Մեխակավան (Ջեբրայիլ) բնակավայրում օծվել է Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին
Արցախի սահմանամերձ Մեխակավան (Ջեբրայիլ) բնակավայրի մոտ նախօրեին տեղի է ունեցել Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու օծման և բացման հանդիսավոր արարողությունը:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բարերար Գրիգոր Մովսիսյանի միջոցներով կառուցված եկեղեցու օծման հանդիսավոր արարողությունը կատարել է ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Սկզբում օծվել է եկեղեցու Աշոտ Երկաթ թագավորի հայոց բանակին պահապան Սուրբ Խաչի կրկնօրինակ խաչը, այնուհետև եկեղեցին, որից հետո մատուցվել է պատարագ, որի ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդն իր շնորհավորական խոսքն ուղղելով ներկաներին՝ կարևորել է այդպիսի աստվածահաճո նախաձեռնությունը՝ կառուցել Աստծո տուն մեր հայրենիքի ազատագրված հատվածներում. «Կամոքն բարձրյալ աստուծո, այսօր մենք ունեցանք ևս մի աղոթավայր, որն առաջինն է ազատագրված մեր պապական Մեխակավան բնակավայրում: Ունեցանք մի սրբավայր, որը պետք է գոտեպնդի մեր զինվորներին՝ առավել հաստատուն լինելու իրենց ծառայության մեջ, որովհետև այստեղից է սկսում նաև քրիտոնեության սահմանը, ինչի կնիքը եղավ նորակառույց այս Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին»,- ասել է Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Պատարագի ավարտին ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդը կարդացել է ամենայն հայոց կաթողիկոսի կոնդակը, որով եկեղեցու բարերար Գ. Մովսիսյանին շնորհվել է հայ եկեղեցու բարձրագույն Ս. Ներսես Շնորհալի պատվո շքանշանը:
Նշենք, որ արարողությանը ներկա էին ՀԱԵ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Տ. Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը, ԱՀ ՊԲ հրամանատարի ԱՀՏԱԳՏ գեներալ-մայոր Վարդան Բալայանը, եկեղեցու կառուցման հովանավոր Գ. Մովսիսյանը, Երկրապարահ կամավորականների միության վարչության ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան զինվորականներ, հյուրեր:

Church of the Most Holy Virgin Mary consecrated in Mekhakavan (Jebrayil) settlement of Artsakh
On October 2, the Church of the Most Holy Virgin Mary was opened and consecrated during a solemn ceremony held near the borderline Mekhakavan (Jebrayil) settlement of Artsakh.
According to Artsakhpress, the solemn ceremony of consecration of the church, which was built with funding from benefactor Grigor Movsisyan, was performed by spiritual leader of the Armed Forces of the Republic of Armenia, His Grace, Fr. Bishop Vrtanes Abrahamyan.
The duplicate cross of the Holy Cross, which was the guardian of the Armenian army of King Ashot Yerkat, was consecrated, after which the church was consecrated. During the Holy Mass following the consecration, the spiritual leader of the Armed Forces of the Republic of Armenia expressed his congratulatory remarks to the attendees, attaching importance to this divine initiative of building the House of God in the liberated areas of the homeland of the Armenian nation. “By God’s wil, today we have a shrine, which is the first shrine built in the liberated and ancestral Mekhakavan settlement. We have a shrine that will reinforce our soldiers to stand more firmly during their military service because this is where the border of Christianity starts from, and this was affirmed by the construction of the Church of the Most Holy Virgin Mary,” Bishop Vrtanes Abrahamyan said.
At the end of the Holy Mass, the spiritual leader of the Armed Forces of the Republic of Armenia read the condac of the Catholicos of All Armenians by which the church’s benefactor G. Movsisyan was granted the highest St. Nerses Shnorhali Order of Honor of the Armenian Church.
Among the attendees of the ceremony were Primate of the Aragatsotn Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Mkrtich Proshyan; commander of the Defense Army of the Republic of Artsakh Vardan Balayan; sponsor of the church’s construction G. Movsisyan; representatives of the board of the Union of Volunteer Land Defenders, as well as high-ranking servicemen and guests.