«Կոմիտաս Շվեյցարիա – Հայաստան» բարեգործական կազմակերպության 20-ամյակին նվիրված բարեգործական մեծ համերգ Ժնևում
Հունվարի 11-ին Ժնևի «Բատիման դե ֆողս մոտրիս» (Bâtiment des Forces Motrices) երաժշտասրահում «Սեր առ Հայաստան» խորագրի ներքո տեղի ունեցավ աշխարհահռչակ ակորդեոնահար Ռիչարդ Գալիանոյի և Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի` դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ բացառիկ համերգը՝ նվիրված «Կոմիտաս Շվեյցարիա – Հայաստան» (KASA – Komitas Action Suisse-Arménie) բարեգործական միության գործունեության 20-ամյակին։ Համերգին ներկա էր ՄԱԿ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Վալենտին Զելվեգերը։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, երեկոյի մասնակիցներին իր ողջույնի խոսքն ուղղեց Շվեյցարիայի Համադաշնությունում ՀՀ դեսպանորդ Հասմիկ Տոլմաջյանը՝ նշելով, որ երեկոյի խորագիրը՝ «Սեր առ Հայաստան», պատահական չէ ընտրված. համերգի գեղարվեստական խորհուրդն ու անզուգականությունն արտահայտելուց զատ, այն խորհրդանշում է հայ-շվեյցարական ամուր բարեկամությունը, որն առավել ամրապնդվել է հայ ժողովրդի պատմության ամենադժվար պահերին Շվեյցարիայի ժողովրդի կողմից Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ ցուցաբերված բացառիկ համերաշխությամբ։
Հասմիկ Տոլմջայանն իր ելույթում ընդգծեց նաև, որ «Կոմիտաս Շվեյցարիա – Հայաստան» միությունն իր կարևոր նպաստն է բերել ինչպես հայ-շվեյցարական միջմշակութային կապերի խորացմանը, այնպես էլ՝ հայ և շվեյցարացի ժողովուրդների միջև բարեկամության առավել ամրապնդմանը՝ երկու տասնամյակ շարունակ Հայաստանում ամենատարբեր բնագավառերում իրականացվող բազմաթիվ ծրագրերի միջոցով։
Հայաստանում ծավալած երկարամյա գործունեության համար դեսպանորդ Տոլմաջյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց ԿԱԶԱ-ի հիմնադիր նախագահներ Մոնիկ և Դարիո Բոնդոլֆիներին, ինչպես նաև կազմակերպության բոլոր անդամներին։
Համերգին հնչեցին Կոմիտասի, Ա. Խաչատրյանի, Ա. Վիվալդիի, Ա.Պիացոլայի, Յ.Ս. Բախի ստեղծագործությունները։ Ժնևում գործող «Ալտարես» հիմնադրամի աջակցությամբ կազմակերպված այս բարեգործական համերգի հասույթն ուղղվելու է ԿԱԶԱ-ի ծրագրերի իրականացմանը Հայաստանում։

Grand concert dedicated to 20th anniversary of Komitas Switzerland-Armenia humanitarian organization held in Geneva
On January 11, world famous accordionist Richard Galliano and the National Chamber Orchestra of Armenia, under the direction of conductor Vahan Martirosyan, gave an exclusive concert entitled “Love for Armenia” and dedicated to the 20th anniversary of the Komitas Switzerland-Armenia (KASA – Komitas Action Suisse-Arménie) humanitarian organization at Bâtiment des Forces Motrices Music Hall in Geneva. Among the attendees was Permanent Representative of the Swiss Confederation to the United Nations, Ambassador Valentin Zelveger.
As reported the press service of the Ministry of Foreign Affairs to Hayern Aysor, in his welcoming remarks addressed to the participants of the event, Envoy of the Republic of Armenia in the Swiss Confederation Hasmik Tolmajyan stated that the title of the event — “Love for Armenia” — was not selected by chance. Besides expressing the symbol and exceptionality of arts, it also symbolizes the strong friendship between Armenia and Switzerland that has become stronger thanks to the exceptional solidarity that the Swiss have shown to Armenia and the Armenian people at the most difficult moments in the history of the Armenian people.
In her speech, Hasmik Tolmajyan also emphasized that the Komitas Switzerland – Armenia humanitarian organization has made its major contributions to the deepening of Armenian-Swiss cultural ties and further strengthening of the friendship between the Armenian and Swiss nations through several programs that have been implemented in various spheres in Armenia for two consecutive decades.
Envoy Tolmajyan expressed her gratitude to founding presidents of KASA Monique and Dario Bondolfiner and all the members of the organization for the longstanding activities that they have carried out in Armenia.
The concert featured performances of the works of Komitas, Khachaturian, Vivaldi, Piazzolla and Bach and was organized with the support of the Geneva-based Altares Foundation. All proceeds will go to implementation of KASA’s programs in Armenia.