Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններն ընդգրկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում
Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում ընթացող կազմակերպության Գլխավոր կոնֆերանսի 39-րդ նստաշրջանը որոշում է ընդունել ընդգրկելու Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից` Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի աջակցությամբ ներկայացված «Կոմպոզիտոր, էթնոերաժշտագետ, բանահավաք, երգիչ Սողոմոն Սողոմոնյանի, հայտնի որպես` Կոմիտաս վարդապետի (1869-1935 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը», և Վրաստանի ու Ռուսաստանի աջակցությամբ ներկայացված «Բանաստեղծ, գրող, թարգմանիչ Հովհաննես Թումանյանի (1817-1923 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը» խորագրով հայտերն ստացել են Կազմակերպության հավանությունը:
Տեղեկանք: 1998 թվականից առ այսօր Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում ներառվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված 23 հոբելյանական տարեթիվ:
Նախորդ երկամյակի համար հաստատվել էին ՀՀ կողմից ներկայացված «Ոսկան Երևանցու տպագրությամբ հայերեն առաջին Աստվածաշնչի (1666 թ.) 350-ամյակը» և «Հովհաննես Այվազովսկու (1817-1900 թթ.) ծննդյան 200-ամյակը» հայտերը:

150th birth anniversaries of Komitas and Hovhannes Tumanyan included in UNESCO calendar of renowned people and important events
The 39th Sitting of the General Conference of the UNESCO, which is taking place in Paris, adopted a decision to include the 150th birth anniversaries of Komitas and Hovhannes Tumanyan in the 2018-2019 UNESCO calendar of renowned people and important events.
The UNESCO approved the bids of the Republic of Armenia – “150th birth anniversary of composer, ethnomusicologist, folklorist, singer Soghomon Soghomonyan, known as Komitas Vardapet (1869-1935)” submitted with the support of France and Germany and the bid “150th birth anniversary of poet, writer, translator Hovhannes Tumanyan (1817-1923)” submitted with the support of Georgia and Russia.
Reference: Since 1998, 23 anniversaries submitted by the Republic of Armenia have been included in the UNESCO calendar of renowned people and important events.
The bids submitted by the Republic of Armenia, including “350th anniversary of the first Armenian Bible printed by Voskan Yerevantsi (1666)” and “200th birth anniversary of Hovhannes Aivazovsky (1817-1900)”, had been approved for the previous two years.