Խորհրդակցություն` Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ
Այսօր Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն` Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կառավարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է երկու կառավարությունների միջև համագործակցության նման ձևաչափը՝ տարբեր ոլորտներում մոտեցումների համադրման և պետական ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման գործում: Արցախի պետնախարարը ներկայացրել է Արցախի տնտեսության ընթացիկ իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ 2017 թվականի 9 ամսվա տվյալներով հանրապետությունում հաջողվել է աննախադեպ` 16.5 տոկոս աճ ապահովել: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ տարբեր ոլորտներում խոշոր նախագծեր են մեկնարկել, որոնք առաջիկա տարիներին պայմանավորելու են Արցախի Հանրապետության տնտեսության կայուն զարգացումը:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ շեշտել է, որ իրենց յուրաքանչյուր այցն Արցախ ոգևորիչ է: «Արցախի տնտեսության զարգացման ցուցանիշները շատ տպավորիչ են: Մեր կանխատեսմամբ, այս տարի մենք նույնպես կունենանք 2017 թվականի համար նախատեսածից ավելի բարձր ցուցանիշներ, թե տնտեսական աճի, թե տնտեսական ակտիվության, թե արտաքին առևտրի և թե արտահանման ու ներմուծման առումով, և կարծում եմ՝ ճիշտ հիմք կդնենք հետագա զարգացման համար: 2018 թվականի բյուջեն տարբերվում է 2017 թվականի բյուջեից նրանով, որ մեր կարողություններից ելնելով՝ հիմնական շեշտադրումը դրել ենք կայուն տնտեսական աճ ապահովելու համար հիմք ստեղծելու վրա», – նշել է ՀՀ վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանն տեղեկացրել է, որ երեկ Մեղրիում պաշտոնապես բացվել է Ազատ տնտեսական գոտին և հրավիրել է Արցախի բիզնեսին նույնպես ներգրավվել այդ հարթակում՝ այն շատ հեռանկարային համարելով:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ երկկողմ օրակարգն Արցախի Հանրապետության հետ շատ լուրջ է ու բազմազան և ընդգրկում է մի շարք ոլորտներ, այդ թվում նաև` գյուղատնտեսությունը, տարածքային կառավարումը, առողջապահությունը, թվային օրակարգը: «Ձեզ հետ միասին մենք պետք է ֆիքսենք, որ չափազանց կարևոր է, որ այն բոլոր ժամանակակից միտումները, որոնք այսօր գործում են աշխարհում կառավարման համակարգում, պետք է Արցախում դառնան առօրյա: Դա խիստ անհրաժեշտություն է», – նշել է Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետը նաև շատ տպավորիչ է համարել Արցախի բարեփոխումներն ու հաջողություններն էներգետիկ բնագավառում՝ վստահություն հայտնելով, որ Արցախը դառնալու է ինքնաբավ, էլեկտրաէներգիա արտահանող երկիր:
Խորհրդակցության ավարտին ՀՀ և ԱՀ առողջապահության նախարարներ Լևոն Ալթունյանն ու Կարինե Աթայանը ստորագրել են էլեկտրոնային առողջապահությունն Արցախում ներդնելու մասին հուշագիրը:

Совещание с участием глав правительств Армении и Арцаха
Сегодня в Степанакерте состоялось совещание с участием глав правительств Республики Армения и Республики Арцах.
Приветствовав гостей, госминистр Арцаха Араик Арутюнян отметил важность сотрудничества между двумя правительствами в данном формате сопоставления подходов в различных областях и деле повышения эффективности государственных программ. Он представил нынешнее состояние экономики Арцаха, подчеркнув, что  по данным 9 месяцев текущего года, нам удалось добиться беспрецедентного 16,5-процентного роста. По словам Араика Арутюняна, в разных сферах запущены крупные проекты, которые в предстоящие годы обусловят стабильное развитие экономики Арцаха.
Премьер-министр РА Карен Карапетян, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул, что каждый визит в Арцах просто вдохновляет. «Показатели развития экономики Арцаха очень впечатляют. По нашим прогнозам, в этом году, мы также будем иметь более высокие показатели экономического роста, чем ожидалось в 2017 году, как с точки зрения экономического роста, так и экономической активности, внешней торговли, а также экспорта и импорта, и полагаю, будет заложена верная основа для дальнейшего развития. Бюджет 2018 года отличается от бюджета 2017 года тем, что, исходя из наших возможностей, основной  упор сделан на создание основы для устойчивого экономического роста», – отметил премьер-министр РА.
Он сообщил, что вчера в Мегри официально открылась Свободная экономическая зона и пригласил бизнес Арцаха также вовлечься в эту платформу, считая ее весьма перспективной.
Премьер-министр РА отметил, что двусторонняя повестка с Республикой Арцах весьма серьезна и разнообразна, охватывает ряд отраслей, в том числе и сельское хозяйство, территориальное управление, здравоохранение, цифровую повестку. «Вместе с вами мы должны зафиксировать: чрезвычайно важно, чтобы все современные тенденции, функционирующие сегодня в мире в системе управления, должны в Арцахе стать будничным явлением. Это крайне необходимо», – отметил Карен Карапетян.
Весьма впечатляющими расценил премьер-министр РА реформы Арцаха в сфере энергетики, выразив уверенность, что Арцах станет самодостаточной, экспортирующей электроэнергию страной.
В конце совещания министры здравоохранения Армении и Арцаха Левон Алтунян и Карине Атаян подписали меморандум о внедрении в Арцахе электронной медицины.