Իսրայելում քրգործ է հարուցվել Բաքվի խնդրանքով հայկական դիրքերին հարվածած ընկերության դեմ
Իսրայելում քրեական գործ է հարուցվել Aeronautics Defense Systems ընկերության դեմ՝ 2017-ի ամռանը Ադրբեջանի խնդրանքով հայկական դիրքերի վրա անօդաչու թռչող սարքի փորձարկման մեղադրանքով:
The Time of Israel կայքի փոխանցմամբ, գործը վարում է երկրի ոստիկանության միջազգային հանցագործությունների հետաքննությունների բաժինը:
Նշվում է նաև, որ չի հրապարակվելու «խոշոր պատվիրատուի անունը», որի հետ ընկերությունը փորձարկել է ԱԹՍ-ը: «Չնայած ընկերությունը հրաժարվում է նշել «խոշոր պատվիրատուի» անունը, ակնհայտ է, որ դա Ադրբեջանն է: Զենքի վաճառքի կասեցման որոշումը եղել է այն բանից հետո, երբ ադրբեջանցիների խնդրանքով ընկերությունը փորձարկել է Orbiter 1K մոդելի ԱԹՍ-ն հայկական դիրքերի վրա` Լեռնային Ղարաբաղում: Գեներալ Արմեն Գյոզալյանի փոխանցմամբ, հուլիսի 7-ին փորձարկման արդյունքում երկու հայ զինվոր էր վիրավորվել»,-գրում է կայքը:
Կայքի փոխանցմամբ, Aeronautics-ի տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ ընկերությունը $20 մլն-ի պայմանագիր ունի «խոշոր պատվիրատուի» հետ: Ասվում է նաև, որ այժմ աշխատում են պաշտպանության նախարարության հետ՝ խնդրի հստակեցման շուրջ: «Aeronautics-ը նկատում է, որ նախարարության հետ խնդրո առարկան միայն «խոշոր պատվիրատուին», և ոչ մյուս արտասահմանցի գնորդներին, ԱԹՍ-ների վաճառքն է»,-panarmenian.net-ի փոխանցմամբ՝ գրում է կայքը:
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նոյեմբերին իսրայելական Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, պատասխանելով Իսրայելից ռազմական օգնության կամ ռազմական արտահանման մասին և երկու երկրների միջև թեմայի շուրջ ծագած խնդիրների վերաբերյալ հարցին, ասել էր, որ սպառազինության առևտուրը բանջարեղենի առևտուր չէ, և նմանատիպ առևտուրը միշտ իր սև կողմն ունի:
2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանն Արցախի դեմ կիրառեց Իսրայելի կողմից վաճառած կամիկաձե դրոնները: Այդպիսի դրոններից մեկով խոցվեց հայ կամավորականների ջոկատ տեղափոխող ավտոբուսը, զոհվեց 7 մարդ: Հայաստանն իր բողոքն էր արտահայտել Իսրայելին` Ադրբեջանին զենք-զինամթերք վաճառելու փաստի առնչությամբ։
2017-ի ամռանը ընկերության պատվիրակությունը բանակցում էր Բաքվի հետ ԱԹՍ-ների մատակարարման հարցի շուրջ, երբ ադրբեջանական կողմը զինվորականներին խնդրել է ցուցադրել դրա հնարավորություններն իրական մարտական պայմաններում` հայերի դիրքերի վրա: ADS-ի պատվիրակության ղեկավարությունը համաձայնվել էր և պահանջել նույնը դրոնների հրահանգիչներից, սակայն վերջիններս հրաժարվել էին կատարել պահանջները:Իսրայելի ՊՆ-ն հետաքննություն էր սկսել՝ պարզելու, թե արդյոք անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ) արտադրող ընկերությունն Ադրբեջանի խնդրանքով հայկական դիրքերի վրա անօդաչու սարք է փորձարկել։
2007 թվականին Իսրայելն ու Ադրբեջանը $1,6 մլրդ-ի զենքի մատակարարման պայմանագիր են կնքել: Բացի անօդաչուներից, Իսրայելը մատակարարում է Ադրբեջանին ռադարներ, հակատանկային հրթիռներ, ականանետեր, գիշերային տեսանելիության սարքեր, այլ ռազմական պարագաներ:

В �?зраиле завели уголовное дело против компании, ударившей по армянским позициям по просьбе Баку
В �?зраиле завели уголовное дело в отношении израильского производителя беспилотников Aeronautics Defense Systems (ADS), который предположительно пытался бомбить армянские ВС по поручению Азербайджана во время демонстрации одного из своих беспилотных летательных аппаратов-камикадзе в 2017 году.
В сообщении полиции отмечается, что имя «крупного заказчика», с которым компания испытывала БПЛА, не будет обнародовано, пишет The Time of Israel.
«Несмотря на то, что компания отказывается называть имя «крупного заказчика, ясно, что это Азербайджан. Решение приостановить продажу оружия было принято после того, как по запросу Азербайджана компания протестировала БПЛА типа Orbiter 1K на армянских позициях в Нагорном Карабахе.По словам генерала Армена Гёзаляна, в результате испытания 7 июля двое армянских солдат были ранены»,- пишет издание.
29 августа Министерство обороны �?зраиля заблокировало поставку беспилотников израильской компании в одну из стран, в результате чего сорвался контракт на $20 млн. Об этом сообщила сама компания в биржевом коммюнике.Страна-покупатель в документе не называется, однако с большой долей вероятности речь шла об Азербайджане. При этом поставки, о которых говорится в коммюнике, были запланированы на 2017–2018 годы.
В августе в израильских СМ�? появилась информация о том, что сотрудники компании по просьбе азербайджанских военных участвовали в ударе по армянским позициям в Нагорном Карабахе. Видеосъемку атаки якобы потом собирались показать по азербайджанскому телевидению, «чтобы продемонстрировать национальную гордость и военную мощь». Однако из-за того, что операторы отказались выполнять эту просьбу и управлять беспилотниками, за дело взялись менеджеры, не имеющие достаточного опыта. Никто из военнослужащих Нагорно-Карабахской Республики не погиб.