Լիբանանահայ ջութակահար Արա Մալիքյանը հիացրել է ռումին հանդիսատեսին
Ռումինական մի շարք առաջատար լրատվամիջոցներ անդրադարձել են Իսպանիայում բնակվող լիբանանահայ ջութակահար Արա Մալիքյանի (Ara Malikian)՝ նոյեմբերի 7-ին Բուխարեստի հռչակավոր Սալա Պալատուլուի (Sala Palatului) դահլիճում կայացած մենահամերգին, իսկ a1 հեռուստաընկերության «Բարի առավոտ» հաղորդումը համերգից մի քանի օր առաջ հյուրընկալել էր Մալիքյանին։
Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը, համերգը կրում էր «Ջութակի անհավատալի շրջագայություն» խորագիրը, ինչը նկարագրում է արտիստի կապը իր երաժշտական գործիքի հետ. ջութակը պատրաստում է իտալական Մոդենայի հմուտ վարպետներից մեկը, որը հասնում է մինչև Լիբանան, որտեղ երեքամյա Արան այն նվեր է ստանում հորից, նա էլ իր հորից, ինչը նրանց անբաժան է դարձնում և հիմք է դնում ժամանակի միջով և երաժշտության տարբեր ժանրերի համադրությամբ երաժշտական մի փառահեղ շրջագայության։ Վիրտուոզ կատարումներին զուգահեռ Մալիքյանը նույն վարպետությամբ մանրապատումների ձևով հանդիսականին է ներկայացնում իր և իր ընտանիքի կյանքի ուղին` Հայոց ցեղասպանությունից, որը վերապրել է արտիստի պապիկը, մինչև Լիբանանյան մանկություն ու պատանեկություն, այնուհետև ուսումնառություն և հաստատում Եվրոպայում: Դահլիճը երկարատև հոտնկայս ծափահարեց, երբ արտիստը կատարեց իր իսկ ստեղծագործությունը, որ նա գրել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով և նվիրել երեկվա և այսօրվա բոլոր զոհերին ու տառապյալներին:
Հիշեցնենք, որ ռումին հանդիսատեսը մեկ անգամ արդեն հասցրել էր հիանալ Մալիքյանի տաղանդով, երբ 2016 թ. մայիսի 27-ին Արա Մալիքյանը ելույթ ունեցավ Բուխարեստում՝ տպավորելով իր հրաշալի ստեղծագործություններով, որոնց թվում էր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «1915»-ը, Բախի ստեղծագործությունները, ռումինական ավանդական «Արտույտը» կամ Լեդ Զեփելինի «Քաշմիրը»։ Այդ ժամանակ Մալիքյանը գերել էր ռումին հանդիսատեսին ոչ միայն իր ոճով և մատուցմամբ, այլև այն խոստովանությամբ, որ նա շատ է սիրում ռումինական ավանդական երաժշտությունը. «Այն առանձնահատուկ է հատկապես ջութակահարների համար։ Շատ բուռն զգացումներ ունեցանք «Արտույտը» ներկայացնելիս, ու չգիտեմ՝ արդյո՞ք դա լավ ներկայացրինք, թե՞ ոչ», նշել էր Մալիքյանը։
Համերգի ընթացքում նշելով, որ լիբանանահայ է՝ Մալիքյանը ներկայացրել էր «1915»-ը և խոսել Ցեղասպանության մասին. «Այս ցեղասպանությունը մոռացված չէ։ Այն նույնիսկ ճանաչված չէ որոշ երկրների կողմից։ Դրա պատճառով է, որ դեռևս տեղի են ունենում նման ոճրագործություններ։ Սիրիայում տեղի է ունենում ցեղասպանություն, և ոչ ոք ոչինչ չի կարողանում անել»։
Հենց նախորդ տարվա համերգի ժամանակ էր Մալիքյանը խոստացել, որ կվերադառնա Բուխարեստ։
Նոյեմբերի 7-ի համերգից հետո Արա Մալիքյանը Ռումինիայում Հայաստանի դեսպան Համլետ Գասպարյանին և իրեն ողջունելու եկած հայերին խոստովանեց, որ փափագում է Հայաստան գալ համերգի և սպասում է այն  պահին, երբ դա կհաջողվի:
Սալա Պալատուլույում Մալիքյանին նվագակցում էին Ումբերտո Արմասը (Humberto Armas)` ջութակ, Հեկտոր Էլ Տուրկոն (Hector El Turco)` թմբուկ, Կրիստինա Լոպեսը (Cristina Lopez)` թավջութակ, Խորխե Գուիլեն Դել Կաստիյոն (Jorge Guillen Del Castillo)` ջութակ, Տանյա Բերնաես Աբադը (Tania Bernaez Abad)` կոնտրաբաս, Նանթա Կումարը (Nantha Kumar)` հնդկական թմբուկ, Տոնի Կարմոնան (Tony Carmona)` կիթառ։

Several  leading Romanian presses have covered the solo concert that Spain-based Lebanese-Armenian violinist Ara Malikian gave at the proclaimed Sala Palatului Hall in Bucharest on November 7, and a1 TV had hosted Malikian a couple of days before the concert on its Good Morning show.
As reported Hayern Aysor, the concert was entitled “The Incredible Tour of the Violin”, describing the artist’s relationship with his musical instrument. Malikian’s violin was made by a skillful master of Italy’s Modena. It makes it all the way to Lebanon where 3-year-old Ara receives it as a gift from his father, who received it from his father. This makes them inseparable and lays the foundation for a glorious musical tour through time and through the synthesis of different musical genres. Alongside virtuoso performances, through short stories, Malikian presents his and his family’s life starting from the Armenian Genocide, which the artist’s grandfather survived, and ending with his childhood and teenage years in Lebanon and later his study and how he settled in Europe. The audience gave a long standing ovation when the artist performed his own song that he had written on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide and dedicated it to all the victims and sufferers of the past and present.
Let us remind that the Romanian audience had already been charmed by Malikian’s talent when he performed in Bucharest on 27 May 2016, impressing the audience with performances of his wonderful works, including the work “1915” (dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide), Bach’s works, the traditional Romanian song “The Lark” and Led Zeppelin’s “Kashmir”. Malikian captivated the Romanian audience with not only his style and performance, but also the confession that he really loves traditional Romanian music. “It is unique, especially for violinists. We had strong emotions when we were performing “The Lark”, and I don’t know if we performed it well or not,” Malikian had stated.
During the concert, Malikian stated that he was Lebanese-Armenian, performed the song “1915” and talked about the Armenian Genocide. “This genocide is not forgotten. It is not even recognized by certain countries. This is why such crimes are still being committed. A genocide is taking place in Syria, and nobody is able to do anything about it,” he had said.
It was during last year’s concert when Malikian had promised to return to Bucharest.
After the November 7 concert, Ara Malikian admitted to Armenia’s Ambassador to Romania Hamlet Gasparyan and the local Armenians that he wanted to give a concert in Armenia and that he was waiting for that moment.