Կիպրոսի նախագահը հպարտ է կղզու կյանքում հայ համայնքի ավանդի համար
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը հայտարարել է, որ հպարտ է կղզու քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական կյանքում հայ համայնքի ավանդի համար:
Կիպրոսի հայերին նվիրված միջոցառմանը ելույթ ունենալով՝ նախագահը հիշեցրել է, որ երկու ժողովուրդները զոհվել են նույն ագրեսորի պատճառով`նշելով, որ իրենք չեն հանձնվել, պայքարել են եւ շարունակում են պայքարել, որպեսզի միջազգային ասպարեզում մեծ արդարության սկզբունքը գերակշռի, հաղորդում է Cyprus Mail-ը:
«Ահա թե ինչու Կիպրոսն առաջին եվրոպական երկրներից էր, որ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, եւ մենք միասին դատապարտեցինք այս հանցագործության մեղավորներին», – News.am-ի փոխանցմամբ՝  ասել է նա:
Դիմելով Կիպրոսի հայ համայնքին, նա նշել է, որ «որպես պետություն մենք միշտ հպարտանալու ենք, որ ձեր փոքր համայնքը իր էներգիայով արդյունավետ մասնակցում է երկրի բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական»:

Президент Кипра гордиться вкладом армянской общины в жизнь острова
Президент Кипра Никос Анастасиадес заявил, что гордиться вкладом армянской общины в политическую, социальную и экономическую жизнь острова.
Выступая на мероприятии в честь армян Кипра, президент напомнил, что оба народа пали жертвой одного и того же агрессора, отметив, что они не сдались, но боролись и продолжают бороться с тем, чтобы великий принцип справедливости превалировал на международной арене, сообщает Cyprus Mail.
«Вот почему Кипр был одной из первых европейских стран, признавших Геноцид армян, и мы совместно осудили виновных в этом преступлении», – сказал он.
Обращаясь к армянской общине на Кипре, он отметил, что «как государство мы всегда будет гордиться тем, что ваша небольшая община с ее энергией эффективно присутствует во всех аспектах жизни нашей страны – политической, социальной и экономической».
Анастасиадес также рассказал о своем видении свободного и воссоединенного Кипра, где будут жить в мире и процветании все граждане Кипра: киприоты-греки, киприоты-турки, армяне и другие народы.