Կոմիտաս Շվեյցարիա – Հայաստան բարեգործական կազմակերպության 20-ամյակին նվիրված միջոցառում Ժնևում
Սեպտեմբերի 3-ին Ժնևի հայկական կենտրոնում տեղի ունեցավ «Կոմիտաս Շվեյցարիա – Հայաստան» (KASA – Komitas Action Suisse-Arménie) բարեգործական միության գործունեության 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում, որի շրջանակներում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Շվեյցարիայի Համադաշնությունում ՀՀ դեսպանորդ Հասմիկ Տոլմաջյանը, ով երախտագիտություն հայտնեց ԿԱԶԱ-ի նախագահ Մոնիկ Բոնդոլֆի-Մասրաֆին և Դարիո Բոնդոլֆիին` Հայաստանում ծավալած մարդասիրական երկարամյա գործունեության համար։
Դեսպանորդ Տոլմաջյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ հիշյալ կազմակերպությունը, մարդասիրական գործունեության հետ մեկտեղ բազմաթիվ ծրագրեր սկսեց իրականացնել նաև շինարարության՝ հանրակրթական և արվեստի դպրոցների կառուցում և վերանորոգում, մասնագիտական վերապատրաստման, այդ թվում` առցանց ուսուցման ծրագրի միջոցով, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության բնագավառներում՝ դառնալով մեր երկրի կայուն զարգացման կարևոր դերակատարներից մեկը։ Դրվատվեց նաև կազմակերպության կողմից Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ համագործակցաբար իրականացվող գործունեությունը՝ ուղղված սիրիահայ փախստականների ինտեգրմանը:
Նշվեց, որ ԿԱԶԱ-ն իր կարևոր նպաստն է բերել ինչպես հայ-շվեյցարական միջմշակութային կապերի խորացմանը, այնպես էլ հայ և շվեյցարացի ժողովուրդների միջև բարեկամության առավել ամրապնդմանը։
Հայաստանում և Սփյուռքում ծավալած բարեգործական և հասարակական գործունեություն համար՝ դեսպանորդ Հասմիկ Տոլմաջյանը Մոնիկ և Դարիո Բոնդոլֆիներին հանձնեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կողմից շնորհված «Պողոս Նուբար» մեդալը, իսկ «Արմենիանոս հիմնադրամի նախագահ Ժակ Հոշստետերը և անհատ բարերար Լուսիան Շտամպն արժանացան հատուկ շնորհակալագրերի՝ տարիներ ի վեր Հայաստանում ԿԱԶԱ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերին ցուցաբերած նշանակալի օժանդակության համար։
Միջոցառումը եզրափակվեց հայ և շվեյցարացի արվեստագետների երաժշտական կատարումներով, ինչպես նաև ԿԱԶԱ-ի անցած 20-ամյա ուղին ներկայացնող ֆիլմի ցուցադրությամբ։

Мероприятие в Женеве, посвященное 20-летию благотворительной организации «Комитас Швейцария-Армения»
В Армянском центре Женевы 3 сентября состоялось торжественное мероприятие, посвященное 20-летию деятельности благотворительной организации «Комитас Швейцария-Армения» (KASA – Komitas Action Suisse-Arménie), на котором с приветственной речью выступила посланник РА в Швейцарской Конфедерации Асмик Толмаджян. Она выразила благодарность председателю KASA Моник Бондолфи-Масраф и Дарио Бондорфи за многолетнюю гуманитарную деятельность в Армении.
Посланник Толмаджян в своей речи подчеркнула, что указанная организация, наряду с гуманитарной деятельностью, начала осуществлять многочисленные проекты также в строительстве – возведение и ремонт общеобразовательных школ и школ искусств, в области профессиональной переподготовки – в том числе посредством онлайн-обучения, а также в сферах сельского хозяйства и туризма, став одним из важных акторов стабильного развития нашей страны. Была оценена также деятельность в сотрудничестве с офисом Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев, направленная на интеграцию армянских беженцев из Сирии.
Был отмечен важный вклад KASA как в углубление межкультурных армяно-швейцарских связей, так и в укрепление дружбы между армянским и швейцарским народами.
За благотворительную и общественную деятельность в Армении и Диаспоре посланник Асмик Толмаджян вручила Моник и Дарио Бондолфи медаль Министерства Диаспоры РА «Погос Нубар», а президенту фонда «Арменианос» Жаку Хошстетеру и частному благотворителю Лусиану Штампу – специальные Благодарственные грамоты за значительное содействие программам, долгие годы осуществляемым KASA в Армении.
Мероприятие завершилось музыкальными исполнениями армянских и швейцарских деятелей искусства, а также просмотром фильма, посвященного 20-летней деятельности KASA.