Հրանտ Դինքի հիմնադրամը հրապարակել է թուրքական մամուլում ատելության դրսևորման մասին նոր զեկույցը. հայերը թիրախավորվել են 247 հրապարակման մեջ
Ստամբուլում գործող Հրանտ Դինքի անվան հիմնադրամը հրապարակել է թուրքական մամուլում ատելության դրսևորումների մասին իր նոր զեկույցը: Ինչպես հաղորդում է  demokrathaber.org կայքը, ըստ հիմնադրամի դիտարկումների՝ վերջին ամիսներին ազգայնական մամուլի թիրախում ամենից շատ հայտնվել են հրեաներն ու սիրիացի ներգաղթյալները:
Զեկույցը փաստում է, որ 2017 թվականի մայիսից մինչև օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում թուրքական մամուլում հրապարակվել է էթնիկ և կրոնական խմբերի դեմ ատելության դրսևորում պարունակող 1 910 լուր և հոդված, որոնց մեջ առկա է եղել ընդհանուր առմամբ ռասիստական ու ազգայնական բնույթի 2 466 արտահայտություն:
Դինքի հիմնադրամի՝ Մամուլում ատելության դրսևորումների մասին նախագծի աշխատանքային խմբի՝ Ֆունդա Թեքինի, Փընար Էնսարիի, Մերվե Նեբիօղլուի և Էզգի Քանի կողմից պատրաստված 146-էջանոց զեկույցում ուշադրություն է հրավիրվում այն փաստի վրա, որ նման վիճակագրական պատկերի վրա իրենց ազդեցությունն են ունեցել այս ընթացքում տեղի ունեցած Կիպրոսի ժնևյան համաժողովը, թուրք-հունական ծովային ճգնաժամերը, Պարսից ծոցի երկրների կողմից Քաթարի շրջափակումը, Պաղեստինում եղած բախումները, Սրեբրենիցայի կոտորածում՝ Նիդերլանդների իշխանությունների մասամբ պատասխանատու լինելու մասին որոշումը, ռոհինջա մահմեդականների դեմ հարձակումները և օգոստոսի 29-ին Թուրքիայում նշվող Դումլուփընարի ճակատամարտում տարած հաղթանակի 95-ամյակը:
Ընդհանուր առմամբ այս ամիսների ընթացքում մամուլում հանդիպել է հրեաներին թիրախավորող 493 հրապարակում, 472 հրապարակման մեջ հեղինակները ատելության դրսևորումներ են ցուցաբերել սիրիացի ներգաղթյալների նկատմամբ, 256 հոդված կամ լուր բացասական շեշտադրումով անդրադարձել է հունաստանցի հույներին, հայերին թիրախավորել են 247 հրապարակման մեջ, ևս 212 հոդված կամ լուր ատելությամբ է խոսել Թուրքիայի հույների մասին:
Ամենից շատ ատելության դրսևորումները հանդիպել են թուրքական «Յենի Աքըթ», «Միլլի գազեթե», «Յենի մեսաժ», «Յենի Քոնյա», «Իսթիքլալ» և «Բուրսա սանջաք» պարբերականներում, գրում է tert.am-ը:

Фонд Гранта Динка опубликовал новый доклад о проявлении ненависти в турецкой прессе: армяне оказались мишенями в 247 публикациях
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/11/yeni.thumb_.jpg)
Функционирующий в Стамбуле фонд Гранта Динка опубликовал новый доклад о проявлении ненависти в турецкой прессе. Как сообщает сайт demokrathaber.org, согласно наблюдениям фонда, в последние месяцы мишенью националистической прессы больше всех оказались евреи и сирийские мигранты.
Доклад констатирует, что за период с мая по август 2017 года в турецкой прессе было опубликовано 1910 информаций и статей, содержащих ненависть к этническим и религиозным группам. В них присутствовало 2466 выражений расистского и националистического характера.
В 146-страничном докладе, подготовленном рабочей группой проекта фонда Динка о проявлениях ненависти в прессе, в составе Фунды Текин, Пенар Энсари, Мерве Небиоглу и Эзги Кани, привлекается внимание к тому факту, что на подобную статистическую картину повлияли происходившие в этот период Женевский форум по Кипру, турко-греческие морские кризисы, блокада Катара странами Персидского залива, столкновения в Палестине, решение о частичной ответственности властей Нидерландов за истребление в Сребренице, нападения на мусульман рохинджа и празднование в Турции 29 августа 95-летия победы в битве при Думлупенаре. В общей сложности за эти месяцы в прессе появилось 493 публикации, мишенями которых были евреи, в 472 – сирийские мигранты, в 256 публикациях с негативными акцентами упоминались греки из Греции, мишенями 247 публикаций были армяне, в 212 публикациях содержалась ненависть к грекам Турции.
Больше всего ненависти встречено в турецких изданиях «Йени Акет», «Милли газете», «Йени месаж», «Йени Коня», «�?стиклал» и «Бурса санчак», пишет tert.am.