Դիարբեքիրի հայկական Սբ. Կիրակոս եկեղեցին շարունակում է փակված մնալ
Թուրքիայի Դիարբեքիր քաղաքում գտնվող հայկական Սբ. Կիրակոս եկեղեցին, որը պետության կողմից փակվել էր 2015-ին այդ շրջանում տեղի ունեցած թուրք-քրդական լուրջ բախումների ժամանակ, շարունակում է փակված մնալ:
Այս մասին, հայտնում է «Ակօս» պարբերականը:
2015-ից մինչ օրս եկեղեցին շարունակում է շրջափակված մնալ և հայերը չեն  կարողանում մուտք գործել եկեղեցի և աղոթել:
Համայնքի որոշ ներկայացուցիչներ կարողացել են մուտք գործել Սբ Կիրակոս և պարզել են, որ եկեղեցում գտնվող իրերը վնասված են, մյուսներն էլ սկսել են վնասվել:
Բախումների ժամանակ տեղի ունեցած փոխհրաձգությունների և գնդակոծությունների հետևանքով վնասվել են նաև եկեղեցու պարիսպները:
Թուրքիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ այլևս չեն ցանկանում սպասել և պահանջում են ապահովել եկեղեցի ազատ մուտք ու ելքի պայմանները:
Դիարբեքիրի Սբ Կիրակոս եկեղեցու շուրջ ներկայումս դատավարություններ են ընթանում:
Պետությունը Սբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամին խոստացել է վերականգնել բախումների ժամանակ եկեղեցուն հասցրած վնասը և վերակառուցել նույն հիմնադրամին պատկանող Սբ Սարգիս եկեղեցին:

Армянская церковь Св. Киракос Диарбекира продолжает оставаться закрытой
Находящаяся в турецком городе Диарбекир армянская церковь Св. Киракос, закрытая государством в 2015 году во время происходящих в этом регионе серьезных турко-курдских столкновений, продолжает оставаться закрытой.
Об этом сообщает издание «Акос».
С 2015-го по сей день церковь продолжает оставаться блокированной и армяне не могут посещать ее, молиться.
Некоторым членам общины удалось попасть в церковь, и выяснилось, что находящиеся в церкви предметы повреждены, другие начали портиться.
Вследствие перестрелок и обстрелов, имевших место во время столкновений, повреждена и ограда церкви.
Представители армянской общины Турции сообщили, что больше не намерены ждать и требуют обеспечить условия свободного входа и выхода в церковь.
Ныне по поводу церкви Св. Киракос Диарбекира идут судебные процессы.
Государство обещало фонду церкви Св.Киракос восстановить нанесенный во время столкновений церкви урон и реконструировать принадлежащую тому же фонду церковь Св. Саркис.