Դամասկոսի միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանի տաղավարը գտնվել է ուշադրության կենտրոնում
Հուլիսի 17-ին Սիրիայում մեկնարկեց Դամասկոսի միջազգային 59-րդ ցուցահանդեսը, որը գործելու է մինչև օգոստոսի 26-ը: Ցուցահանդեսին ներկայացված են 43 երկրներ, այդ թվում` Ռուսաստանը, Իրանը, Չինաստանը, ինչպես նաև մի շարք արաբական, եվրոպական և ասիական պետությունների ընկերություններ և դեսպանություններ։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Դամասկոսի միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցում է նաև Հայաստանը, որի տաղավարը ներկայացնում է Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունը` ՀՀ առևրտաարդյունաբերական պալատի և Սիրիա-հայկական գործարար խորհրդի հետ համագործակցությամբ։ Տաղավարի այցելուներին ներկայացվում է ՀՀ տնտեսությունը և զարգացման հեռանկարները, երկրում իրականացվող ներդրումային քաղաքականությունը, ինչպես նաև տրամադվրում տեղեկատվություն հիմնական արտադրողների, այդ թվում սննդամթերքի և ջրի, քարի արդյունահանման և վերամշակման, ոսկերչության և բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում աշխատող ընկերությունների մասին։
Հայկական տաղավարի բացումը կատարեց Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը՝ Սիրիա-հայկական գործարար խորհրդի անդամների մասնակցությամբ։ Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության կապակցությամբ նախօրեին տված իր հարցազրույցում դեսպան Փոլադյանն ընդգծել էր, որ վեցամյա ընդհատումից հետո ցուցահանդեսի վերագործարկումն առաջընթաց է պատերազմից ապաքինվող տնտեսության վերականգնման և հզորացման գործում։
Հայաստանի տաղավարը գտնվել է ցուցահանդեսի մասնակիցների և հյուրերի ուշադրության կենտրոնում։
Տեղեկանք: Դամասկոսի միջազգային ցուցահանդեսը Մերձավոր Արևելքում ամենահներից մեկն է և ունի ավելի քան 60 տարվա պատմություն։ Այն առաջին անգամ բացվել է 1954թ.-ին` 26 արաբական և օտար պետությունների մասնակցությամբ: Պատերազմից առաջ` Սիրիայում տնտեսական վերելքի տարիներին, Դամասկոսի ցուցահանդեսը դարձել էր տարածաշրջանայի և միջազգային նշանակության առևտրատնտեսական միջոցառում։ Սակայն 2011թ.ից ցուցահանդեսի գործունեությունը սառեցվել էր։

Павильон Армении на международной выставке в Дамаске был в центре внимания
В Сирии 17 июля стартовала 59-я международная выставка в Дамаске, которая будет функционировать до 26 августа. На выставке представлены 43 станы, в том числе Россия, �?ран, Китай, а также компании и посольства ряда арабских, европейских и азиатских государств. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
В международной выставке в Дамаске участвует и Армения, павильон которой представляет посольство РА в Сирии в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой РА и Сирийско-армянским предпринимательским советом. Посетителям павильона представляются экономика и перспективы развития РА, проводимая в стране инвестиционная политика, а также предоставляется информация об основных производителях, в том числе производства и переработки продуктов питания, воды, камня, ювелирное дело и высокие технологии, работающих в иных отраслях компаниях.
Открытие армянского павильона совершил посол РА в Сирии Аршак Поладян при участии членов Сирийско-армянского предпринимательского совета. В своем интервью, данном накануне по поводу участия Армении в выставке посол Поладян подчеркнул, что после 6-летнего перерыва возобновление выставки – прогресс в деле выздоравливающей после войны восстанавливающейся и усиливающейся экономики.
Павильон Армении находился в центре внимания гостей и участников выставки.
Справка. Международная выставка в Дамаске – одна из крупнейших на Ближнем Востоке, насчитывает более чем 60-летнюю историю. Впервые она открылась в 1954 году при участии 26 арабских и иных государств. В довоенные годы подъема сирийской экономики выставка в Дамаске стала торгово-экономическим мероприятием регионального и международного значения. Однако в 2011 году функционирование выставки было заморожено.