Դանիայում լույս է տեսել Կարեն Յեփփեի մասին պատմող գիրքը
Վերջերս Դանիայում լույս է տեսել դանիացի միսիոներ Կարեն Յեփփեի մասին պատմող գիրքը. «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Կանադայի «Հորիզոն» պարբերականը՝ հղում կատարելով դանիական «Bogvaegten» կայք-էջին:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի ժամանակ Յեփփին ներկայացրել են որպես «Հայերի դանիացի մայրը»: Դանիացի միսիոները 26 տարեկանում հայերի մասին դասախոսություն է լսել  և որոշել է ուսուցչություն անել հայ որբ մանուկների համար:
Յեփփեն մեկնում է Ուրֆա և միանում գերմանացի հոգևորական Յոհաննես Լեփսուսի անմիջական վերահսկողությամբ գործող որբանոց-դպրոցին:
Հայոց ցեղասպանությունից հետո գնում է Սիրիա, որտեղ հայ այրի կանանց համար ստեղծել է որբանոցներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ ու աշխատասենյակներ, այնուհետև որպես Մերձավոր Արևելքում կանանց ու երեխաների պաշտապանության Հալեպի կոմիտեի տնօրեն՝ փորձել է է փրկել այդ տարածքում ապաստան գտած մոտ 2 հազար հայ կանանց ու երեխաների:
Կարեն Յեփփեն հնարավոր ամեն բան արել է, որպեսզի լավ հարաբերություններ հաստատվեն բեդվինների ու հայ գյուղացիների միջև, որի շնորհիվ Ռաքքայի շրջանում նրան հաջողվել է ստեղծել 6 հայկական գյուղական գաղթօջախներ, ինչպես օրինակ՝ ԹելԱրմեն, Թել Սամեն ու Չարփ Պետրոս և այլք:
Այսօր Կարեն Յեփփեի անունով է կոչվում Հալեպի առաջին հայկական բարձրագույն դպրոցը, որը բացվել է 1946 թվականին:

В Дании вышла в свет книга о Карен Эппе
Недавно в Дании вышла в свет книга о датской миссионерке Карен Эппе, как передает «Армяне сегодня», сообщает Канадское издание «Горизонт» со ссылкой на датский сайт «Bogvaegten».
На международном кинофестивале «Золотой абрикос» Эппе была представлена как «Датская мать армян». Датская миссионерка в 26-летнем возрасте услышала лекцию об армянах и решила стать учительницей армянских сирот.
Эппе отправляется в Урфу и присоединяется к школе-приюту, функционировавшему под руководством немецкого духовного служителя �?оганнеса Лепсиуса.
После Геноцида армян она отправляется в Сирию, где создала для армянских женщин-вдов приюты, школы, больницы и мастерские, затем, в качестве директора Алеппского комитета защиты женщин и детей на Ближнем Востоке попыталась спасти около 2 тысяч армянских женщин и детей, приютившихся на этой территории.
Карен Эппе сделала все возможное, чтобы наладить хорошие отношения между бедуинами и армянскими крестьянами, благодаря чему ей удалось создать в районе Ракки 6 армянских сельских колоний – как, например, ТелАрмен, ТелСамен, Чарп Петрос и другие.