Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2017թ. մրցանակի հանձնման արարողությունը
Նախագահի նստավայրում այսօր երեկոյան տեղի է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2017 թվականի մրցանակի հանձնման արարողությունը, որից հետո ի պատիվ մրցանակի արժանացած «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելի, Հանրապետության Նախագահի անունից տրվել է ընդունելություն:
Համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը միջոցառման սկզբում ներկայացրել է ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ստեղծված՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հանրապետության Նախագահի մրցանակի նախապատմությունը, մրցանակաբաշխության կոմիտեի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի գործունեության սկզբունքները, մինչ այժմ այդ պատվավոր մրցանակին արժանացած աշխարհահռչակ անձանց, անդրադարձել նաև Հայաստանի տնտեսության գիտատար ոլորտներից մեկի՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի մրցակցային առավելություններին, դեռևս Խորհրդային Հայաստանում այս ոլորտում եղած մեծ ներուժին, որը հետագայում ամուր հիմք հանդիսացավ ոլորտի զարգացման համար: Հովիկ Մուսայելյանը խոսել է նաև ՏՏ ոլորտի զարգացման խրախուսմանն ուղղված պետություն-մասնավոր հատված նախաձեռնությունների մասին, որոնցից շատերն արդեն պարբերական բնույթ են ստացել:
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի անդամ Թոնի Մորոյանը ներկայացրել է այս տարվա մրցանակակրի կենսագրությունը, ներդրումը ՏՏ ոլորտում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մրցանակը հանձնել է Թոնի Ֆադելին և այդ առիթով հրավիրած ընդունելության ժամանակ հանդես է եկել ելույթով:
Մրցանակի արժանանալու կապակցությամբ իր շնորհակալական խոսքն է հղել մրցանակակիր Թոնի Ֆադելը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ
Հարգելի՛ պարոն Ֆադել,
Հարգելի՛ բարեկամներ,
Մենք այս երեկո հավաքվել ենք շնորհավորելու և ըստ արժանվույն գնահատելու մի մարդու, որը երիտասարդ տարիքում արդեն զգալի ներդրում է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման գործում: Ես այսօր ուրախությամբ եմ հանձնում «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակը «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելին։ Նա հիրավի այն մարդկանցից մեկն է, որոնք այս թվային դարում ձևավորում են մեր առօրյան ու կենսակերպը:
Հազարամյակների պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը մշտապես ձգտել է յուրացնել և իր միջավայրում տեղայնացնել աշխարհում եղած առաջադեմ ամեն ինչ: Այս մրցանակը ևս այդ մտածողության, աշխարհընկալման և մեր՝ նման ձգտումների դրսևորումներից մեկն է:
Արդեն մոտ մեկ տասնամյակ է՝ մեր երկիրը շարժվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային շուկայում հաստատուն տեղ զբաղեցնելու և նոր բարձունքներ գրավելու ուղղությամբ: Այս ոլորտում աշխատում են շուրջ 600 ընկերություններ, որոնց շարքում են նաև բազմաթիվ աշխարհահռչակ կազմակերպությունների գրասենյակներ: Այսպիսով լուծվում է գրեթե 20 հազար մարդու աշխատանքային զբաղվածության խնդիրը: Մենք արդեն մի քանի տարի է՝ այս բնագավառում արձանագրում ենք միջինը 20-25 տոկոս աճ:
Զարգացման նման տեմպերը պահպանելով՝ մենք չպետք է սահմանափակվենք եղած ցուցանիշներով: Մենք պետք է երազենք, մտածենք և նոր ծրագրեր ստեղծենք ու իրականացնենք: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ընկերությունների քանակը պետք է հասնի հազարների, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ հարյուր հազարների:
Դրա համար մեզ անհրաժեշտ է մասնագիտական կրթության դինամիկ համակարգ, և այս ուղղությամբ մենք դեռ շատ անելիք ունենք: Տասնամյակներով ձևավորված ավանդույթները և անկոտրում կամքով օժտված երիտասարդությունն ամուր հիմք են ծառայելու նշված նպատակներին հասնելու համար: Դա է իմ տեսլականը:
Մենք ունենալու ենք բազմաթիվ նոր մասնագետներ, որոնք առաջ են տանելու մեր երկիրը ինչպես իրենց աշխատանքի, այդպես էլ երկրում եղած ընդհանուր մթնոլորտը փոխելու առումով: Նրանք կոտրում են մեր հասարակությունում երբեմն գլուխ բարձրացնող «փոքր երկիր» լինելու հոգեբանական կաղապարները: Այս ոլորտում աշխատող կանանց և տղամարդկանց գործուն մասնակցությամբ մենք հաստատուն քայլերով գնում ենք դեպի գիտելիքի և բարձր տեխնոլոգիաների վրա հենված զար-գացած տնտեսություն՝ ինտելեկտուալ Հայաստան կառուցելու մեր նպատակին ընդառաջ:
Կարծում եմ, որ մեր մասնագետների համար ուսանելի պետք է լինեն «այՓոդ» նվագարկիչների կամ այլ նորարարությունների մեջ պարոն Ֆադելի լուծումները: Նա խորդուբորդ ճանապարհներ է անցել, դժվարություններ հաղթահարել, բազմաթիվ նոր դասեր սերտել ու հաջողել:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աշխարհում կան, իհարկե, բազմաթիվ խոշոր դերակատարներ: Սակայն հաջողության են հասնում նաև նորարարական գաղափարներ ունեցող մասնագետները և փոքր խմբերով ստեղծվող սկսնակ ընկերությունները:
Նման ստարտափներին նոր եռանդ հաղորդելու նպատակով Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի՝ ՖԱՍՏ-ի հովանու ներքո ներկայումս ներդրվում են դրամաշնորհային-վենչուրային ֆինանսավորման նոր գործիքներ: Դրանք, վստահ եմ, օգտակար կլինեն մեր տաղանդաշատ գիտնականների ու գործարարների համար, կնպաստեն նրանց գործունեությանը և թույլ կտան հասնել բաղձալի արդյունքների:
Մենք հաստատակամ ենք պետություն-մասնավոր հատվածի համագործակցությամբ այս ուղղությամբ նոր հնարավորություններ ստեղծելու գործում: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը պետք է դառնա մեր տնտեսության շարժիչ ուժերից մեկը:
Այս ոլորտում վաղուց արդեն դուրս ենք եկել մրցակցության միջազգային ասպարեզ և բավական վստահ ենք մեր ուժերում՝ առաջատարների հետ մրցակցության մեջ չընկրկելու համար: Հաջողությունների բազմաթիվ պատմություններ ունենք, սակայն ամենահուզիչը Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղի մեր դպրոցական աղջիկների վերջին հաղթանակն է: Այս և բազմաթիվ այլ օրինակներ մեզ վստահություն են ներշնչում վաղվա օրվա հանդեպ:
Այս մրցանակով մենք ցանկանում ենք նշանավորել Ձեր և Ձեր ղեկավարած թիմերի ձեռքբերումները՝ «այՓոդ» նվագարկիչների, «այՖոնների», թերմոկարգավորիչների, երեխաների համար անվտանգ և խելացի խաղալիքների ստեղծման և այլ ոլորտներում:
Հուսով եմ, որ Հայաստանում գտնվելու օրերին Ձեր հաջողության պատմությունը կկարողանաք ներկայացնել մեր ուսանողներին և մասնագետներին ու քաջալերել նրանց հասնելու նոր բարձունքների: Ես չգիտեմ՝ 3-4 տարեկան հասակում տանը, Ձեր պապիկի, Ձեր հայրիկի հետ միասին վարդակները փոխելիս, որքան է զարգացել Ձեր հետաքրքրասիրությունը: Սակայն Ձեր նորարարական գաղափարները կենսագործելու ցանկությամբ տոգորված և նույնիսկ 80 գործարարից 80 մերժում ստանալուց հետո՝ Դուք, այնուամենայնիվ, չեք դադարել հավատալ Ձեր ուժերին և ի վերջո հասել եք հաջողության:
Ըստ իս, առաջին և կարևոր դասը, որ Ձեր պատմությունը կարող է առաջարկել մեզ, հետևյալն է. ձախողումները բաղձալի նպատակին հասնելու ևս մեկ փուլ են: Ձախողումը մի նոր քայլ է դեպի հաջողություն, ձախողումից պետք է եզրակացություններ կատարել և առաջ ընթանալ՝ խուսափելով նախորդ սխալներից: Իմիջիայլոց, այս մոտեցումը հատուկ է ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին, այլ շատ ոլորտներին՝ քաղաքականությունից մինչև գործարարություն և այլ ոլորտներ:
Մենք արդեն 8-րդ անգամ ենք շնորհում այս մրցանակը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հեղափոխական փոփոխություններ առաջարկած և իրականացրած անհատներին: Նախորդ տարիներին արդեն ականատես ենք եղել, թե ինչ խանդավառությամբ են հատկապես մեր երիտասարդները հանդիպում և շփվում իրենց հերոսների հետ:
Մեր մրցանակակիրները հիանալի օրինակ են, թե ինչպես է հնարավոր աշխարհը դարձնել ավելի լավը՝ հեշտացնելով մարդկանց կյանքը և նրանց միջև շփումները:
Բոլորիս անունից ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ պարոն Ֆադելին և շնորհակալություն հայտնում նրա վաստակի համար, որովհետև այն համամարդկային է, և նրա վաստակից օգտվում ենք շատերս:

Presidency hosts presentation of the 2017 Presidential Award for Global Contribution in the Field of Information Technology
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/11/27295-1.jpg)
Later today, the Presidency hosted the presentation of the 2017 Presidential Award for Global Contribution in the Field of Information Technology, after which a reception was held on behalf of the President of the Republic of Armenia to honor Tony Fadel, the founder of Nest Labs Company.
Hovik Musayelyan, Chairman of the Executive Board of the World IT Awards Committee, first presented the background history of the Presidential Award for Global Contribution in the Field of Information Technology, the principles steering the Award Committee and the International Selection Commission, established by the decree of the President of the Republic of Armenia, and the world-renowned award-winners. The speaker highlighted Armenia’s competitive edge in the priority sector of information technology, the great potential that dates a far back as to the Soviet Armenia, which later became a solid basis for further development.
Hovik Musayelyan also spoke about the joint State-private sector initiatives aimed at promoting the development of the IT sector, many of which have become traditional already. The floor was next given to Award Committee member Tony Moroyan who presented the life story of this year’s award winner.
President Serzh Sargsyan handed the prize to Tony Fadel, and delivered a speech at the ceremonious reception held on that occasion. Tony Fadel reciprocated with words of thanks.
Remarks by President Serzh Sargsyan delivered at the presentation of the Presidential Award for Global Contribution in the Field of Information Technology
Dear Mr Fadel,
We have gathered tonight to extend congratulations and express our appreciation to a person who has made a significant contribution to the development of information technology at a young age already.
I am happy to hand the Presidential Award for Global Contribution in the Field of Information Technology to Tony Fadel, the founder of Nest Labs. He is really one of those people who are shaping our everyday life and lifestyle in this digital era.
During its millennial history, the Armenian people has always sought to master and adapt to the local medium everything progressive in the world. This award is the manifestation of our mentality, ideology and aspirations.
For over a decade now, our country has been looking for a niche in the global market of information technology in quest of new achievements. There are about 600 IT companies operating in Armenia, including many world-renowned organizations. This has helped solve the problem of employment for about 20 thousand people.
We have been experiencing an average of 20-25% growth over the past few years. It is important for us to not limit ourselves to the indicators we have. We need to dream up, think of and create new projects and implement them.
We should have thousands of IT companies and hundreds of thousands of specialists working in the field of information technology. That is why we need a dynamic system of special education, and we have a lot to do in this regard. The decades-old traditions and the youth with a strong will shall serve as a solid foundation for achieving those goals. That is my vision.
We shall have many new professionals who will bring our country to the point of changing their work and the overall climate in the country. They will break the psychological template of being a “small country” which sometimes comes to the forefront in our society.
Together with the active involvement of women and men working in this field, we are steadfastly moving towards a knowledge-based technological economy in line with our goal of building an intellectual Armenia.
Dear Colleagues,
I think Mr. Fadel’s solutions relating to iPod players or other innovations should be instructive for our specialists. He has gone through deeper roads overcoming difficulties, learning new lessons on his way to success.
Certainly, there are many major players in the IT industry. However, there are also successful professionals with innovative ideas and start-up companies set up by smaller groups.
New grant-venture financing tools are currently being introduced under the auspices of the Armenian Science and Technology Foundation – FAST – in an effort to encourage the startups. I am sure that they will be useful to our talented scientists and businessmen, and will help them to achieve the desired results. We are determined to provide new opportunities in this area in cooperation with the private sector. Information technology should be one of the driving forces behind the economy.
In this field, we have long been on the global track of competitiveness, and we are confident in our ability to compete with the leaders.
We have a lot of success stories, but the most exciting one is the recent victory of our schoolgirls from Karbi village school in Aragatsotn Marz. These and many other examples give us confidence in tomorrow’s day.
With this award, we wish to highlight the achievements of your team and yourself in the field of iPod players, iPhones, thermoregulators, safe and smart toys for children, and many more.
I hope you will be able to present your success story to our students and professionals and encourage them to reach new heights.
I can not tell how much your curiosity used to be fueled when you joined your grandfather, your father to change the wall outlets at home as a child of 3-4. However, you did not give up and eventually succeeded since you were strong with an earnest desire to live up to your new ideas even after having 80 applications rejected by 80 businessmen.
In my opinion, the first and most important lesson that your story can teach us is as follows: failures are another step forward on the way to achieving the desired goal. Failure is a new step towards success. One should draw conclusions from failures and go ahead, avoiding the previous mistakes. By the way, this approach is not unique for the field of the information technologies, but also to many other fields from politics to business and beyond.
We have been awarding this prize for the eighth time to individuals who have proposed and implemented revolutionary changes in information technology. Over the past years, we could witness the enthusiasm with which young people met and interacted with their heroes.
Our prize winners are an excellent example of how to make the world better by improving people’s lives and facilitating contacts.
On behalf of all of us, I once again felicitate Mr Fadel and thank him for his work, as his accomplishment is for the whole humanity and many of us use it.