Չինաստանում տեղի ունեցավ հայ հետազոտողների և ուսանողների IV առցանց գիտաժողովը
2017թ. նոյեմբերի 26-ինը տեղի ունեցավ արդեն ավանդական դարձած «Չինաստանում հայ հետազոտողների և ուսանողների IV առցանց գիտաժողովը», որի նպատակն է կապ հաստատել Չինաստանում գտնվող հայ հետազոտողների և ուսանողների միջև, համախմբել այս կարևոր մտավոր ռեսուրսը, հայկական գիտական միտքը լավագույնս ներկայացնել Հեռավոր արևելքում։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Չինաստանի հայկական համայնքից, գիտաժողովի ընթացքում Նարե Հարոյանը (Շանհայի մանկավարժական համալսարան) խոսեց տարբեր քաղաքակրթությունների ներկայացուցիչների միջև ծագող խնդիրները, երբ նրանք աշխատում են տարբեր ազգություններից բաղկացած աշխատավայրում, Արմինե Արզումանյանը (Ռենմինի համալսարան, Պեկին) ներկայացրեց Չինաստանի Եվրասիայում աճող ազդեցության շրջանում Հայաստանի հնարավոր դերի շուրջ իր աշխատությունը, Արևիկ Մարգարյանը (Դալիանի համալսարան) բարձրացրեց Դայիանի համալսարանի Հայկական կենտրոնի արդյունավետության կարևորության բարձրացման հարցը, Դիցանույշ Բաբայանը (ՀՀ ԳԱԱ Հ․ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտ), ով ներկայումս բնակվում է Չինաստանում ներկայացրեց Հայերենագիտությունը Ֆրանսիայում քսաներորդ դարավերջին և քսանմեկերորդ դարասկզբին։ Հետազոտող Անի Մարգարյանը (Նանծին քաղաքից) ներկայացրեց հայկական ավանդական տարազներին վերաբերող սեփական հետազոտությունը։
Գիտաժողվը վարում էին Չինաստանի հայկական համայնքի գործադիր մարմնի անդամներ Սարեն Աբգարյանը (Շանհայի Ծիաթոնի համալսարան), Նարե Հարոյանը (Շանհայի մանկավարժական համալսարան) և Չինաստանի Ուսանողական միության ղեկավար Արաքսյա Ներսիսյանը (Չինաստանի կենտրոնական ազգագրական համալսարան):

В Китае состоялся IV онлайн симпозиум армянских исследователей и студентов
26 ноября состоялся ставший уже традиционным IV онлайн симпозиум армянских исследователей и студентов Китая, цель которого – наладить связи между армянскими исследователями и студентами в Китае, сплотить этот важный интеллектуальный ресурс, наилучшим образом представить армянскую научную мысль на Крайнем Востоке.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из армянской общины Китая, в ходе симпозиума Наре Ароян (Шанхайский педагогический университет) говорила о проблемах, возникающих между представителями разных цивилизаций, когда они работают в коллективе, состоящем из представителей разных наций, Армине Арзуманян (университет Ренмина, Пекин) представила свой труд о возможной роли Армении в период нарастания влияния Китая в Евразии, Аревик Маргарян (Даианский университет) подняла вопрос повышения эффективности Армянского центра университета Даиана, проживающая ныне в Китае Дицануйш Бабаян (�?нститут языка им.Ачаряна НАН РА) представила арменоведение во Франции в конце XX и начале XXI веков. �?сследователь Ани Маргарян (город Нанцин) представила собственное исследование, касающееся армянских национальных нарядов.
Симпозиум вели члены исполнительного органа армянской общины Китая Сарен Абгарян (Шанхайский университет Циатона), Наре Ароян (Шанхайский педагогический университет) и руководитель студенческого союза Китая Аракся Нерсесян (Центральный этнографический университет Китая).