Դեսպան Փոլադյանի հանդիպումը Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի նախագահի հետ
Հոկտեմբետի 31-ին Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը հանդիպեց Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի նորըտնիր նախագահ Համմուդա Սաբբաղի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին Սիրիայի խորհրդարանի Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամները՝ նախագահ Նորա Արիսյանի գլխավորությամբ, խորհրդարանի այլ անդամներ:
Ողջունելով Հասյաստանի դեսպանին՝ Համմուդա Սաբբաղն ընդգծեց, որ Սիրիան բարձր է գնահատում ՀՀ քաղաքական ղեկավարության անփոփոխ հավասարակշիռ կեցվածքը սիրիական ճգնաժամի ողջ ընթացքում:
Անդրադառնալով հայ-սիրիական հարաբերություններին՝ ՍԱՀ ԺԺ նախագահը դրանք բնութագրեց որպես պատմական խոր արմատներ ունենցող և միևնույն ժամանակ մշտապես զարգացող:
Խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին՝ Համմուդա Սաբբաղը նշեց, որ հայերը Սիրիայի անբաժան մասն են կազմում և, սիրիացի ժողովրդի հետ անցնելով պատմական ուղի, մեծ ներդրում են ունեցել երկրի տնտեսության, մշակույթի և քաղաքականության մեջ, այդ թվում որպես խորհրդարանի պատգամավորներ: Այս համատեքստում նա առանձնացրեց ՍԱՀ ԺԺ Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ, հայազգի պատգամավոր Նորա Արիսյանի ակտիվ ներդրումը հայ-սիրիական խորհրդարանական կապերի ամրապնդման և խորացման գործում:
Ըստ Սիրիայի խորհրդարանի նախագահի՝ պառլամենտական դիվանագիտությունը մեծ ներուժ է պարունակում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար, և Հայաստանի ու Սիրիայի խորհրդարանները պետք է օգտագործեն այդ ներուժը՝ առաջին հերթին բարեկամական խմբերի փոխայցելությունների միջոցով:
Իր հերթին դեսպան Փոլադյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում Սիրիայում ծավալվող իրադարձություններն ու դրանց շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները և, ելնելով հայ-սիրիական բարեկամական հարաբերություններից, որոշում է կայացրել շարունակել Դամասկոսում և Հալեպում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքները: Նա հավելեց, որ Հայաստանը հնարավորության սահմաններում փորձում է օգտակար լինել բարեկամ Սիրիրայի ժողովրդին: Այդ նպատակով ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ և ռուսական կողմի աջակցությամբ մի քանի անգամ մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել Սիրիա:
Խոսելով երկկողմ հարաբերություների մասին՝ դեսպանը նշեց. «Անկախությունից հետո Սիրիան առաջին պետություններից էր, որի հետ Հայաստանը ստորագրեց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին հուշագիր: Երկկողմ հարաբերությունների քսանհինգամյա պատմության ընթացքում երկու պետությունների միջև ձևավորվել է իրավապայմանագրային լուրջ բազա, որը ներառում է 60 փաստաթուղթ ամենատարբեր բնագավառներում: Սիրիայի հետ համագործակցությունը մեծ կարևորություն է ներկայացնում Հայաստանի համար»:
Խոսելով հայ-սիրիական դարավոր պատմամշակութային և առևտրատնտեսական կապերի մասին՝ դեսպանն առանձնահատուկ ընդգծեց սիրիացի ժողովրդի բացառիկ դերը օսմանյան յաթաղանից փրկված հայ տարագիրների կյանքում: Ապա հավելեց, որ ավելի քան մեկ դար առաջ Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերի փրկության գործում սիրիացի բարեկամ ժողովրդի անգնահատելի վերաբերմունքն անջնջելի հետք է թողել հայ իրականության մեջ և շնորհիվ այդ վերաբերմունքի հայերը Սիրիայում շտկեցին իրենց մեջքը, ինտեգրվեցին նրա հասարակությանը, դառնալով լիիրավ քաղաքացիներ:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակություն հայտնեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի վերջերս Սիրիա կատարած այցի կապակցությամբ և հույս հայտնեցին, որ այցի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվաղությունները հիմք կհանդիսանան հետագա արդյունավետ համագործակցության համար:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Ա.Փոլադյանը Համմուդա Սաբբաղին փոխանցեց ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձը՝ ՍԱՀ խորհրդարանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթեց նրան իր կարևոր և պատասխանատու առաքելության մեջ:

Ambassador Poladyan meets with President of People’s Council of Syria
On October 31, Ambassador of the Republic of Armenia to Syria Arshak Poladyan had a meeting with newly elected President of the People’s Council of the Syrian Arab Republic Hammouda Sabbagh. Among the attendees of the meeting were members of the Syria-Armenian Parliamentary Friendship Group of the Syrian parliament led by Nora Arisian and other Members of Parliament.
Greeting Armenia’s Ambassador, Hammouda Sabbagh highlighted the fact that Syria highly appreciates the unchanged and balanced position that the political leadership of the Republic of Armenia has maintained throughout the Syrian crisis.
Touching upon the Armenian-Syrian relations, the President of the People’s Council of the Syrian Arab Republic describe them as relations that have historically deep roots and are always developing.
Talking about the friendship between the two nations, Hammouda Sabbagh stated that the Armenians form an integral part of Syria and that they have made great contributions to the country’s economy, culture and politics, including as Members of Parliament throughout the history of Syria. In this context, Sabbagh set aside the active contributions that President of the Syria-Armenia Parliamentary Friendship Group of the People’s Council of the Syrian Arab Republic, Syrian-Armenian Deputy Nora Arisian has made to the strengthening and deepening of the parliamentary ties between Syria and Armenia.
According to the President of the Parliament of Syria, parliamentary diplomacy contains great potential for the development bilateral relations and that the Syrian and Armenian parliaments must use that potential through first and foremost the reciprocal visits of the parliamentary friendship groups.
In his turn, Ambassador Poladyan emphasized the fact that Armenia is always focused on the events taking place in Syria and the developments that are unfolding and, based on the Syrian-Armenian friendly relations, the country has decided to make sure the diplomatic representations of the Republic of Armenia continue their activities in Damascus and Aleppo. Poladyan added that Armenia does its best to help the friendly people of Syria. For that purpose, upon the instruction of the President of the Republic of Armenia and with the support of Russia, Armenia has sent humanitarian aid to Syria several times.
Talking about the bilateral relations, the Ambassador stated the following: “After Armenia’s independence, Syria was one of the first countries to sign a memorandum on the establishment of diplomatic relations with Armenia. Throughout the past 25 years of bilateral relations, the two countries have established a serious legal-contractual base that includes 60 documents in different sectors. The cooperation with Syria is of major significance for Armenia.”
Talking about the centuries-old historical and cultural ties and trade and economic relations between Syria and Armenia, the Ambassador particularly emphasized the exceptional role that the Syrians played in the lives of the Armenians who were saved from the Ottoman Turks’ yataghan. He added that the invaluable treatment of the friendly Syrians towards saving the Armenians having escaped the Armenian Genocide more than a century ago left an indelible trace in Armenian reality and, thanks to that treatment, the Armenians got back on their feet, became integrated into Syrian society and became Syria’s full-fledged citizens.
The interlocutors expressed satisfaction with the recent visit that RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan paid to Syria and voiced hope that the agreements reached during the visit would serve as a basis for effective cooperation in the years to come.
At the end of the meeting, Ambassador Poladyan transmitted the congratulatory message of Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Ara Babloyan to Hammouda Sabbagh on the occasion of being elected President of the People’s Council of the Syrian Arab Republic and wished him success in his major and responsible mission.