Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
«Հայրենիք-Սփյուռք» 6-րդ համահայկական համաժողովի չորս թեմատիկ ուղղությունների պատասխանատուները զեկուցեցին կազմակերպական հարցերի, թերությունների ու բացթողումների, ինչպես նաև՝ համաժողովի մասնակիցների կարծիքների, դիտողությունների, առաջարկների վերաբերյալ:
Տարածաշրջանային ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրին «Հայրենիք-Սփյուռք» 6-րդ համահայկական համաժողովին տարածաշրջանի երկրներից մասնակցողների թիվը, ակտիվությունը, զեկուցումների ու ելույթների շեշտադրումներն ու արձագանքները:
Նախարարը կարևորեց համաժողովին հնչած բոլոր կարծիքների և առաջարկների ամփոփումը, համակարգումն ու վերլուծություն, և հանձնարարեց ներկայացնել հաշվետվություններ կատարված աշխատանքի մասին: Առաջիկա շաբաթը նվիրվեց «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի անցկացմանն ու լայն լուսաբանմանը:

On September 25, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan chaired a consultation with Deputy Ministers Serzh Srapionyan and Vahagn Melikyan and the heads of departments and divisions at the RA Ministry of Diaspora.
The persons responsible for holding the panel sessions under the four headings during the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference delivered reports on the organizational activities, gaps and shortcomings, as well as the participants’ opinions, comments and suggestions.
The heads of departments and divisions (according to regions) provided information on the number of participants of the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference by regions, their active efforts, as well as the main emphasis of their respective speeches and the feedback.
The Minister said it is important to sum up, synthesize and analyze all the opinions and suggestions and assigned to submit reports on the work that had been done. The Minister said the following week is going to be devoted to the conduct and wide coverage of the “We Sing Komitas” Pan-Armenian Festival.