Սիրիահայերի համար ելքեր են որոնվում
Սիրիայում ընթացող պատերազմական գործողությունների հետևանքով Հայայստանում հայտնված մեծաթիվ սիրիահայերին առաջին հերթին ընդունեց և իր աջակցությունը հայտնեց Սփյուռքի նախարարությունը: Առաջնային խնդիրը կացարանով, անհրաժեշտ հագուստով, ապրելու այլ միջոցներով ապահովելն էր, ինչն էլ կյանքի կոչվեց՝ այսպես աջակցելով մեր հայրենակիցներին: Առաջին շրջանի անհապաղ միջոցառումների, էքստրեմալ իրավիճակներում կողմնորոշվելու գործընթացներին հաջորդելու եկան ծրագրային քայլեր իրականացնելու խնդիրները, որոնք էլ այսօր նախարարության համար ձեռք են բերել գործառութային նշանակություն: Իբրև սիրիահայերին Հայրենիքում պահելու, նրանց համար կենսական կարևորագույն խնդիրների լուծման նախաձեռնություն՝ հղացվեց Արագածոտնի մարզում, Աշտարակ քաղաքի մերձակայքում, «Նոր Հալեպ» բնակելի զանգվածի կառուցումը, որը, ըստ էության, Հայաստանում, հետխորհրդային շրջանում իրականացվող առաջին մեծամասշտաբ ծրագիրն է: Աշտարակի քաղաքապետարանը, հանդես բերելով մարդասիրություն և ըմբռնողականություն, անհատույց տրամադրեց ահռելի հողատարածք՝ հողի հատկացումը համարելով նվիրատվություն: Ժամանակակից, միջազգային չափորոշիչներին համապխատասխան բնակելի զանգված ունենալու համար իր պատրաստակամությունը հայտնեց Քաթարում բնակվող Թութունջյան ընտանիքը, որն էլ Ճարտարապետների համահայկական միության հետ նախագծեց բնակելի զանգվածը՝ դարձյալ սա համարելով մարդասիրության և բարեգթության արտահայտություն: 400-ից ավելի բնակարան և առանձնատուն ընդգրկող նախագիծը նախատեսել է ակումբ, մարզահրապարակ, բացվածքներ խանութների համար, նախակրթարան, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև դպրոց: Նախագծված են մեկ, երկու, երեք, չորս, հինգ ննջարաններ ունեցող բնակարաններ:
Սփյուռքի նախարարության ջանքերով, «Նոր Հալեպ» թաղամասում բնակարաններ ձեռք բերելու ցանկություն ունեցող սիրիահայերին աջակցելու, որոշակի ներդրումներ կատարելու նպատակով, հանգանակվել է մոտ 50 մլն դոլար, որն էլ հրաշալի մեկնարկ կլինի, սատարանք կլինի այն ընտանիքներին, որոնք ամբողջապես չեն կարողանա վճարել վարկերը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ցանկությունն, իհարկե, այն է, որ հնարավորություն լինի համահայկական հանգանակության շնորհիվ հասնել այն բանին, որպեսզի սիրիահայերը ոչինչ չվճարեն այս բնակարանների համար, այլ դրանք ստանան իբրև նվիրատվություն, սակայն հանգանակված միջոցները չնչին են: Նախարարությունը հաշվարկ է արել, որ եթե աշխարհում ապրող ամեն մի հայ ընտանիք ընդամենը տասը դոլար նվիրաբերի, հնարավոր կդառնա անվճար բնակարաններով ապահովել պատերազմի հետևանքով Հայաստանում հայտնված հայրենակիցներին: Նշենք, որ ներդրումներ են կատարել հայաստանյան մի շարք բանկեր և ընկերություններ, Ռուսաստանի հայերի միությունը:
Այժմ նախարարությունն աշխատանքներ է իրականացնում հայաստանյան Կենտրոնական և առևտրային բանկերի հետ, որպեսզի հնարավորինս ցածր տոկոսադրույքներով հատկացվեն հիփոթեքային վարկեր:
Մնում է հուսալ, որ Սփյուռքը, հայաստանյան և արտերկրի գործարարները շատ ավելի գործուն մասնակցություն ունենան նախաձեռնությանը և աջակցեն սիրիահայերին, որոնց միջոցով կարելի է հիմք դնել մեծ ներգաղթին:

Seeking solutions for the Syrian-Armenians
The Ministry of Diaspora was the first to receive and express its support to the several Syrian-Armenians who found themselves in Armenia in the wake of the military operations taking place in Syria. The first objective was to provide them with homes, necessary clothing and other accessories, and our Syrian-Armenians received the support. The ministry took immediate measures and made decisions in extreme situations, after which the ministry set the objective to plan steps. Today, all this has become part of the ministry’s functions. In an effort to keep the Syrian-Armenians in the Homeland and to solve their key issues, the ministry came up with the idea of building the “New Aleppo” residential district near Ashtarak city of Aragatsotn province, which is apparently the first large-scale project to be carried out in Armenia in the post-Soviet era. Ashtarak Municipality was generous and understanding to allocate a tremendous land as a donation. The Tutunjians from Qatar expressed the desire to have a modern district that corresponds to international standards and created the plan for the district, considering it as a show of benevolence and humanitarianism. The district, the plan of which includes more than 400 apartments and villas, will have a club, a playground, stores, a kindergarten and a school, if necessary. There will be one-, two-, three-, four- and five-bedroom apartments.
The Ministry of Diaspora has helped raise nearly 50,000,000 dollars to support the Syrian-Armenians wishing to obtain homes in the New Aleppo district and to make certain investments. This will be a wonderful start and a great support to the families that might not be able to pay the loans. Of course, Minister Hranush Hakobyan’s wish is to collect enough donations to give the apartments to the Syrian-Armenians as a donation, but there is a lack of funds. The ministry has calculated that if every Armenian family living abroad donates just ten dollars, the ministry will be able to provide the Syrian-Armenians with homes for free. Let us mention that several banks, companies and the Union of Armenians of Russia have already made their donations.
Currently, the ministry is working with the Central Bank and trade banks of Armenia to grant the Syrian-Armenians mortgage loans at the lowest possible interest rates.
The only thing left to do is to hope that the Armenian Diaspora, as well as businessmen in Armenia and Diaspora Armenian businessmen show more active participation in this initiative and support the Syrian-Armenians, which will help lay the foundations for a great immigration.