Հայուհի Դայանա Թաքվորյանը ԱՄՆ–ում բնապահպանության հերոս է դարձել
Ամերիկյան KPBS հեռուստաալիքն ու Կոնֆլիկտների լուծման ազգային կենտրոնը (NCRC) որոշում են կայացրել «Համայնքի հերոս» կոչումը շնորհել ամերիկահայ բնապահպան Դայանա Թաքվորյանին, հայտնում է KPBS հեռուստաալիքը։
Ակտիվիստը Սան Դիեգոյից (Կալիֆոռնիա) արդեն երկար տարիներ պայքարում է էկոլոգիական խնդիրների դեմ, ինչի համար և ստացել է այդ կոչումը։
«ԱՄՆ խոշոր կազմակերպություններն ու քաղաքական գործիչները, այդ թվում նաև ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման, նշել են Թաքվորյանի ձեռքբերումները շրջակա միջավայրի պահպանման համար։ Նրա շնորհիվ Ամերիկայում բացահայտվել են շրջակա միջավայրի պահպանության հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ», – Armeniasputnik-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է հեռուստաընկերության հաղորդագրության մեջ։
Դայանա Թաքվորյանը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հետնորդն է, 1980 թվականին նա հիմնել է Էկոլոգիական առողջության կոալիցիան (Environmental Health Coalition), որը մինչ օրս արդյունավետորեն պայքարում է ԱՄՆ–ում էկոլոգիական ու սոցիալական արդարության համար։

Армянка Даяна Такворян в США стала героем в сфере охраны природы
Американский телеканал KPBS и Национальный центр по урегулированию конфликтов (NCRC) приняли решение присвоить звание «Герой общины» американскому экологу-армянке Даяне Такворян, сообщает телеканал KPBS.
Активистка из Сан Диего (Калифорния) уже долгие годы борется с экологическими проблемами, за что и удостоилась звания.
«Крупные организации и политические деятели США, в том числе и экс-президент США Барак Обама отметили достижения Такворян в деле охраны окружающей среды. Благодаря ей в Америке раскрыто множество проблем, связанных с охраной окружающей среды», – как передает  Armeniasputnik, говорится в сообщении телекомпании.
Даяна Такворян – наследница переживших Геноцид армян, в 1980 году она основала Коалицию экологического здоровья (Environmental Health Coalition), которая по сей день эффективно борется за экологическую и социальную справедливость в США.