Լուսանկար, որը դեռ երկար կջերմացնի մեզ
Մեր կրթօջախում՝ «Հերացի» ավագ դպրոցում, մի բարի ավանդույթ կա. դպրոցական արձակուրդի օրերին սովորողներն այցելում են տարբեր կազմակերպություններ, ծանոթանում նրանց գործառույթներին, իրականացնում կամավորական գործունեություն։ Այս նախաձեռնությունը, որի հեղինակն, ի դեպ, մեր դպրոցի տնօրեն Ն. Սարգսյանն է, մեծապես նպաստում է աշակերտներիս մասնագիտական կողմնորոշմանը, քաղաքացիական ակտիվ դիրքորոշման ձևավորմանը։ Ի թիվս մեր դասարանի մյուս աշակերտների՝ ինձ բախտ վիճակվեց այցելելու Սփյուռքի նախարարություն, հանդիպել նախարարարության աշխատակիցների և անձամբ նախարար տիկին Հակոբյանի հետ, լսել «Հայաստան-Սփյուռք» գործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին և լուսանկարվել տիկին նախարարի հետ։ Ես հասկացա, որ Հայաստանն ու Սփյուռքը իսկապես միասին են, և այս հարցում մեծ է նաև նախարարության դերը։ Իսկ երբ մասնակցեցի Ղազախստանի Պավլոդարի մարզի «Հայրենիք» հայկական ազգամշակութային միավորման հետ կազմակերպված տեսաժողովին, որի ընթացքում քննարկվեցին հայապահպանությանն առնչվող բազմաթիվ ծրագրեր, մի տեսակ թեթևություն իջավ սրտիս. ես հասկացա, որ հայրենիքից հեռու էլ մեր հայրենակիցները չեն կորցրել իրենց ազգային դիմագիծը, հավատարիմ են մնացել հայկական ինքնությանը, ավանդույթներին և այժմ լուրջ ձեռնարկներ են իրականացնում այդ ամենը պահելու ու պահպանելու համար։ Ես մեծ ոգևորությամբ լսեցի հայրենաճանաչության ամենամյա ծրագրերի, փառատոների, ամենատարբեր միջոցառումների մասին, որոնց հասցեատերը հիմնականում երիտասարդությունն է։ Հենց այդ պահին էլ ես և ընկերներս որոշեցինք բարեկամանալ
Պավլոդարի մարզի «Հայրենիք» ՀՄԿ-ի կիրակնօրյա դպրոցի սաների հետ և որպես առաջին քայլ՝ խոստացանք նրանց ուղարկել 2017 թ. ՍՆ «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկված Մխիթարյան միաբանության վերաբերյալ մեր կողմից պատրաստած տեղեկատվական նյութերի փաթեթը՝ Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված միջոցառումներ կազմակերպելու համար։
Նախարարությունից հեռացանք ոգևորված և հայրենասիրական նոր լիցքեր ստացած։ Հպարտ էինք, որ աշխարհի բոլոր ծայրերում ապրող մեր հայրենակիցները հավաքվել են իրենց հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության շուրջը և համատեղ փորձում են հզորացնել այն։ Իսկ տիկին նախարարի հետ մեր լուսանկարը դեռ երկար կջերմացնի մեզ բոլորիս։

A photo that will warm our hearts for a long time
Our school – Heratsi High School – has a nice tradition. During vacation, the students visit different organizations, become familiar with their functions and work as volunteers. This initiative, the author of which is actually our school’s director N. Sargsyan, really helps us students with professional orientation and helps us have an active civic stance. I was one of the students of my class who was lucky to visit the Ministry of Diaspora, meet with the employees and Mrs. Hakobyan in person, hear about the activities carried out for the Armenia-Diaspora partnership and take a photo with the Minister. I realized that Armenia and the Diaspora are truly one body and that the Ministry of Diaspora plays a major role in this regard. When I participated in the teleconference that the Ministry held with representatives of “Hyrenik” (Homeland) Armenian National and Cultural Union of the Pavlodar region of Kazakhstan and listened to discussions on several programs for preservation of the Armenian identity, I felt a little at ease because I realized that our compatriots abroad have not lost their image, have stayed true to the Armenian identity and traditions and are currently carrying out major initiatives to protect and preserve all this. I was very excited as I listened to the discussion on the annual programs for homeland recognition, festivals and various events that are mainly for young Armenians. It was at that moment that my friend and I decided to establish friendly ties with the students of the Armenian Sunday school of “Hyerenik” Armenian National and Cultural Union of Pavlodar, and as a first step, we promised to send them our package of materials related to the Mekhitarist Congregation (included in the 2017 Our Greats Program of the RA Ministry of Diaspora) in order to organize the events dedicated to the 300th anniversary of the establishment of the Mekhitarist Congregation on Saint Lazarus Island in Kazakhstan.
We left the Ministry with excitement and a greater feeling of patriotism. We took pride in the fact that Armenians around the world have gathered around their homeland (the Republic of Armenia) and are trying to make it strong together. As for our photo with the Minister, it will warm our hearts for a long time.