարաշրջան հայ իրականության մեջ: Մարտիրոս Սարյանի, Ալեքսանդր Թամանյանի, Գոհար Գասպարյանի, Հակոբ Հակոբյանի և նրանց նման շատերի վերադարձն օրինակ է, թե ինչպե՛ս պետք է վերադառնալ հայրենիք՝ պատրաստված, հավակնոտ ծրագրերով, Հայաստանի վաղվա օրվա հանդեպ մեծ հավատով և, ամենակարևորը` ընդմիշտ: Հովհաննես Չեքիջյանի պարագան այդ բացառիկ օրինակներից է:
Ցանկացած մեծ արվեստագետի ուղին հարթ ու հանգիստ չէ և չի էլ կարող այդպիսին լինել: Մենք գիտենք, որ նույնիսկ փոքր հաջողության թիկունքում տարիների քրտնաջան աշխատանք է թաքնված, ստեղծագործական տառապալից, բայց և բարեբեր ուղի: Առավել ևս դա վերաբերում է մեծ հաջողություններ արձանագրած անհատներին:
Հայ երգչախմբային արվեստի շռնդալից հաղթանակները աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում խոսում են Հովհաննես Չեքիջյան արվեստագետի բացառիկ խստապահանջության և բարձր չափանիշների մասին: Խոսում են նրա կատարած տիտանական աշխատանքի մասին: Մաեստրո՛, մենք խոնարհվում ենք Ձեր մեծ վաստակի և ստեղծագործական սխրանքի առջև:
Սիրելի՛ պարոն Չեքիջյան,
Դուք Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը ղեկավարում եք 1961 թվականից: Այսօրվա Հայաստանի քաղաքացիների մի զգալի մասն այն ժամանակ դեռ չէր էլ ծնվել: Սակայն ի պատիվ Ձեզ և շնորհիվ Ձեր կատարած հսկայական աշխատանքի՝ Ձեզ գիտեն բոլորը: Եվ թող բոլորն իմանան, որ մենք հենց այսպիսի հերոսներով ենք ներկայանում աշխարհին:
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ հայրենիքի բարձրագույն կոչմանն արժանանալու կապակցությամբ: Մեր ողջ ժողովրդի անունից մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ Ձեր շնորհակալ գործում: Մաղթում եմ, որ Ձեր կյանքի տասներորդ տասնամյակը լինի ոչ պակաս հագեցած ու արդյունավետ, քան նախորդներն են եղել:
Մենք տեսնում ենք Ձեր մեջ այդ ուժը, այդ էներգիան և, որ շատ կարևոր է, սիրահարվածությունը կյանքին: Սա կարևոր հանգամանք է: Ապրե՛ք և արարե՛ք ի փառս հայ արվեստի:
Կեցցե՜ Հայաստանը, կեցցե՜ն Հայաստանի Հանրապետության հերոսները:
Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանը երախտագիտություն է հայտնել իրեն նման բարձր պարգևի արժանացնելու համար և ընդգծել, որ այն կկրի սիրով, հպարտությամբ և մեծ պատասխանատվությամբ:
«Սիրտս լցված է ուրախությամբ: Անբացատրելի բան է սա: Թեև կյանքում ունեցել եմ պարգևներ՝ և՛ Կրեմլում, և՛ Փարիզում, և՛ այլուր, բայց ոչ մի անգամ իմ ստացած պարգևներից ոչ մեկն այսքան բարձր, այսինքն՝ երկրի ամենաբարձր պարգևը չի եղել: Առաջին անգամ է, որ երկրի ամենաբարձր պարգևին արժանանում եմ շնորհիվ մեր սիրելի Նախագահի, ով ինձ պարգևեց այս անակնկալը: Անակնկալ եղավ ինձ համար, երբ դեկտեմբերի 30-ին մենք ճանապարհում էինք 2017 թվականը, Նախագահն ինքը հնչեցրեց, որ ստորագրել է հրաման: Չհասկացա ինչ կատարվեց ինձ հետ՝ սիրտս պայթեց, թե՞ չպայթեց, չտեսնված մի ուրախություն եղավ:
Այո՛, երկար ու ձիգ տարիներ՝ մի քանի տասնյակ տարի այս խմբի հետ աշխատել եմ, իզուր չի եղել իմ աշխատանքը: Աշխարհի շատ կենտրոններում մենք խոշոր հաջողություններ ենք ունեցել, բայց ոչ մի անգամ իմ մտքով չէր անցնի, որ մի օր այսպիսի բարձր պարգևի կարժանանամ: Տարիքս բավականին առաջացած է, բայց ինչպես տեսնում եք, կարծես, այնքան էլ ծեր չեմ: Թեև զառամյալ ծերունու տարիք ունեմ, բայց ինքս այդպիսին չեմ:
Երկար չխոսեմ: Սիրտս լցված է, ինչպես ասացի: Քիչ մարդիկ կան ինձ նման՝ աշխարհի 17-րդ հայը լինելը բավականին ծանր բան է, չիմանաք, թե հեշտ է: Այդ ծանրությունը ես պետք է կրեմ և՛ սիրով, և՛ հպարտությամբ, և՛ մեծ պատասխանատվությամբ: Սա ինձ պարտավորեցնում է: Շնորհակալ եմ անչափ»,- ասել է մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանը:

Президент вручил Национальному герою Армении Ованнесу Чекиджяну орден Отечества
В резиденции Президента сегодня состоялась торжественная церемония вручения ордена Отечества и чествования удостоенного высшего звания “Национальный герой Армении” народного артиста, руководителя Национальной академической капеллы Армении Ованнеса Чекиджяна.
Во время мероприятия народный артист, кавалер ордена Святого Месропа Маштоца Тигран Мансурян представил биографию Ованнеса Чекиджяна, пройденный им творческий путь и достижения, рассказал отдельные эпизоды из своих воспоминаний, которые наилучшим образом характеризуют маэстро Чекиджяна.
Вручая известному интеллигенту, удостоенному высшего звания РА за безграничную преданность, проявленную в деле представления Армении миру, большой вклад в сферу культуры, а также исключительные заслуги перед армянским народом, орден Отечества, Президент Республики поздравил и пожелал от имени всего армянского народа доброго здоровья и новых успехов в его благодарном деле.
Во время церемонии награждения Президент Саргсян адресовал своё поздравительное слово национальному герою Ованнесу Чекиджяну.
Речь Тиграна Мансуряна на церемонии вручения ордена Отечества и чествования национального героя Армении Ованнеса Чекиджяна.
Уважаемый Президент,
Дорогой маэстро,
Уважаемые государственные мужи,
Дорогие коллеги, друзья,
Сегодня в этот славный день мне выпала большая честь сказать два слова открытия в честь этой торжественной церемонии, немного представив нашего сегодняшнего не метафоричного, а настоящего героя – национального героя. В 1961 году он пересёк границу между своим прошлым и всей нынешней деятельностью, что стало чудесным началом вложения его способностей, таланта, опыта, семейных достижений в армянскую музыкальную действительность. Это стало действительно славным началом и таким последовательным, что иногда удивляешься – неужели возможно жить такой последовательной, такой запланированной жизнью, когда каждый эпизод имеет свою цену, свою ценность, и каждое значимое явление имеет своё место и объём, для каждого есть точное отношение. �? всё это королевство – музыка, оттуда рождается этот человеческий облик, этот тип отношений – музыка. �? значит, коль речь зашла о музыке, хочу вспомнить два эпизода. То, как в сердце города Еревана – на площади шли съёмки Арама Хачатуряна и снималось крупное произведение “Посвящение музыке”, написанное для оркестра, большого хора, солистов и других инструментов. �? здесь я был свидетелем сотрудничества Арам Хачатурян – Ованнес Чекиджян, которое стало в этот момент музыкальным сердцем целой Армении, где великий мастер и наш сегодняшний герой записывали “Посвящение музыке”. Это был, действительно, прекрасный день – видеть обоих в одном деле.
Второй эпизод, который хочу вспомнить, был годы спустя, когда Чекиджян в Лос-Анджелесе уточнял вопросы армянских общинных отношений, по сути, должен быть концерт, и в его честь вечер, приём в зале. После чудесного слова и представления маэстро там появляются его бывшие коллеги – люди в возрасте, требование которых – подняться на сцену ещё раз в их жизни и спеть с маэстро. Это был действительно прекрасный момент. Пожилые люди, годами работавшие в капелле, поднялись на сцену. Было не много певцов, певиц, но какое это было звучание, какое это было пение, какой это был, действительно, музыкальный акт! Казалось, будто встретились военачальник и солдаты, через годы после войны и очень хорошо друг друга знают, с полу-знака понимают, кому вступать, как вступать. Это было, действительно, прекрасное проявление человеческого характера, прежде членов этого хора, которые остались верны, любят своего маэстро, и отношение маэстро к этим музыкантам. Эти два эпизода я хотел вспомнить из прошлых лет.
Поздравление его сегодняшней церемонии достаётся очень-очень многим из нас – его многотысячным, миллионным слушателям, если вспомним все аудитории в течение этих лет по всему миру. Также чувство благодарности коллег, которые с ним работали и сегодня работают в консерватории, в вузовской системе. Радость коллег сегодня, многочисленных коллег. �?, несомненно, исключительное явление, поскольку случившееся и сегодняшняя действительность – представитель академической музыки, старейшина сегодняшней армянской музыки провозглашается национальным героем. Это, действительно, серьёзный шаг в ходе развития армянской национальной музыки этих лет, величайший шаг. Дело в том, что судьба, действительно, так распорядилась, время так распорядилось, что первый герой должен быть не из сферы инструментальной музыки, не из музыковедения, не из той или иной музыкальной специальности, а именно из этой академической структуры, которая называется хором.
Хор – это начало, материнский корень всей классической музыки, ещё из церкви, из церкви прошлого, и сегодня он такой. Эту основу в нас заложил Комитас, который остался непобедимой вершиной как искусство – комитасовское хоровое мышление. �? сегодня внутри этой славной реальности чествуется представитель этого мира. Конечно, у нас были великие в инструментальной музыке, которые прославили имя нашей инструментальной музыки на весь мир: достаточно вспомнить Арама Хачатуряна, Бабаджаняна, Мирзояна. Но вот приходит период независимости, и необходимо по новому пересмотреть прошлое, и когда по новому пересматриваешь прошлое, очень органично и очень естественно, когда после дома-музея Арама Хачатуряна открывается музей-институт Комитаса. Это так символично для Армении, действительности новой Армении, с точки зрения обстоятельств музыкальной действительности. �? вот продолжение этого сегодня – органичное продолжение – эта церемония, когда провозглашается герой.
Знаете, с удивительной закономерностью мы не смогли назвать Ованнеса Чекиджяна мастером, хотя он несомненно – мастер, и по своему жизненному опыту, и по возрасту, и по всем законам традиции, но он действительно обладаем молодым духом и ещё мы не смогли его назвать мастером, говорим – маэстро.
Я желаю, чтобы этот дух, молодёжный дух продолжался. Несколько дней назад был концерт, он вёл свой концерт, юбилейный концерт. Я боялся, были такие активные движения для акцентирования того или иного аккорда, что я боялся, как бы он случайно не поскользнулся, но я видел, что твёрдо стоял мастер, который столь же – маэстро.
Сердечно поздравляю тебя, маэстро! Ты всегда был для нас лидером, и сегодня будешь, прежде всего верно служить корням, святыням, ценностям, государственности, армянскому духу – без остатка безропотно, потому что предпочёл служить. Чтобы служить, маэстро нужна была его самостоятельность, своё самоуправление. У нас были две крупные организации: Союз композиторов Армении – очень важная идейная, художественная организация, но было также хоровое общество, которое было призвано управлять всем этим. Чекиджян чудесно сотрудничал и с одним, и с другим, показывая примеры чудесного сотрудничества, но удивительно предпочёл остаться самостоятельным, одиноким – главой своего дела, главой своих планов, и вот сегодня результат также и этого – этой самостоятельности, самостоятельного решения своих вопросов, это решение и внутренний план превращения в художественный орган.
Сердечно поздравляю, рад за армянскую музыку, рад за дух Комитаса, который сегодня своего сына привёл к высокому званию национального героя. Глубоко благодарен, господин Президент, Вам, и, дорогие друзья, пожелаем всё новых побед армянской музыке и деятельности Ованнеса Чекиджяна, плодотворной деятельности.
Речь Президента Сержа Саргсяна на церемонии вручения ордена Отечества и чествования Ованнеса Чекиджяна
Уважаемый маэстро Чекиджян,
Сегодня мы чествуем Ованнеса Чекиджяна, который удостоен звания Национального героя Республики Армения и кому сегодня я имею честь вручить орден Отечества. Это добрая судьба для меня и уверен для всех, поскольку нам повезло быть современниками Ованнеса Чекиджяна.
Маэстро Тигран Мансурян уже сказал о пройденном нашим героем пути, рассказал нам эпизоды. Конечно, о маэстро Чекиджяне говорить и просто, и трудно.
Просто, потому что он прожил исключительно богатую и плодотворную творческую жизнь, прошёл такой путь, который достоин восхищения и признательности. Также просто представлять, поскольку он сам себя давно представил и нам, и всему миру.
При этом трудно представлять маэстро Ованнеса Чекиджяна, потому что почти невозможно объяснить ту громадную энергию, которая присутствует в этом честном интеллигенте. Эта энергия, которой он щедро и неистощимым образом делиться со своим окружением, исходит от него уже на протяжении десятилетий. Эта энергия исходит, распространяя вокруг него доброе и прекрасное, человечное и вечное, то лучшее, что является национальным и одновременно общечеловеческим.
Значительная часть народа Армении – репатрианты или их потомки. Это очень объёмная тема, и сейчас, наверное, не буду об этом. Только отмечу, что репатрианты многое принесли в Армению, начиная от наших будней и быта.
В их ряду были исключительные интеллигенты, которые сами собой воплотили целый век в армянской действительности. Возвращение Мартироса Сарьяна, Александра Таманяна, Гоар Гаспарян, Акопа Акопяна и многих им подобных – пример того, как нужно возвращаться на родину – подготовленными, с амбициозными планами, с большой верой в завтрашний день Армении и, самое главное, – навсегда. Случай Ованнеса Чекиджяна – один из этих исключительных примеров.
Путь любого великого художника не прост и спокоен, и не может таким быть. Мы знаем, что даже за маленьким успехом скрывается многолетний изнурительный труд, полный лишений, но и плодотворный творческий путь. Тем более это относится к достигшим великих успехов личностям.
Блестящие победы армянского хорового искусства на самых авторитетных сценах мира говорят об исключительной требовательности и высоких критериях артиста Ованнеса Чекиджяна. Говорят также о проделанной титанической работе. Маэстро, мы преклоняемся перед Вашими великими заслугами и творческим подвигом.
Дорогой господин Чекиджян,
Вы руководите Национальной Академической капеллой Армении с 1961 года. Значительная часть граждан сегодняшней Армении тогда даже не родилась. Однако к Вашей чести и благодаря выполненной Вами гигантской работе, все знают Вас. �? путь все знают, что мы предстаём миру именно такими героями.
Сердечно поздравляю Вас с тем, что Вы удостоены высшего звания Родины. От имени всего нашего народа желаю Вам доброго здоровья и новых успехов в Вашем благодарном деле. Желаю, чтобы десятое десятилетие Вашей жизни было не менее насыщенным и плодотворным, чем предыдущие.
Мы видим в Вас эту силу, эту энергию и, что очень важно, влюблённость в жизнь. Это важное обстоятельство. Живите и творите во славу армянского искусства!
Да здравствует Армения!
Да здравствуют герои Республики Армения!
Национальный герой Армении Ованнес Чекиджян выразил благодарность за то, что его удостоили столь высокой награды, и подчеркнул, что будет носить её с любовью, гордостью и большой ответственностью.
“Моё сердце преисполнено радости. Это нечто необъяснимое. Хоть у меня в жизни и были награды, и в Кремле, и в Париже, и в других местах, но ни разу ни одна из моих наград не была такой высокой, то есть самой высокой наградой страны. Впервые, что я удостаиваюсь самой высокой награды страны благодаря нашему дорогому Президенту, который преподнёс мне этот сюрприз. Для меня было сюрпризом, когда 30 декабря мы провожали 2017 год, Президент сам озвучил, что подписал указ. Я не понял, что произошло со мной – моё сердце взорвалось или не взорвалось – это была необыкновенная радость.
Да, долгие годы, несколько десятилетий я работал с этой группой, мой труд был не зря. Во многих мировых центрах мы имели крупный успех, но никогда у меня и в мыслях не было, что однажды я буду удостоен столь высокой награды. Мой возраст довольно “продвинутый”, но, как видите, кажется, я не так уж стар. Хоть и нахожусь в возрасте древнего старика, но сам не таков.
Не буду долго говорить. Моё сердце преисполнено, как я сказал. Мало таких людей, как я – быть 17-ым армянином на свете – довольно тяжело, не думайте, что просто. Я буду нести эту тяжесть и с любовью, и с гордостью, и с большой ответственностью. Это меня обязывает. Безмерно благодарен”, – сказал маэстро Ованнес Чекиджян.