ԱՀ և ՀՀ վարչապետները Քարվաճառում մասնակցել են ջրի գործարանի հիմնարկեքին
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 15-ին Շահումյանի շրջանում դիմավորել է ոչ պաշտոնական այցով Արցախ ժամանած ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, որից հետո միասին ծանոթացել են շրջանում գործող տնտեսական մի շարք նախագծերի:
ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ երկու հանրապետությունների վարչապետները սկզբում ծանոթացել են Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու շինարարական աշխատանքներին՝ կարևորելով այդ ճանապարհի նշանակությունը՝ թե՛ ռազմավարական և թե՛ հարակից շրջանների սոցիալ-տնտեսական զարգացման տեսանկյուններից:
Վարչապետներն այնուհետև մասնակցել են Քարվաճառ քաղաքի մերձակայքում հիմնվող ջրի գործարանի հիմնարկեքին: «Սա պատմական պահ է, քանի որ Շահումյանի շրջանի համար աննախադեպ չափերի գործարանի հիմք ենք դնում: Այս նախագիծն իրագործվում է օտարերկրյա ներդրումով՝ նպատակ ունենալով մեծ ծավալներով արտահանել Քարվաճառի ջուրը: Այն նշանակալի ազդեցություն է թողնելու շրջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա, քանի որ, ըստ նախագծի՝ սկզբնական փուլում գործարանն ապահովելու է շուրջ 50 աշխատատեղ՝ խթանելով նաև շրջակա տարածքների ենթակառուցվածքների զարգացումը: Ուստի, կառավարությունը պատրաստակամ է հնարավորինս աջակցել այս ծրագրի կյանքի կոչմանը»,- նշել է վարչապետ Հարությունյանը:
ԱՀ և ՀՀ կառավարությունների ղեկավարներն նաև այցելել են Լև գետի վրա կառուցվող «Լև-1» և Թարթառ գետի վրա գործող «Ջերմաջուր» հիդրոէլեկտրակայաններ, ծանոթացել դրանց արտադրական հնարավորություններին: Ա. Հարությունյանը նշել է, որ վերջին տարիներին կառուցված ՀԷԿ-երի շնորհիվ՝ Արցախը դարձել է էլեկտրաէներգիայի սպառման առումով ինքնաբավ, ինչպես նաև բացվել են հարյուրավոր նոր աշխատատեղեր:

Премьер-министры Республики Арцах и Республики Армения приняли участие в закладке завода по розливу воды в Карвачаре
Премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян 15 августа в Шаумянском районе  встретил прибывшего в Арцах с неофициальным визитом премьер-министра  Армении Карена Карапетяна, после чего они вместе ознакомились с рядом функционирующих в районе проектов.
Как сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Арцаха, премьеры двух армянских республик сначала ознакомились со строительными работами на автомагистрали Варденис-Мартакерт, отметив ее важность как в стратегическом аспекте, так и в плане экономического развития прилегающих районов.
После этого они приняли участие в церемонии закладки фундамента завода по розливу воды близ города Карвачар.
«Это исторический момент, поскольку закладывается основа беспрецедентного по масштабам для Шаумянского района завода. Данный проект реализуется посредством иностранных инвестиций с целью обеспечить экспорт карвачарской воды в больших объемах. Это окажет значительное воздействие на социально-экономическое развитие данного района: на начальном этапе завод обеспечит 50 рабочих мест, стимулируя также развитие инфраструктур на окрестных территориях. Посему правительство намерено максимально содействовать реализации данной программы», – отметил премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян.
Главы правительств Арцаха и Армении посетили также строящуюся на реке Лев  гидроэлектростанцию «Лев-1» и функционирующую на реке Тартар гидроэлектростанцию «Джермаджур», ознакомились с их производственными возможностями. А.Арутюнян отметил, что благодаря построенным в последние годы ГЭС Арцах стал самодостаточным в плане потребления электроэнергии, а также открылись сотни новых рабочих мест.