Տրվել է «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու» գործունեության մեկնարկը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այց է կատարել Սյունիքի մարզ, որտեղ ներկա է գտնվել «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու» բացման արարողությանը: Կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել գոտու տարածքով, ծանոթացել այստեղ ստեղծված ենթակառուցվածքային պայմաններին և առաջիկայում նախատեսվող աշխատանքներին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունի, ազատ տնտեսական գոտին ստեղծվել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ, գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել պետության կողմից ստեղծված «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ն։ Նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտվել են, և դեկտեմբերի 15-ին տրվեց ազատ տնտեսական գոտու գործունեության պաշտոնական մեկնարկը։ ԱՏԳ-ն նախատեսված է կառուցապատել 2 փուլով:
Առաջին փուլով ստեղծվել են նվազագույն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ և նախապայմաններ՝ ԱՏԳ աշխատանքները մեկնարկելու և ԱՏԳ-ում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրություն ունեցող ընկերությունների հետ տեղում գործունեությունը կազմակերպելու համար:
Երկրորդ փուլով նախատեսվում է ԱՏԳ գործունեության, ենթակառուցվածքների, տարածքի հավելյալ 70 հեկտարով ընդլայնում` ստեղծելով նախապայմաններ շահութաբեր բիզնես ծավալելու համար: Վերոնշյալ տարածքներից շուրջ 50 հեկտարը կտրամադրվի շահագործողների գործունեության, 10 հեկտարը՝ լոգիստիկ-պահեստային տարածքների, մնացած տարածքները՝ գրասենյակային և այլ ծառայությունների համար։
Լրագրողների հետ զրույցում վարչապետ Կարապետյանը նշել է, որ ԱՏԳ-ի հետ կապված կառավարության մտադրությունները լուրջ են: «Մեր մտադրությունները բավական լուրջ են, որովհետև վստահ ենք, որ այն պայմանները, որոնք ստեղծվելու են Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտում և այն հնարավորությունները, որոնք ունի մեր երկիրը, նկատի ունեմ տնտեսական ռեժիմները, որոնք մենք ունենք ԵԱՏՄ-ի, Եվրամիության, մեր հարևան Իրանի ու այլ երկրների հետ, շատ լավ հնարավորություններ են ստեղծում, որպեսզի բիզնեսը զարգանա»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ տնտեսական գոտում նախատեսվում է ակտիվացնել Իրանի հետ սահմանային առևտուրը, զբոսաշրջությունը, ակնկալվում է, որ իրանցի գործընկերները կտեղակայվեն այստեղ, որպեսզի դուրս գան և Եվրամիության, և ԵԱՏՄ շուկաներ: «Ակնկալում ենք նաև, որ մեր գործընկերները կտեղակայվեն այստեղ, որպեսզի Իրանում աշխատելու հնարավորություն ունենան: Վստահ եմ, որ ազատ տնտեսական գոտին ունի շատ լավ հեռանկարներ: Ուրախ ենք, որ այսօր հայտարարվում է ազատ տնտեսական գոտու ռեժիմը բացելու մասին, սակայն իսկական աշատանքը հիմա է սկսվում»,– ընդգծել է նա:
Ազատ տնտեսական գոտու հնարավորությունները լավագույնս օգտագործելու համար թույլատրվել է ոլորտային լայն ընդգրկվածություն. ներկայացված կլինեն գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, առևտրի, փոխադրումների և պահեստային տնտեսության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտները։
Ազատ տնտեսական գոտու գործունեության արդյունքում առաջիկա տարիներին նախատեսվում է ներգրավել 50-70 շահագործող ընկերություններ, որոնք կիրականացնեն շուրջ 100-130 մլն դոլարի ներդրումներ, կստեղծեն շուրջ 1500 նոր աշխատատեղ և կարտահանեն 250 մլն դոլարի ապրանքներ և ծառայություններ։
Իրանի հետ սահմանակից տարածքում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտին, հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրքը, առևտրային և լոգիստիկ հնարավորությունները, Հայաստանի բազմավեկտոր առևտրային արտոնյալ ռեժիմները, կարող է կամուրջ դառնալ Իրանի, ԵԱՏՄ և ԵՄ երկրների միջև։ Բացի այդ, Մեղրու ազատ տնտեսական գոտին կնպաստի ոչ միայն մարզի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը, այլև Հայաստան օտարերկրյա կապիտալի ներհոսքին, ԻԻՀ հետ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը, ԵԱՏՄ անդամակցության, ԵՄ հետ առկա հարաբերությունների և ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործմանը:
Վարչապետ Կարապետյանի ներկայությամբ ստորագրվել են ազատ տնտեսական գոտու գործունեության առաջին փաստաթղթերը: Մասնավորապես, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» փակ բաժնետիրական ընկերության միջև ստորագրվել է պայմանագիր։ Այն ստորագրել են նախարար Սուրեն Կարայանը և Մեղրի ԱՏԳ-ի տնօրեն Աշոտ Զարբաբյանը:
Համագործակցության հուշագիր է կնքվել «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի և «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ՓԲԸ-ի միջև: Փաստաթուղթը ստորագրել են Մեղրի ԱՏԳ-ի տնօրեն Աշոտ Զարբաբյանը և «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արգամ Ջուլհակյանը:
Համագործակցության հուշագիր է կնքվել «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի և «Արման ընդ պարտնյոր» ՍՊԸ-ի միջև: Հուշագիրը ստորագրել են Մեղրի ԱՏԳ-ի տնօրեն Աշոտ Զարբաբյանը և «Արման ընդ պարտնյոր» ՍՊԸ-ի տնօրեն Արթուր Մուրադյանը:
Համագործակցության հուշագիր է կնքվել նաև «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի և Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցչության միջև, որը ստորագրել են Մեղրի ԱՏԳ-ի տնօրեն Աշոտ Զարբաբյանը և առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն։

Дан старт функционированию «Свободной экономической зоны Мегри»
Премьер-министр Карен Карапетян совершил рабочий визит в Сюникскую область, где присутствовал на церемонии открытия «Свободной экономической зоны Мегри». Глава правительства обобшел территорию зоны, ознакомился с созданными здесь инфраструктурными условиями и планируемыми на ближайшую перспективу работами.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы правительства РА, свободная экономическая зона создана по инициативе правительства РА, организатором ее признано созданное государством ЗАО «Свободная экономическая зона Мегри». Подготовительные работы завершены, и 15 декабря дан официальный старт   функционирования Свободной экономической зоны. СЭЗ планируется застроить в два этапа. На первом создана необходимая инфраструктура и условия для начала работы СЭЗ и организации на месте деятельности с компаниями, заинтересованными в ее работе.
Вторым этапом предусматривается расширение зоны деятельности СЭЗ и его инфраструктуры , расширение территории на 70 гектаров с созданием условий для развития рентабельного бизнеса.  �?з упомянутых территорий около 50 га будет предоставлено для деятельности участников, 10 гектар – под логистические складские помещения, остальные территории – под офисные и иные услуги.
В беседе с журналистами премьер-министр Карен Карапетян отметил, что намерения правительства в связи с СЭЗ серьезны. «Наши намерения довольно серьезны, поскольку мы убеждены в том, что условия, которые должны быть созданы в СЭЗ Мегри, и возможности нашей страны, я имею в виду торговые режимы, которые мы имеем с ЕАЭС, ЕС, соседним �?раном и другими странами, очень хорошая платформа для развития бизнеса», – отметил премьер-министр, добавив, что в экономической зоне планируется активизировать приграничную торговлю с �?раном, туризм, ожидается, что иранские партнеры расположатся здесь, чтобы выйти на рынки и ЕС, и ЕАЭС.
«Ожидаем также,  что наши партнеры также расположатся здесь, чтобы иметь возможность работать в �?ране. Уверен, что Свободная экономическая зона имеет очень хорошие перспективы. Рады, что сегодня объявляется об открытии режима Свободной экономической зоны, однако настоящая работа начинается сейчас», – подчеркнул он.
Для наилучшего использования возможностей Свободной экономической зоны разрешена широкая отраслевая вовлеченность: будут представлены сельское хозяйство, перерабатывающая промышленность, торговля, перевозки, экономика, туризм и другие сферы.
В результате функционирования Свободной экономической зоны в ближайшие годы планируется привлечь 50-70 эксплуатирующих компаний, которые осуществят инвестиции в размере примерно 100-130 млн долларов, будет создано около 1500 рабочих мест, будет экспортировано товаров и услуг на сумму 250 млн долларов.
Создаваемая на приграничной с �?раном территории Свободная экономическая зона, с учетом ее географического положения, торговых и логистических возможностей, многовекторный льготный торговый режим Армении способна стать мостом между �?раном, странами ЕАЭС и ЕС. Кроме того, Мегринская СЭЗ поспособствует не только решению социально-экономических проблем области, но и  притоку в Армению иностранного капитала, укреплению экономических связей с �?Р�?, более эффективному использованию членства в ЕАЭС, нынешних отношений с ЕС и потенциала.
В присутствии премьер-министра Карена Карапетяна были подписаны первые документы деятельности СЭЗ. В частности, подписан договор между Министерством экономического развития и инвестиций РА и ЗАО «Свободная экономическая зона Мегри». Его подписали министр Сурен Караян и директор СЭЗ Мегри Ашот Зарбабян.
Меморандум сотрудничества заключен между ЗАО «СЭЗ Мегри» и ЗАО «Армгидроэнергопроект». Документ подписали Ашот Зарбабян и генеральный директор ЗАО «Армгидроэнергопроект» Аргам Джулакян.
Меморандум сотрудничества заключен между ЗАО «СЭЗ Мегри» и ООО «Арман энд партнер» – его подписали Ашот Зарбабян и директор ООО «Арман энд партнер» Артур Мурадян.
Меморандум сотрудничества заключен между ЗАО «СЭЗ Мегри» и торговым представительством Российской Федерации в Армении – его подписали Ашот Зарбабян и торговый представитель РФ Андрей Бабко.