Նախագահը Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանին հանձնել է Հայրենիքի շքանշանը
Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած ժողովրդական արտիստ, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման և մեծարման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառման ժամանակ ժողովրդական արտիստ, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանի ասպետ Տիգրան Մանսուրյանը ներկայացրել է Հովհաննես Չեքիջյանի կենսագրությունը, անցած ստեղծագործական ուղին և նվաճումները, առանձին դրվագներ պատմել իր հիշողություններից, որոնք լավագույնս բնութագրում են մաեստրո Չեքիջյանին:
Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելու ազգանվեր գործում դրսևորած անմնացորդ նվիրումի, մշակույթի բնագավառում ներդրած անձնական մեծ ավանդի, ինչպես նաև հայ ժողովրդին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար ՀՀ բարձրագույն կոչմանն արժանացած անվանի մտավորականին հանձնելով Հայրենիքի շքանշանը՝ Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել և ամբողջ հայ ժողովրդի անունից մաղթել է քաջառողջություն ու նորանոր հաջողություններ նրա շնորհակալ գործում:
Պարգևատրման արարողության ժամանակ Նախագահ Սարգսյանն իր շնորհավորական խոսքն է հղել ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանին:
Տիգրան Մանսուրյանի խոսքը Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման և մեծարման արարողության ժամանակ
Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Սիրելի՛ մաեստրո,
Հարգարժա՛ն պետական այրեր,
Սիրելի՛ գործընկերներ, բարեկամներ,
Այսօր այս փառավոր օրն ինձ մեծ պատիվ է տրված բացման երկու խոսք ասելու այս հանդիսավոր արարողակարգի առթիվ՝ փոքր-ինչ ներկայացնելով մեր այսօրվա ոչ թե մետաֆորիկ, այլ իրապես հերոսին, ազգային հերոսին: 1961 թվականին սահմանը հատեց իր անցյալի և ամբողջ ներկա գործունեության, որը եղավ մի հրաշալի սկիզբ ներդրվելու իր կարողություններով, տաղանդով, փորձով, ընտանիքի ձեռքբերումներով հայ երաժշտական իրականությանը: Դա եղավ իրոք փառավոր սկիզբ և այնքան հետևողական, որ երբեմն ապշում ես՝ մի՞թե կարելի է այդքան հետևողական, այդքան ծրագրված կյանքով ապրել, երբ ամեն մի դրվագն իր գինը ունի, իր արժեքն ունի, և ամեն մի նշանակալի երևույթ իր տեղն ու ծավալը ունի, յուրաքանչյուրի համար կա ճշգրիտ վերաբերմունք: Եվ այս ամբողջի թագավորությունը երաժշտությունն է, այնտեղից է ծնունդ առնում մարդկային այս նկարագիրը, հարաբերությունների այս տեսակը երաժշտությունն է: Եվ ուրեմն, քանի որ երաժշտության մասին եղավ խոսքը, երկու դրվագ ուզում եմ հիշել այս պահին: Այն, թե ինչպես Երևան քաղաքի սրտում՝ հրապարակում Արամ Խաչատրյանը նկարահանվում էր՝ նկարվում էր նրա «Ձոն երջանկության» մեծածավալ գործը՝ գրված նվագախմբի, մեծ երգչախմբի, մենակատարների և այլ գործիքների համար: Եվ այստեղ ես ականատեսն էի Արամ Խաչատրյան-Հովհաննես Չեքիջյան համագործակցության, որ ամբողջ մի Հայաստանի երաժշտական սիրտն էր դարձել այդ պահին, որտեղ մեծ վարպետը և այսօրվա մեր հերոսը «Երջանկության ձոնն» էին ձայնագրում: Դա, իրոք, գեղեցիկ օր էր՝ երկուսին տեսնել մեկ գործի շուրջ:
Երկրորդ դրվագը, որ ուզում եմ հիշել, տարիներ անց էր, երբ Չեքիջյանը Լոս Անջելեսում է, հայկական համայնքային հարաբերությունների հարցեր է ճշտում, ըստ երևույթին, համերգ պետք է լինի, և ի պատիվ իրեն երեկո է, ընդունելություն դահլիճում: Հրաշալի խոսքից և մաեստրոյին ներկայացնելուց հետո այնտեղ հայտնվում են իր նախկին գործընկերները՝ տարեց մարդիկ, որոնց պահանջն է բեմ բարձրանալ մի անգամ ևս իրենց կյանքում և երգել մաեստրոյի հետ: Դա իսկապես տեսնելու մի գեղեցիկ պահ էր: Տարեց մարդիկ՝ տարիներով աշխատած կապելլայում, բարձրացել են բեմ: Մեծ թիվ չէր երգիչների, երգչուհիների, բայց դա ի՜նչ հնչողություն էր, դա ի՜նչ երգեցողություն էր, դա ի՜նչ երաժշտական ակտ էր իրապես: Կարծես թե հանդիպել են զորավարը և զինվորները պատերազմից տարիներ անց և իրար շատ լավ գիտեն, կես նշանից հասկանում են՝ ուր հասնել, ինչպես հասնել: Դա իրոք մարդկային նկարագրի մի շատ գեղեցիկ դրսևորում էր նախ այս երգչախմբի անդամների, որ հավատարիմ են մնացել, սիրում են իրենց մաեստրոյին, և մաեստրոյի վերաբերմունքը այդ երաժիշտներին: Այս երկու դրվագը կուզեի հիշել անցած տարիներից:
Իր այսօրվա արարողակարգի շնորհավորանքը շատ-շատերիս է այսօր բաժին հասնում՝ իր բազմահազար, միլիոնավոր ունկնդիրներին, եթե այս տարիների ընթացքի բոլոր լսարանները հիշենք աշխարհով մեկ: Նաև շնորհակալության զգացումն է գործընկերների, որոնք իր հետ աշխատել են և այսօր էլ աշխատում են կոնսերվատորիայում, բուհական համակարգում: Գործընկերների ուրախությունն է այսօր, մեծաթիվ գործընկերների: Եվ, անշուշտ, բացառիկ երևույթ է, քանի որ եղածը և իրականությունն այսօրվա՝ ակադեմիական երաժշտության ներկայացուցիչը, այսօրվա հայ երաժշտության նահապետը հռչակվում է ազգային հերոս: Դա իրոք լուրջ քայլ է հայ ազգային երաժշտության այս տարիների զարգացման ընթացքին, մեծագույն քայլ է: Բանն այն է, որ իրապես բախտն այդպես է տնօրինել, ժամանակն այդպես է տնօրինել, որ առաջին հերոսը պիտի լինի ոչ թե գործիքային երաժշտության բնագավառից, ոչ թե երաժշտագիտությունից, ոչ թե երաժշտության այս կամ այն մասնագիտությունից, այլ հատկապես ակադեմիական այն կառույցից, որ կոչվում է երգչախումբ:
Երգչախումբը սկիզբն է, մայր արմատն է ամբողջ դասական երաժշտության՝ դեռ եկեղեցուց, անցյալի եկեղեցուց, և այսօր էլ այդպիսին է: Կոմիտասն է այդ հիմքը դրել մեզանում, որը մնաց անհաղթահարելի բարձունք իբրև արվեստ՝ կոմիտասյան երգչախմբային մտածողությունը: Եվ ահա այսօր այս փառավոր իրականության ներսում մեծարվում է այս աշխարհի ներկայացուցիչը: Իհարկե, ունեցանք գործիքային երաժշտության մեծեր, որոնք մեր գործիքային երաժշտության անունը հանեցին աշխարհով մեկ. բավական է հիշել Արամ Խաչատրյանին, Բաբաջանյանին, Միրզոյանին: Բայց ահա գալիս է անկախության շրջանը, և անհրաժեշտ է նորովի անցյալը վերանայել, և երբ նորովի ես վերանայում անցյալը, շատ օրգանական և շատ բնական է, երբ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանից հետո բացվում է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը: Դա այնքան խորհրդանշական է Հայաստանի, նոր Հայաստանի իրականության, երաժշտական իրականության պարագայի տեսանկյունից: Եվ ահավասիկ դրա նույն շարունակությունն է այսօր, օրգանական շարունակությունը՝ այս արարողությունը, երբ հռչակվում է հերոս:
Գիտեք, զարմանալի օրինաչափությամբ մենք չկարողացանք Հովհաննես Չեքիջյանին անվանել վարպետ, թեև ինքը վարպետ է անշուշտ՝ և՛ իր կենսափորձով, և՛ տարիքով, և՛ ավանդույթի բոլոր օրենքներով, բայց իրոք որ երիտասարդ ոգի ունի և առայժմ մենք չկարողացանք նրան վարպետ ասել, ասում ենք մաեստրո:
Ես մաղթում եմ, որ այդ ոգին, երիտասարդական ոգին շարունակվի: Մի քանի օր առաջ համերգ եղավ, իր համերգն էր վարում՝ հոբելյանական համերգը: Ես վախենում էի, այնպիսի ակտիվ շարժումներ էին այս կամ այն ակորդը շեշտելու, որ վախենում էի՝ հանկարծ ոտքը չսայթաքի, բայց տեսնում էի, որ աներեր կանգնած էր վարպետը, որ նույնքան մաեստրո է:
Սրտանց շնորհավորում եմ, մաեստրո՛ քեզ: Մեզ համար առաջնորդ ես եղել մշտապես, այսօր էլ կլինես՝ նախ և առաջ հավատարմորեն ծառայելու արմատներին, սրբություններին, արժեքներին, պետականությանը, հայոց ոգուն՝ անմնացորդ անտրտունջ. որովհետև գերադասեց ծառայել: Որպեսզի ծառայես, մաեստրոյին պետք էր իր ինքնուրույնությունը, իր ինքնավարությունը: Մեզանում կային երկու խոշոր կազմակերպություններ՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը՝ գաղափարական, գեղարվեստական շատ կարևոր կազմակերպությունը, բայց կար նաև երգչախմբային ընկերությունը, որը կոչված էր այս ամբողջը տնօրինելու: Չեքիջյանը հրաշալիորեն համագործակցեց թե՛ մեկի, թե՛ մյուսի հետ՝ հրաշալի համագործակցության օրինակներ բերելով մեջտեղ, բայց զարմանալիորեն գերադասեց մնալ ինքնուրույն, միայնակ՝ իր գործի գլխին, իր ծրագրերի գլխին, և ահա այսօր նաև դրա արդյունքը՝ այս ինքնուրույնության, իր հարցերը ինքը լուծելու, գեղարվեստական մարմին դարձնելու այս որոշումը ու ներքին ծրագիրը:
Սրտանց շնորհավորում եմ, ուրախ եմ հայ երաժշտության համար, ուրախ եմ Կոմիտասի ոգու համար, որ այսօր իր զավակին հասցրեց ազգային հերոսի բարձր կոչմանը: Խորապես շնորհակալ եմ, պարո՛ն Նախագահ, Ձեզ, և սիրելի բարեկամներ, մաղթենք ևս նորանոր հաղթանակներ հայ երաժշտությանն ու Հովհաննես Չեքիջյանի գործունեությանը՝ արգասաբեր գործունեությանը:
Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման և մեծարման արարողության ժամանակ
Հարգարժա՛ն մաեստրո Չեքիջյան,
Այսօր մենք մեծարում ենք Հովհաննես Չեքիջյանին, ով արժանացավ Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոսի կոչման և ում այսօր պատիվ ունեմ հանձնելու Հայրենիքի շքանշանը: Սա բարեբախտություն է ինձ համար և վստահ եմ՝ բոլորի համար, քանի որ մեզ վիճակվել է լինել Հովհաննես Չեքիջյանի ժամանակակիցը:
Մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանն արդեն խոսեց մեր հերոսի անցած ճանապարհի մասին, մեզ դրվագներ պատմեց: Իհարկե, մաեստրո Չեքիջյանի մասին խոսելը և՛ հեշտ է, և՛ դժվար:
Հեշտ է, քանի որ նա ապրել է բացառիկ հարուստ և արգասաբեր ստեղծագործական կյանք, անցել է մի ուղի, որ արժանի է հիացմունքի և երախտագիտու-թյան: Հեշտ է նրան ներկայացնելը, քանի որ նա ինքն իրեն վաղուց ներկայացրել է թե՛ մեզ, և թե՛ ողջ աշխարհին:
Այդուհանդերձ, դժվար է ներկայացնել մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանին, քանի որ գրեթե անհնար է բացատրել այն հսկայական էներգիան, որ առկա է այս ազնիվ մտավորականի մեջ: Այդ էներգիան, որ շռայլորեն և անսպառ կերպով բաշխում է իր շրջապատին, բխում է նրանից արդեն տասնամյակներ շարունակ: Այդ էներգիան բխում է՝ իր շուրջը տարածելով բարին ու գեղեցիկը, մարդկայինն ու հավերժականը, այն լավագույնը, որ ազգային է և միաժամանակ համամարդկային:
Հայաստանի ժողովրդի մի զգալի մասը հայրենադարձներ են կամ նրանց սերունդներ: Սա շատ ընդգրկուն թեմա է, և հիմա, թերևս, դրա շուրջ չեմ ծավալվի: Միայն նշեմ, որ հայրենադարձները շատ բան են բերել Հայաստան` սկսած մեր առօրյայից ու կենցաղից:
Նրանց շարքում եղել են բացառիկ մտավորականներ, որոնք իրենք իրենցով մարմնավորել են մի ողջ դարաշրջան հայ իրականության մեջ: Մարտիրոս Սարյանի, Ալեքսանդր Թամանյանի, Գոհար Գասպարյանի, Հակոբ Հակոբյանի և նրանց նման շատերի վերադարձն օրինակ է, թե ինչպե՛ս պետք է վերադառնալ հայրենիք՝ պատրաստված, հավակնոտ ծրագրերով, Հայաստանի վաղվա օրվա հանդեպ մեծ հավատով և, ամենակարևորը` ընդմիշտ: Հովհաննես Չեքիջյանի պարագան այդ բացառիկ օրինակներից է:
Ցանկացած մեծ արվեստագետի ուղին հարթ ու հանգիստ չէ և չի էլ կարող այդպիսին լինել: Մենք գիտենք, որ նույնիսկ փոքր հաջողության թիկունքում տարիների քրտնաջան աշխատանք է թաքնված, ստեղծագործական տառապալից, բայց և բարեբեր ուղի: Առավել ևս դա վերաբերում է մեծ հաջողություններ արձանագրած անհատներին:
Հայ երգչախմբային արվեստի շռնդալից հաղթանակները աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում խոսում են Հովհաննես Չեքիջյան արվեստագետի բացառիկ խստապահանջության և բարձր չափանիշների մասին: Խոսում են նրա կատարած տիտանական աշխատանքի մասին: Մաեստրո՛, մենք խոնարհվում ենք Ձեր մեծ վաստակի և ստեղծագործական սխրանքի առջև:
Սիրելի՛ պարոն Չեքիջյան,
Դուք Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը ղեկավարում եք 1961 թվականից: Այսօրվա Հայաստանի քաղաքացիների մի զգալի մասն այն ժամանակ դեռ չէր էլ ծնվել: Սակայն ի պատիվ Ձեզ և շնորհիվ Ձեր կատարած հսկայական աշխատանքի՝ Ձեզ գիտեն բոլորը: Եվ թող բոլորն իմանան, որ մենք հենց այսպիսի հերոսներով ենք ներկայանում աշխարհին:
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ հայրենիքի բարձրագույն կոչմանն արժանանալու կապակցությամբ: Մեր ողջ ժողովրդի անունից մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ Ձեր շնորհակալ գործում: Մաղթում եմ, որ Ձեր կյանքի տասներորդ տասնամյակը լինի ոչ պակաս հագեցած ու արդյունավետ, քան նախորդներն են եղել:
Մենք տեսնում ենք Ձեր մեջ այդ ուժը, այդ էներգիան և, որ շատ կարևոր է, սիրահարվածությունը կյանքին: Սա կարևոր հանգամանք է: Ապրե՛ք և արարե՛ք ի փառս հայ արվեստի:
Կեցցե՜ Հայաստանը, կեցցե՜ն Հայաստանի Հանրապետության հերոսները:
Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանը երախտագիտություն է հայտնել իրեն նման բարձր պարգևի արժանացնելու համար և ընդգծել, որ այն կկրի սիրով, հպարտությամբ և մեծ պատասխանատվությամբ:
«Սիրտս լցված է ուրախությամբ: Անբացատրելի բան է սա: Թեև կյանքում ունեցել եմ պարգևներ՝ և՛ Կրեմլում, և՛ Փարիզում, և՛ այլուր, բայց ոչ մի անգամ իմ ստացած պարգևներից ոչ մեկն այսքան բարձր, այսինքն՝ երկրի ամենաբարձր պարգևը չի եղել: Առաջին անգամ է, որ երկրի ամենաբարձր պարգևին արժանանում եմ շնորհիվ մեր սիրելի Նախագահի, ով ինձ պարգևեց այս անակնկալը: Անակնկալ եղավ ինձ համար, երբ դեկտեմբերի 30-ին մենք ճանապարհում էինք 2017 թվականը, Նախագահն ինքը հնչեցրեց, որ ստորագրել է հրաման: Չհասկացա ինչ կատարվեց ինձ հետ՝ սիրտս պայթեց, թե՞ չպայթեց, չտեսնված մի ուրախություն եղավ:
Այո՛, երկար ու ձիգ տարիներ՝ մի քանի տասնյակ տարի այս խմբի հետ աշխատել եմ, իզուր չի եղել իմ աշխատանքը: Աշխարհի շատ կենտրոններում մենք խոշոր հաջողություններ ենք ունեցել, բայց ոչ մի անգամ իմ մտքով չէր անցնի, որ մի օր այսպիսի բարձր պարգևի կարժանանամ: Տարիքս բավականին առաջացած է, բայց ինչպես տեսնում եք, կարծես, այնքան էլ ծեր չեմ: Թեև զառամյալ ծերունու տարիք ունեմ, բայց ինքս այդպիսին չեմ:
Երկար չխոսեմ: Սիրտս լցված է, ինչպես ասացի: Քիչ մարդիկ կան ինձ նման՝ աշխարհի 17-րդ հայը լինելը բավականին ծանր բան է, չիմանաք, թե հեշտ է: Այդ ծանրությունը ես պետք է կրեմ և՛ սիրով, և՛ հպարտությամբ, և՛ մեծ պատասխանատվությամբ: Սա ինձ պարտավորեցնում է: Շնորհակալ եմ անչափ»,- ասել է մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանը:

The Presidency hosted a ceremonious event to award the Order of Motherland to RA People’s Artist, National Academic Choir Director Hovhannes Chekidjian.
During the event, People’s Artist of Armenia, Surb Mesrop Mashtotz Order Laureate Tigran Mansuryan presented the biography of Hovhannes Chekidjian, his creative path and achievements, episodes from his memoirs, which best describe Maestro Chekijian.
The President congratulated the renowned intellectual and wished him robust health and every success on behalf of the entire Armenian people and handed in the Order of Motherland for outstanding personal contribution to culture, as well as for exceptional services rendered to the Armenian people.
At the award ceremony, President Sargsyan addressed Hovhannes Chekidjian with congratulatory remarks.
Tigran Mansuryan’s remarks at the Award and Tribute Ceremony for National Hero of the Republic of Armenia Hovhannes Chekidjian
Distinguished Mr. President,
Dear Maestro,
Distinguished statesmen,
Dear colleagues, friends,
On this glorious day, it is a great honor for me to make two opening remarks about our actual – not metaphorical – truly national hero. In 1961, the border crossed over its past and present-day activities, which led to a wonderful start to its musical reality with his talent, experience, family achievements. It was really a glorious start and so consistent that sometimes I wonder how come a man is as much consistent and goal-oriented, when every episode has its own cost, its value, and every significant thing has its place and volume, there is an accurate attitude for each.
And this whole kingdom is music, from this point of view it is the human image, this kind of relationship is music. And therefore, I want to remember two episodes at this moment. As Aram Khachatryan was being filmed in the heart of Yerevan, he was painting a great deal of his “Dignity of Happiness” written for the orchestra, great choir, soloists and other instruments. And here, I witnessed Aram Khachatryan-Hovhannes Chekidjian collaboration, which was the heart of a whole Armenian music at that moment, where the great master and our present hero recorded the “Tree of Happiness.” It was really nice to see both of them around.
The second episode I wish to recall happened several years later: Chekidjian is in Los Angeles, he clarifies issues of the Armenian community, apparently, there should be a concert, and in the evening he is in the reception hall. After a wonderful speech and presentation to the Maestro, there are former colleagues, elderly people who demand the rise of the stage once again in their lives and sing with maestro. It was a beautiful moment to see. Older people have been on the stage for the years they have been working in the chapel. There was not a great number of singers and singers, but it was a sound, it was a song, it was a really musical act. It seems as if the military commander and soldiers had met years after the war, knowing each other very well. They understand half a point where to get to. It was really a very nice manifestation of human characteristics first to members of this choir who remained loyal to their maestro, and the maestro’s attitude towards these musicians. I would like to remember these two episodes from past years. Today’s congratulatory message lays out many of its thousands, thousands of listeners, if all the auditoriums of these years are remembered worldwide. It is also a feeling of appreciation for colleagues who have worked with him and are working in the Conservatory today as well.
The joy of our colleagues today is that of many partners. And, of course, it is an exceptional phenomenon, as the present and the current reality, the representative of academic music, the patriarch of today’s Armenian music is proclaimed as a national hero. It is really a serious step towards the development of these years of Armenian national music, a greatest step. The point is that the real thing is that it is time to dispose of it so that the first hero should not be from the music industry, not from music, but rather from the academic institution that is called choir.
The choir is the beginning, the main root of all classical music, from the church, past church, and today it is so. Komitas laid that foundation in us, which remained insurmountable as a work of art, Komitas choral thinking. And today, in this glorious reality, the representative of this world is honored. Of course, we have instrumental musicians who have elevated our instrumental music all over the world. Suffice it to remember Aram Khachatryan, Babajanyan and Mirzoyan. But here comes the period of independence and it is necessary to reconsider the past, and whenever the past is revised, it is very organic and very natural when Komitas Museum-Institute opens after Aram Khachaturian’s house-museum. It is so symbolic from the perspective of Armenia, the reality of the new Armenia, the musical reality. And this is the same continuation today, the organic continuation, this ceremony, when the hero is proclaimed.
You know, by surprising regularity, we could not call Hovhannes Chekidjian a master, though he himself is a master and with his life experience, age, and all the traditions of the law, but indeed he has a young spirit and so far we have not been able to tell him master, we call him Maestro.
I wish this spirit, the youth spirit, to continue. A few days ago, a concert was held, a jubilee concert. I was afraid, it was such an active movement to emphasize this or that chord that I was afraid that suddenly the legs would not slip, but I could see that the Maestro was stingy, as much as maestro.
I cordially congratulate you Maestro. You have always been a leader for us, and today you will first of all serve the roots, the sacraments, the values, the statehood, the Armenian spirit, the devious tone. because he preferred to serve. In order for you to serve, the Maestro must have his own autonomy.
There were two major organizations in Armenia – the Union of Armenian Composers, an important ideological and artistic organization, but there was also the choir company called to handle this whole thing. Chekijian worked perfectly with both one and the other, giving examples of excellent cooperation in the middle, but surprisingly preferred to remain alone, at the beginning of his work, and today, the result of this autonomy, solving his own problems, making this decision and the internal plan body.
I cordially congratulate you, I am glad for Armenian music, I am happy for the spirit of Komitas who brought his son to the title of national hero. I am deeply grateful to you, Mr. President. Dear friends, let us wish further achievements in Armenian music and Hovhannes Chekidjian’s artistic activities.
Statement by President Serzh Sargsyan at the ceremony of awarding and awarding Hovhannes Chekidjian
Dear Maestro Chekijyan,
Today we honor Hovhannes Chekidjian who was awarded the title of National Hero of the Republic of Armenia and to whom I am honored to hand the Order of Motherland.
This is a blessing for me, and I am sure – for everyone else – because we have been the contemporary of Hovhannes Chekidjian. Maestro Tigran Mansuryan already talked about our hero’s life story and told us some episodes. Talking about Maestro Chekidjian is both easy and difficult.
It is easy because he has lived an exceptional rich and fruitful creative life; he has covered a path worthy of admiration and gratitude. It is easy to introduce him as he has long been presenting himself to us and to the whole world.
Yet, it is difficult to present Maestro Hovhannes Chekidjian as it is almost impossible to explain the huge energy that exists in this noble intellectual. The energy he has been sharing with his surroundings for many decades. That energy disseminates the idea of good and the beauty of humanity and eternity: all the best that is national and at the same time universal.
Many Armenians are repatriates or their descendants. This is a very inclusive topic, and now, perhaps, I will not go around it. I would only say that the repatriates brought a lot to Armenia, starting with our daily routine and lifestyle.
Among them there were exceptional intellectuals who have embodied an entire epoch in Armenian reality. The return of Martiros Saryan, Alexander Tamanyan, Gohar Gasparyan, Hakob Hakobyan and many others was an example of how to return to Homeland, strong with ambitious programs, great faith in tomorrow’s day and, most importantly, forever. Hovhannes Chekijian is one of these exceptional examples.
Any great artist’s path to success cannot not smooth and calm. We know that even a small achievement implies hard work of years, creative and noble suffering. Especially this is the case with the individuals who have achieved great success.
The great victories of the Armenian choir art on the most prestigious stages of the world speak for Hovhannes Chekidjian’s exceptional strictness and high standards. They point to his titanic work. Maestro, we bow before your great merit and creative deeds.
Dear Mr. Chekidjian,
You have directed the National Academic Choir of Armenia since 1961. Many of today’s Armenian citizens were not yet born at that time. However, everyone knows you thanks to your enormous work. And let everyone know that we are just coming to this world with such heroes.
I sincerely congratulate you on being awarded the highest title of Homeland. On behalf of our people, I wish you good health and every success in your activities. I wish the tenth decade of your life could be no less productive than the previous ones.
We see this power in you, that energy, and that it is very important – the love for life. This is a key factor. You must live and work for the sake of the Armenian art.
Long live Armenia! Long live the heroes of the Republic of Armenia!
Armenia’s National Hero Hovhannes Chekidjian expressed his gratitude for such a high award, noting that he would hold it with love, pride and great responsibility.
”My heart is full of joy. This is unexplainable. Although I have received awards in the Kremlin, Paris, and elsewhere, but none of my prizes were so high; that is the country’s highest award. For the first time, I receive the highest award of the country thanks to our beloved President, who gave me this surprise. It was a surprise for me when we were bidding farewell to the year 2017 on December 30, the President announced that he had signed an order. I did not understand what happened to me, my heart blazed or it did not blaze, and there was an unexpected joy.
Yes, for a long time and for a couple of decades, I have worked with this Choir, and not in vain. We have had great success on many stages in the world, but I would never have thought that one day such a high award could come to me. My age is quite good, but as you can see, I am not as old as that.
Let me not talk long. My heart is full, as I said. There are few people like me. Believe me that being the 17th most merited Armenian is not an easy thing. I shall bear that weight with love, pride and great responsibility. This obliges me. Thank you very much,” Maestro Hovhannes Chekidjian said.