Երկքաղաքացիությունը մարդուն կապում է հայրենիքի հետ. մոտ 7 հազար մարդ այս տարի Հայաստանում դարձել է երկքաղաքացի
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար 2017 թվականի առաջին ինն աﬕսների ընթացքում դիﬔլ է 6866 անձ: 2016-ի ողջ տարվա ընթացքում ` 7.229 անձ: «Արﬔնպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Մնացական Բիչախչյանն ասաց, որ 2017թ. հունվար-սեպտեմբերին ﬔրժվել է 356 անձի դիմում, 2016-ին` 840 դիմում:
«Երկրների և ազգությունների մասով առանձին վիճակագրություն չի վարվում»,-ասաց նա: Չնայած պաշտոնական վիճակագրություն չի վարվում, սակայն «Վերադարձ Հայաստան» հիﬓադրաﬕ տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը տեղեկացնում է, որ երկքաղաքացիություն ստանալու համար ավելի հաճախ դիմում են Սիրիայի, Լիբանանի, Վրաստանի հայերը: «Երկքաղաքացիության ինստիտուտը ժամանակին ստեղծվել է նրա համար, որ կապեն սփյուռքը Հայաստանի հետ: Ոչ ուղղակի ձեւով դա նաեւ վերաբերվում է հայրենադարձության զարգացմանը, որովհետեւ մարդիկ, եթե ձեռք են բերում երկքաղաքացիություն, իրենք սկսում են գնալ-գալ Հայաստան եւ գնալ-գալով Հայաստան կապվածության աստիճանը շատ լուրջ է լինում եւ մարդիկ սկսում են մտածել տեղափոխվելու մասին»,- ասաց նա:
«Վերադարձ Հայաստան» հիﬓադրաﬕ տնօրենը նշեց, որ շատ պետություններում արգելում են մարդկանց այլ երկրի քաղաքացի լինել: «Իսկ Հայաստանում նրանք դիտարկվում են որպես ՀՀ քաղաքացի»,-հավելեց նա: Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացի է համարվում այն անձը, ով ՀՀ քաղաքացիությունից բացի, ունի նաև այլ պետության (երկրների) քաղաքացիություն: Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացին Հայաստանի Հանրապետության համար ճանաչվում է ﬕայն որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի:
Օտարերկրացիների համար գործում է Հայաստան մուտք գործելու, երկրում գտնվելու և բնակվելու օրենսդրական ﬔխանիզﬓեր: Իսկ Վարչական իրավախախտուﬓերի վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքով էլ սահմանված է վարչական պատասխանատվություն օտարերկրացիների կողﬕց Հայաստանի Հանրապետությունում առանց վավերական արտոնագրի կամ կացության կարգավիճակի կամ անվավեր փաստաթղթերով բնակվելու համար:
Նույնիսկ այն դեպքում, երբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին ունի նաև այլ երկրի քաղաքացիություն, Հայաստանում կարող է բնակվել առանց ժամկետային սահմանափակման: Եթե լրացել է նրա ՀՀ քաղաքացու անձնագրի վավերականության ժամկետը կամ այն կորցրել է և դեռ նորը չի ստացել, որևէ պատասխանատվություն չի կարող կիրառվել նրա նկատմամբ:
ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմում ներկայացնելու համար «ՀՀ քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված է ընդհանուր պայման, պետք է լրացած լինի անձի 18 տարին, լինի գործունակ, վերջին երեք տարին մշտապես բնակված լինի ՀՀ-ում, կարողանա բացատրվել հայերեն լեզվով, ծանոթ լինի ՀՀ Սահմանադրությանը։

Двойное гражданство связывает человека с родиной: в этом году около 7 тысяч человек получили в Армении двойное гражданство
За январь-сентябрь 2017 года для получения армянского гражданства обратились 6866 человек. За весь 2016-й год – 7.229 человек. В беседе с «Арменпресс» начальник управления виз и паспортов полиции Армении полковник полиции Мнацакан Бичахчян сказал, что за январь-сентябрь 2017 года в получении армянского гражданства было отказано в 356 случаях, а в 2016-м году – в 840 случаях. «Отдельной статистики по странам и национальностям не ведется », – сказал он.
Несмотря на то, что официальной статистики нет, директор фонда «Возвращение в Армению» Вардан Марашлян сообщил, что чаще для получения армянского гражданства обращаются граждане Сирии, Ливана, Грузии.
«В свое время институт двойного гражданства был создан для того, чтобы связать Армению с Диаспорой. В косвенной форме он способствует репатриации, поскольку, имея двойное гражданство, люди чаще ездят на Родину, растет их эмоциональная привязанность, и люди начинают серьезно думать о переезде», – сказал он.
Глава фонда «Возвращение в Армению» отметил также, что во многих государствах двойное гражданство запрещено. «В Армении же эти люди рассматриваются как граждане РА», – добавил он. Двойным гражданином РА считается лицо, помимо гражданства РА, имеющее также гражданство иного государства (стран). Двойной гражданин Армении в РА рассматривается исключительно как гражданин Республики Армения.
Для иностранцев в Армении функционируют законодательные механизмы въезда в Армению, пребывания и проживания в стране. Кодексом же РА об административных правонарушениях предусмотрена административная ответственность иностранцев за проживание на территории РА без визы, статуса пребывания либо по недействительным документам.
Даже в том случае, когда гражданин РА имеет также гражданство иной страны, в Армении может проживать без временных ограничений. Если истек срок действительности его паспорта гражданина РА, либо паспорт утерян и новый еще не получен, в отношении его не может быть применена какая либо ответственность.
Для подачи заявления о предоставлении гражданства РА Законом РА «О гражданстве РА» установлено общее правило: лицо должно быть не младше 18 лет, быть дееспособным, последние 3 года постоянно проживать в РА, уметь объясняться на армянском, быть знакомым с Конституцией РА.