Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններն ընդգրկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում
Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում ընթացող կազմակերպության Գլխավոր կոնֆերանսի 39-րդ նստաշրջանը որոշում է ընդունել ընդգրկելու Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից` Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի աջակցությամբ ներկայացված «Կոմպոզիտոր, էթնոերաժշտագետ, բանահավաք, երգիչ Սողոմոն Սողոմոնյանի, հայտնի որպես` Կոմիտաս վարդապետի (1869-1935 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը», և Վրաստանի ու Ռուսաստանի աջակցությամբ ներկայացված «Բանաստեղծ, գրող, թարգմանիչ Հովհաննես Թումանյանի (1817-1923 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը» խորագրով հայտերն ստացել են Կազմակերպության հավանությունը:
Տեղեկանք: 1998 թվականից առ այսօր Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում ներառվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված 23 հոբելյանական տարեթիվ:
Նախորդ երկամյակի համար հաստատվել էին ՀՀ կողմից ներկայացված «Ոսկան Երևանցու տպագրությամբ հայերեն առաջին Աստվածաշնչի (1666 թ.) 350-ամյակը» և «Հովհաննես Այվազովսկու (1817-1900 թթ.) ծննդյան 200-ամյակը» հայտերը:

Юбилеи 150-летия Комитаса и Ованеса Туманяна включены в календарь Знаменитых людей и важных событий ЮНЕСКО 2018-2019гг.
Проходящая в Париже, в штаб-квартире ЮНЕСКО 39-я сессия Генеральной конференции организации приняла решение включить  юбилеи 150-летия Комитаса и Ованеса Туманяна в календарь Знаменитых людей и важных событий ЮНЕСКО 2018-2019гг.
Заявки, представленные Республикой Армения при поддержке Франции и германии «150-летие со дня рождения композитора, этномузыканта, фольклориста,    певца Согомона Согомоняна, известного как вардапет Комитас (1869-1935гг.)» и при поддержке Грузии и России «150-летие со дня рождения поэта, писателя, переводчика Ованеса Туманяна (1817-1923гг.) получили одобрение организации.
Справка. С 1998 года по сей день в календарь Знаменитых людей и важных событий ЮНЕСКО были включены 23 юбилейные даты, представленные Республикой Армения.
На два предыдущих года были утверждены заявки, представленные РА «350-летие первой Библии на армянском языке, изданной Восканом   Ереванци (1666г.)» и «200-летие со дня рождения Ованеса Айвазовского (1817-1900гг.)».